��������

کمک سازمان های فضایی به برنج‌کاران

با توجه به این که برنج غذای اصلی میلیون‌ها نفر در تمام دنیاست، اما کشت آن به آب و انرژی زیادی نیاز دارد، ناسا می‌خواهد با ارائه اطلاعات به شالیکاران در صرفه‌جویی مصرف سوخت و آب کمک کند.

توسط محققان دانشگاه توکیو؛

موفقیت واکسن خوراکی وبا در آزمایشات فاز ۱ انسانی

محققان دانشگاه توکیو نتایج موفقیت آمیز آزمایش بالینی فاز ۱ نوع جدید واکسن برای محافظت در برابر وبا و اسهال مسافران را اعلام کردند. این واکسن از خرد کردن دانه های اصلاح شده ژنتیکی برنج ساخته شده است. اولین آزمایش انسانی هیچ عارضه جانبی واضحی نشان نداده است.

قرارگاه پیشرفت آبادنی سپاه کربلای مازندران کلید زد

حذف سم برای تولید برنج در مازندران

با همکاری دانشگاه کشاورزی ساری و قرارگاه پیشرفت آبادنی سپاه کربلای مازندران حذف سم برای تولید برنج در استان مازندران کلید خورد.

مراسم شکرگزاری برداشت برنج در رشت برگزار شد

مسئول بسیج مهندسین کشاورزی گیلان با اشاره به اجرای طرح زنجیره‌ای زارع، شالی‌کوبی و مصرف‌کننده که سال گذشته توسط بسیج سازمان مهندسین کشاورزی ایجاد شد، گفت: موظف هستیم تا سال ۱۴۰۰ تمام روستاهای استان را تحت پوشش طرح بسیج همگام با کشاورز قرار دهیم.

با همت پژوهشگر مازندرانی:

کاشت برنج در اراضی شورزار محیا شده است

پژوهشگران مازندرانی موفق به تولید بذری شدند که امکان کاشت برنج در اراضی شور زاری حاشیه دریا خزر را فراهم می‌کند.

گره خوردن منافع ملی با امنیت غذایی؛

ضرورت ادغام مدیریت بخش کشاورزی با اصول پدافند غیرعامل/وضعیت نامطلوب امنیت غذایی در نواحی روستایی کشور

کشت همزمان برنج و ماهی در شالیزار علاوه بر منافع فراوانی که برای زیست بوم مزرعه برنج به همراه دارد، با افزایش سطح تولید آبزیان در کشور سهم بالایی از نیاز جامعه به این منبع غنی پروتئینی را برطرف می سازد.

عضو کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس شورای اسلامی مطرح کرد

واردات ۲ میلیون تنی برنج برای رفع نیاز نیم میلیون تنی کشور

عضو کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس شورای اسلامی با اشاره به بلااستفاده ماندن ۷ میلیارد متر مکعب از بارش های جوی گیلان، خواستار توجه به ظرفیت آب بندان ها برای توسعه گردشگری، پرورش ماهی و تامین آب کشاورزی شد.

یک کارشناس کشاورزی

عملکرد بیش از ۳۰۰ آنزیم گیاهی وابسته به روی است/حساسیت بالای برنج به کمبود روی

یک کارشناس کشاورزی با اشاره به لزوم افزایش کیفیت تغذیه ای دانه برنج با کودهای محتوی روی، بر ضرورت کاربرد روش های اصلاحی برای ایجاد ارقام متحمل به کمبود این عنصر تاکید کرد.

خبرگزاری علم و فناوری گزارش می دهد

ضرورت توسعه کشت دوم در اراضی شالیزاری شمال کشور/ طرح خود کفایی در تولید کلزار وارد مرحله عملیاتی می شود

طرح توسعه کشت دوم اراضی شالیزاری شمال کشور با هدف طرح خودکفایی در تولید کلزار به زودی وارد مرحله عملیاتی می شود که برای اجرای این طرح بحث زهکشی مکانیزه یکی از نیازهای ضروری است.