��������������

کوانتوم سقف رقابت جهان برای کسب آینده

فناوری‌های کوانتومی از مهمترین فناوری‌های قرن ۲۱ در کنار هوش مصنوعی و یادگیری ماشینی به شمار می ‌روند که در حال ایجاد انقلاب شگرفی در علوم و فناوری است.

توسط دانشمندان علوم رایانه؛

قابلیت عجیب ذرات زیر اتمی در ساخت رایانه‌های کوانتومی

یک پیشرفت جدید در حوزه کوانتوم، دانشمندان را یک گام به ساخت رایانه‌های چند وظیفه‌ای «کوانتومی» نزدیک‌تر کرده است که بسیار قدرتمندتر از پیشرفته‌ترین اَبَررایانه‌های امروزی خواهند بود.

با مطالعه بر روی گرافن صورت گرفت:

تحول در علوم نانوالکترونیک و کوانتوم پیشرفته با کشف ساختاری جدید به نام بوروفان

دانشمندان علوم مهندسی مواد ساختار جدیدی در قالب ماده ای فوق العاده نازک و فوق العاده محکم که بوروفان نامیده شده را معرفی کرده اند که به نظر آنها می تواند روزی در فرم های پیشرفته علم نانوالکترونیک و کوانتوم استفاده شود.

با سرپرستی یک فیزیکدان ایرانی دانشگاه بازل؛

کارایی تحریک نقطه کوانتومی "تک فوتونها" دو برابر شد

فیزیکدانان، منبعی از تک فوتون ها را تولید کرده اند که می تواند میلیاردها از این ذرات کوانتوم را در ثانیه تولید کند، با این منبع فوتون کارایی تحریک نقطه کوانتومی "تک فوتونها" دو برابر شد.

رایانه کوانتومی چینی ۲.۵ میلیارد سال کار را در عرض چند دقیقه انجام می دهد

محققان چینی دستگاهی به نام Jiuzhang را ابداع کردند که محاسبه ای را در ۲۰۰ ثانیه انجام می دهد که تکمیل آن برای یک ابر رایانه معمولی به طور سرسام آور ۲.۵ میلیارد سال به طول می انجامد.

پیوند دو جسم بزرگ در گره کوانتوم

فیزیکدانان با موفقیت دو جسم بزرگ را در گره کوانتوم به هم پیوند دادند.

محققان MIT هشدار می دهند؛

اشعه های کیهانی می توانند رایانه های کوانتومی را بی ثبات کنند

محققان MIT، آزمایشگاه لینکلن و آزمایشگاه ملی شمال غرب اقیانوس آرام (PNNL)هشدار می دهند که اشعه های کیهانی می توانند رایانه های کوانتومی را بی ثبات کنند.

انتقال کوانتومی میان ذرات ماده

آنچه که آخرین تحقیقات به دست آمده ، انتقال کوانتومی بین ذرات ماده است و اندازه گیری الکترون ها که می تواند به اتصال محاسبات کوانتومی با نوع الکترونیکی سنتی تر کمک کند.

به سرپرستی محقق ایرانی تحقق یافت؛

ساخت نمونه اولیه رادار کوانتومی

فیزیکدانان موسسه علوم و فناوری اتریش(IST) به سرپرستی محقق ایرانی نمونه اولیه راداری را اختراع کرده‌اند که از ذره درهم تنیدگی کوانتومی به عنوان روشی برای شناسایی اشیاء استفاده می‌کند.

اتم مصنوعی محاسبات کوانتومی را حل می‌کند

پژوهش‌های جدید نشان می‌دهد دستیابی به موفقیت در اتم مصنوعی می‌تواند کلید جدیدی برای محاسبات کوانتومی باشد.