آزمایش-خون

توسط محققین ایرانی انجام شد؛

ساخت دستگاه هوشمندی که می تواند با یک قطره خون آزمایش CBC بگیرد

محققان کشورمان موفق به ساخت نوعی دستگاه هوشمند شده اند که می تواند آزمایش CBC یا شمارش کامل خون که جزء پرسفارش‌ترین آزمایش خون در آزمایشگاه‌ها است را برخلاف نمونه گیری های سنتی ، تنها با گرفتن یک قطره خون و بدون مراجعه به آزمایشگاه ها انجام دهد و پاسخ آن را نیز با دقت بالا و در مدت ده دقیقه در اختیار بیمار قرار دهد.

خبرگزاری علم و فناوری استان قم خبر داد :

مطلوبیت وضع ذخایر خونی در قم

مرتضی نوریان مدیرکل انتقال خون استان قم با بیان اینکه برخی افراد به صورت مستمر اهدای خون دارند، اظهار کرد: این افراد خون خود را به بیماران نیازمند هدیه می‌کنند.

توسط دانشمند ایرانی محقق شد؛

تشخیص تومورهای مغزی با آزمایش خون

یک آزمایش خون ساده اما بسیار حساس برای تشخیص دقیق و طبقه بندی انواع مختلف تومورهای مغزی یافت شده است که منجر به تشخیص دقیق تر، روش های کم تهاجمی و برنامه ریزی بهتر برای بیماران در آینده می شود.

تشخیص سرطان مثانه ۱۰ سال قبل از بروز علائم

نوعی آزمایش جدید سرطان مثانه را ۱۰ سال قبل از بروز علائم شناسایی می‌کند.

به تازگی صورت گرفت:

تشخیص سرطان پروستات با آزمایش ادرار خانگی

محققان موفق به تشخیص سرطان پروستات با استفاده از یک آزمایش ادرار خانگی شده اند، تحولی که می تواند انقلابی در زمینه مقابله با این سرطان خطرناک ایجاد کند.

تشخیص ۱۳ نوع سرطان تنها با آزمایش یک قطره خون

«کار قبلی ما نشان داد که روش‌های مبتنی بر متیلاسیون از روش‌های قدیمی توالی دی.ان.ای در تشخیص انواع سرطان از طریق نمونه‌ی خونی، بهتر عمل می‌کنند. مطالعات جدید نشان می‌دهد این فناوری روشی ممکن برای تشخیص سرطان است. تشخیص سریع و به‌موقع حتی درصد کمی از سرطان‌های معمول در صورت استفاده‌ی گسترده از این آزمایش می‌تواند به بسیاری از بیماران این امکان را دهد که درمان مورد نیاز را به موقع دریافت کنند.»

توسط دانشمندان دانشگاه کوئینزلند؛

نشانگر تشخیص زود هنگام ملانومای کشنده چشم کشف شد

دانشمندان دانشگاه کوئینزلند نشانگرهایی را در خون کشف کرده اند که می تواند بین یک خال خوش خیم و ملانوما تمایز قایل شود، در عین حال مشخص کند که آیا سرطان به مناطق دیگر بدن نیز سرایت کرده است یا نه.

به تازگی مشخص شد:

آزمایش خونی که ۵ سال زودتر سرطان را تشخیص می دهد.

محققان آزمایش خونی ابداع کرده اند که با ردیابی آنتی بادی های تولیدشده برای مقابله با آنتی ژن تومورهای سرطانی، می تواند نشانگرهای سرطان سینه را ۵ سال زودتر از نشانه های بالینی شناسایی کند.

آزمایش خونی که احتمال مرگ طبیعی شما تا ۱۰ سال آینده را مشخص می‌کند

پیشبینی مرگ برای بیماران مسنی که در سال‌های پایانی عمرشان به سر می‌برند، به دلیل مقدار داده‌های بالینی در دسترس، به طور نسبی بهتر از آب درمی آید؛ در نتیجه یک توانایی بهبودیافته به دست می‌آید که با آن می‌توان در کوتاه مدت وضعیت سلامتی و پیش‌آگهی (پروگنوزیس) بیمار‌ی‌ها را بهتر تخمین زد.

در مجله Nature مطرح شد:

تشخیص زودهنگام آلزایمر با شیوه نوین آزمایش خون

رمز شیوه نوین تشخیص بیماری آلزایمر در سطح یک نوع پروتئین در خون انسان است. به این ترتیب که اندازه‌گیری تغییرات نوعی پروتئین خاص در خون بیماران می تواند در نشان دادن آسیب‌هایی که در حال وقوع در مغز هستند کمک‌کننده باشند. آنطور که در گزارش گاردین آمده است این آزمایش خون می‌تواند بسیار زودتر از وقوع سایر علائم بیماری تشخیص آسیب مغزی را یادآوری کند.