بیماری-کووید-۱۹

طوفان های سیتوکین در مبتلایان به کرونا چگونه رخ می‌دهد؟

موارد شدید کووید-۱۹ منجر به ایجاد یک وضعیت مرموز می شود که سیستم ایمنی بدن را به هم می ریزد؛ بطوری که به جای اینکه سیستم ایمنی تنها به سلول های عفونی حمله کند، سلول های سالم را نیز مورد حمله قرار می دهد. این وضعیت که به طوفان سیتوکین معروف است می تواند کشنده باشد.

موثرترین استراتژی برای جلوگیری از انتشار ویروس کرونا+عکس

رویکردهای گوناگونی توسط دولت های مختلف در راستای مقابله با همه گیری ویروس کرونای جدید (SARS-CoV-۲) وجود دارد. متخصصان بهداشت عمومی در خصوص یک راه حل جامع برای مهار پاندمی به اتفاق نظر نرسیده‌اند؛ برخی استفاده از تست‌های سریع و گسترش زیر‌ساخت‌ها و گروهی دیگر از رعایت پروتکل‌های بهداشتی توسط مردم را موثرتر می‌دانند.

ادعای پژوهشگر هاروارد: پایان همه‌گیری کرونا طی ۶ هفته ممکن بود+عکس

دنیاگیری کروناویروس، ناشی از ویروس کروناویروس سندرم حاد تنفسی ۲ (SARS-CoV-۲) است. این بیماری برای اولین بار در دسامبر ۲۰۱۹ در شهر ووهان استان هوبئی، کشور چین شناسایی شد. در ۱۱ مارس، سازمان جهانی بهداشت شیوع بیماری را دنیاگیری اعلام کرد.

ویروس کرونا با خون ما دقیقا چه می‌کند؟ پژوهشگر جانزهاپکینز پاسخ می‌دهد

بیماران کرونایی ممکن است، طوفان سیتوکین که باعث افزایش عوامل لخته خون می‌شود را از سر بگذرانند. بیشتر لخته‌های خون معمولا در ریه‌ها و پاها دیده می‌شود. پژوهشگران مرکز جانزهاپکینز به این سوال پاسخ می دهند که ویروس کرونای جدید چه بلایی سر خون ما می ‌آورد.

محقق هاروارد اثربخشی واکسن کرونای فایزر را زیر سوال برد

ویلیام هازلتین (William Haseltine) محقق برجسته حوزه ژنوم انسان و فارغ التحصیل دانشگاه هاروارد می گوید داده های موجود در خصوص واکسن کرونای فایزر به اندازه کافی اطمینان بخش نیستند. آقای هازلتین فایزر از کمپانی فایزر به دلیل انتشار اثربخشی واکسن بدون ذکر جزئیات بررسی ها انتقاد کرده است.

ویروس کرونا به این پروتئین در ریه حمله می‌کند+عکس

مطالعات جدید ‌انجام شده بر روی فعالت ویروس کرونای جدید نشان می دهد این ویروس فعالیت آنریمی را دیواره سلول های ریه متوقف می‌کند. به عبارت دقیق تر ویروس سارس-کووید-۲ باعث کاهش فعالیت آنزیم ACE۲ در بیماران مبتلا به کووید-۱۹ می‌شود.

محقق آکسفورد: بافت چربی در موارد شدید کووید-۱۹ نقش مهمی دارد

سازمان بهداشت جهانی می گوید: بیماری کووید-۱۹، به‌خصوص در کودکان و جوانان معمولاً به شکل خفیف است. با این وجود، این بیماری می‌تواند مشکلات جدی‌تری را ایجاد کند: از هر ۵ نفر مبتلا، یک نفر نیاز به مراقبت‌های بیمارستانی دارد. پس کاملا طبیعی است که افراد نگران تأثیر طغیان این بیماری بر خود یا عزیزانشان باشند.

مادر کرونایی که پس از زایمان به کما رفت+عکس

وقتی ویروس کرونا به ریه‌ها حمله می‌کند، ممکن است باعث اینجاد اختلال «هیپوکسی» در بدن شود، بنابراین برای برخی از بیماران بهتر است که درحالت کما قرار گرفته تا با کمک ماشین نفس کشیدن برایشان آسان‌تر شود. اما برای یک مادر باردار اوضاع بسیار میتواند متفاوت باشد.

محققان آکسفورد بالاخره فهمیدند چرا سیاه پوستان بیشتر به دلیل کرونا می‌میرند

در ایالات متحده بیش از نصف مرگ‌های ناشی از ویروس کووید-۱۹ به سیاهپوستان و اقوام هیسپونیک اختصاص دارد. آیا نرخ مرگ و میر بالاتر این افراد به دلیل استعداد بیشتر آنها در ابتلا به بیماری است؟ مطالعات محققان دانشگاه ‌آکسفورد یافته های جدیدی را در این حوزه فاش کرده است.

دلیل موفقیت کشورهای آفریقایی در مهار کرونا چیست؟

گفته می‌شد آفریقا بیش از ۱۰ میلیون مرگ و میر کرونایی را ثبت خواهد کرد. گفته می شد بسیاری از کشورهای اروپای غربی و آمریکای شمالی از نظر سطح سلامت و بهداشت فاصله چشم گیری با کشورهای آفریقایی دارند. اما آمارها نشان می دهد آفریقایی ها به مراتب در مهار همه گیری موفق تر بوده اند.