آب::خبرگزاری علم و فناوری
آب

محققان دانشگاه Cranfield بریتانیا پاسخ می‌ دهند:

آیا ویروس کرونای جدید با نوشیدن ‌آب یا از طریق فاصلاب منتقل می شود؟

آیا ویروس کرونا در فاصلاب و پساب نیز وجود دارد و یا احتمال از این طریق وجود دارند؟ محققان در دانشگاه کرینفیلد در حال توسعه ابزاری برای پاسخ به این سوال هستند. تیمی از محققان این دانشگاه مکانیسم تستی را پیشنهاد داده است که سریع، کم‌هزینه و دقیق است. در این روش از یک وسیله‌ی کاغذی استفاده می‌شود تا حضور ویروس «سارس-سی.او.وی-۲» در پساب تشخیص داده شود.

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی اهواز:

جوشاندن آب ویروس ها و باکتری های موجود را از بین می برد/ خوردن آب های بسته بندی مشکلی ندارد

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور گفت: جوشاندن آب لوله ویروس ها و باکتری های موجود در آن را کاملا از بین می برد و خوردن آب جوشیده شده مشکلی ندارد.

اقداماتی در راستای مسئله محوری و مطالبه گری؛

۳۰ هسته مسئله محور در بسیج دانشجویی استان اصفهان شکل گرفته است/ ظلم، تبعیض و رانت در حوزه آب وجود دارد

در بسیج دانشجویی استان اصفهان ۳۰ هسته مسئله محور و همچنین اندیشکده ابدا تشکیل شده و در حوزه دامی تا صنعتی، سیاست گذاری و اقتصادی و مطالبه گری فعالیت دارند، خروجی های اندیشکده ابدا در بحث مطالبه گری حاکی از این است که ظلم، تبعیض و رانت در حوزه آب وجود دارد، انتقال آب اصفهان به یزد بدون آینده نگری بوده و آب حق آبه داران اصفهان در صنعت فولاد یزد استفاده می شود، در واقع این یکی از مطالبات مردم اصفهان از کاندیداهای محلس شورای اسلامی است.

نوع کارکردن برجهای آبی

برجهای آبی چگونه کار می کنند و چرا مورد نیاز است؟

برجهای آبی در مواقع اظطراری حافظ هستند و فشار مداوم را در شبکه لوله حفظ می کند.

محمدحسین پاپلی یزدی:

بسیاری از فولکلورها باید بازنگری و تاریخ شفاهی و مدیریت‌های سنتی آنها را دوباره به کار گرفت

محمدحسین پاپلی یزدی، با بیان این که مدیریت آب‌های سطحی در گذشته به شکل خطی و پیوسته و دارای نظم و نظام دقیقی بوده است، اما امروز مدیریت آب به صورت نقطه‌ای است و منافع مشترک کمرنگ شده است، گفت: می‌توان با بازنگری بسیاری از فولکلورها، تاریخ شفاهی و مدیریت‌های سنتی آنها را دوباره به کار گرفت.

علم و فناوری گزارش می دهد؛

آب باران با فناوری ایرانی «آشامیدنی» می شود

محققان کشور دست‌به‌کار شدند تا از این موهبت الهی بهره بیشتری ببریم. طرحی با حمایت ستاد توسعه فناوری های آب، خشکسالی، فرسایش و محیط زیست در دانشکده منابع طبیعی و علوم دریایی دانشگاه تربیت مدرس واقع در شهر ساحلی نور استان مازندران آغاز شد.

تحولی عظیم در تولید سوخت های جایگزین؛

برگ هایی مصنوعی و تولید گاز سنتز/ گامی اساسی در جهت بستن چرخه جهانی کربن برداشته ‏می شود

درحال حاضر، دانشمندان توانسته اند یکی از پرکاربردترین گاز هایی را که از سوخت های فسیلی ‏تولید می گردید را با استفاده از یک برگ مصنوعی تولید نمایند، این برگ مصنوعی انرژی خود برای تولید این گاز خاص را تنها از نور خورشید، دی اکسیدکربن و ‏آب تأمین نموده و محصول نهایی می تواند برای تولید سوخت مایع پایدار جایگزین بنزین مورد ‏استفاده قرار گیرد

در کشفی جدید:

قطعی بودن حیات در سیارات دارای آب رد شد.

در شرایطی که برخی دانشمندان بر این باور هستند که وجود آب در سیاره های بیگانه را می توان نشانه ای قطعی از وجود حیات در آنها دانست، بررسی های جدید این موضوع را رد می کند.

هشدار دانشمندان در خصوص پدیده ای عجیب و ترکش هایی مرگبار؛

آتش سوزی و ترکش های بتنی/آتش سوزی سازه های بتنی، منجر به انفجار آنها می گردد+فیلم

براساس تحقیقات صورت پذیرفته و بیانیه های مرتبط، انفجار مصالح ساختمانی ساخته شده با بتن ‏در حین آتش سوزی ها می تواند عواقب هولناکی به همراه داشته باشد، آثار این عواقب هولناک، ‏برروی پل ها و یا تونل های ساخته شده با بتن، می تواند بسیار وخیم و یا غیرقابل جبران باشد

استفاده از انرژی خورشید در تصفیه آب

آب آشامیدنی بدون نیاز به انرژی فسیلی

محققان روشی نوین برای شیرین کردن آب اختراع کردند که با استفاده آن می توان به هزاران انسان کمک کرد.