استرس

با استرس دوران کرونا چه کنیم؟

برای فائق آمدن بر استرس و اضطراب در قدم اول باید استرس خود را شناسایی کنیم تا بتوانیم رفتارمان را مدیریت کنیم.

بر اساس تحقیقی:

بین مدارهای عصبی مغز با اضطراب شدید، ترس همپوشانی وجود دارد

بر اساس تحقیقی که (۲۱ سپتامبر ۲۰۲۰) در JNeurosci منتشر شد، ترس و اضطراب نشان دهنده هم پوشانی مدارهای مغزی است، این یافته‌ها نیاز به ارزیابی مجدد مدل های موجود را که راهنمای تحقیقات اضطراب هستند، دارد.

عضو هيئت علمي گروه روانشناسي و مشاوره دانشگاه شهركرد:

عدم تامین خواسته ها منجر به خشم و استرس در افراد می شود

دکتر محمد ربيعي، عضو هيئت علمي گروه روانشناسي و مشاوره دانشگاه شهركرد و مدرس کارگاه با اشاره به آشنایی با استرس و پیامد های آن گفت: شناخت علل و عوامل استرس زا و آشنایی با استراتژی ها و فنون مدیریت استرس می تواند به کاهش استرس کمک شایانی داشته باشد که البته عدم تامین خواسته ها می تواند یکی از علل مهم خشم و استرس در افراد باشد.

به همت بنیاد نخبگان استان چهارمحال و بختیاری

کارگاه مجازی «مدیریت خشم و استرس» برگزار شد

به منظور توان‌افزایی و مهارت‌آموزی مستعدان برتر و با هدف پیشگیری از آسیب­ های فردی و اجتماعی، کارگاه آموزشی «مدیریت خشم و استرس» به صورت مجازی توسط بنیاد نخبگان استان چهارمحال و بختیاری براي مخترعین و مستعدان برتر استان برگزار كرد.

یادداشت/

استرس و راه های مقابله با آن

بیماریها و اختلالاتی که استرس ایجاد می کند یا آن را تشدید می نماید بسیارند اما راه های برای مهار کردن آن نیز وجود دارد.

از کرونا نترسید، مقاومت بدنتان را بالا ببرید

خط اول پیشگیری از ابتلا به ویروس کرونای انسانی رعایت بهداشت فردی و خصوصاً بهداشت دستهاست اما می‌توان با افزایش مقاومت بدن آمادگی سیستم ایمنی خود را در برابر این بیماری یا سایر بیماری‌ها بالا ببریم.

چرا استرس منجر به سفید شدن موها می‌شود؟ محققان هاروارد پاسخ می‌دهند

در پاسخ به این سوال فرضیه اول در مورد حمله‌ی خودایمنی به سلول‌های تولیدکننده‌ی رنگدانه رد شد. در مرحله‌ی بعد توجه به هورمون «کورتیزول» جلب شد اما باز هم این فرضیه رد شد. سپس دانشمندان روی سیستم سمپاتیک متمرکز شدند که مسئول پاسخ ستیز-گریز است. سیستم سمپاتیک در همه‌ی فولیکول‌های مو پراکنده می‌شود و هنگام استرس، این عصب‌ها ماده‌ی شیمیایی «نوراپی‌نفرین‌» آزاد می‌کنند و این ماده توسط سلول‌های بنیادی تولیدکننده‌ی رنگدانه جذب شده و موجب آسیب دائمی به آن‌ها می‌شود. همین عامل موجب سفیدی موها در هنگام استرس می‌شود.

محققان «هاروارد» سرانجام فهمیدند استرس چگونه منجر به «سفید شدن موها» می‌شود

محققان ‌زیست شناسی هاروارد در تازه‌ترین دستاورد خود به یک پرسش کلیدی در زیست‌شناسی پاسخ داده‌اند. سیستم سمپاتیک در همه‌ی فولیکول‌های مو پراکنده می‌شود و هنگام استرس، این عصب‌ها ماده‌ی شیمیایی «نوراپی‌نفرین‌» آزاد می‌کنند و این ماده توسط سلول‌های بنیادی تولیدکننده‌ی رنگدانه جذب شده و موجب آسیب دائمی به آن‌ها می‌شود. همین عامل موجب سفیدی موها در هنگام استرس می‌شود.

علیرغم باور عموم؛

استرس بدن را در مقابل بیماریهای مختلف محافظت می کند

با استرس بدن را در مقابل آسیب ‌هایی که با افزایش سن و در اثر ابتلا به بیماری‌ های مختلف ایجاد می‌شود، محافظت کنید.

یک راهکار علمی «سه‌دقیقه‌ای و ارزان‌قمیت» برای کاهش استرس روزانه

تاثیرات گیاهان در منزل برای کاهش استرس در مطالعه‌ای جدید به اثبات رسیده است. چه چیزی باعث می‌شود یک گیاه رومیزی به این اندازه مفید باشد؟ به‌گفته‌ی نویسندگان این مطالعه، داشتن گیاهان و مراقبت از آن‌ها نگرانی‌های ناشی از تنش‌های کاری را کاهش می‌دهد. تحقیقات دیگر نشان می‌دهد که طبیعت می‌تواند به‌عنوان یک پادزهر برای کاهش خستگی فکری و هم‌چنین تقویت عملکرد شناختی عمل کند.