تراریخته

آمریکا ۷۶۰ میلیون «جاندار تراریخته» را در طبیعت رها کرد

«نورپردازی سبز» یک پروژه آزمایشی است که سال‌ها بحث و جدال گروه‌های حامی محیط زیست و هشدار آنان در مورد پیامدهای ناخواسته را به‌دنبال داشته ‌است. فعالان درباره وارد شدن آسیب احتمالی به اکوسیستم‌ها و پتانسیل ایجاد پشه‌های ترکیبی هشدار می‌دهند.

تولید گاوهای تراریخته که زاده‌های نر بیشتری به دنیا می‌آورند+عکس

تراریخته یا ترانس‌ژنیک که به آن تراژنی یا ترازایی نیز می‌گویند به فرایند تزریق یک ژن بُرون‌زاد به جانداران زنده، گفته می‌شود. به طوری که جاندار ویژگی جدیدی پیدا کند و آن را به فرزندانش منتقل کند. در فناوری تولید جانداران تراریخته (ترازایی)، یک یا چند ژن به ژنوم طبیعی جاندار اضافه یا از آن حذف می‌شود.

ژنتیکدان ایرانی پشه‌ ماده را به پشه نر تبدیل کرد+عکس

پژوهشگران آمریکایی با همکاری «آزاده آریان»، دانشمند ایرانی دانشگاه ویرجینیا توانستند پشه‌های ماده را با کمک یک ژن، به پشه‌های نر تبدیل کنند. این موجود جدید تراریخته است. تراریخته با ترانسژنیک به گیاهان، جانوران یا موجودات میکروسکوپی گفته می‌شود که ترکیب ژنتیکی آن‌ها (دی‌ان‌ای) به طریقی تغییر یافته که در طبیعت از راه جفت‌گیری یا نوترکیبی طبیعی اتفاق نمی‌افتد.

محقق استنفورد: سومین «نوزاد انسان تراریخته» نیز متولد شده است

گزارش تازه منتشر شده اطلاعاتی در مورد این کودک نمی‌دهد. ما اطلاعاتی در مورد جنسیت این کودک، وضیعت سلامتی او، مشکلات تولد او یا این‌که آیا هنوز زنده است یا نه نداریم. ولی ما مطمئن هستیم که این کودک به‌دنیا آمده است. یعنی در سال گذشته، ۳ انسان اصلاح شده‌ی ژنتیکی در کره‌ی زمین زیسته‌اند. یک «موجود تراریخته» نیز GMO محسوب می‌شود.

ناسا می‌خواهد «انسان‌های تراریخته» برای زندگی در مریخ تولید کند

دانشمندان در تلاشند تا تاثیر ماموریت‌های بلند مدت فضایی را بر بدن انسان کشف کنند. میسون و ده‌ها محقق دیگر که بر روی اثرات ژنتیکی پرواز در فضا کار می‌کردند، تاکنون اطلاعات زیاد و باارزشی را به دست آورده‌اند. محققان امیدوارند که این تحقیقات بتوانند راهکارهایی برای حفظ سلامت جسمانی فضانوردان آینده ارائه دهد.

تولید «ماست‌ پروبیوتیک تراریخته» که به درمان دیبات کمک می‌کند

در این پروژه محققان گونه‌ای از باکتری به نام Lactobacillus gasseri را به طور ژنتیکی دستکاری کردند. این باکتری در ماست‌های پروبیوتیک دیده می‌شود. در این دستکاری ژنتیکی محققان ژن تولید انسولین انسانی را به ژنوم باکتری منتقل کردند. آزمایش‌ها بر روی موش‌ نشان داد که استفاده از این باکتری‌ها سلول‌های روده ای را به گونه‌ای القاء می‌کنند که آنها مانند سلول‌های پانکراسی اقدام به تولید انسولین می‌کنند.

پروفسور علی کرمی:

تراریخته حتی در پوشاک هم وجود دارد

در دومین مصاحبه از سلسله مصاحبات تراریخته، پروفسور علی کرمی حقوق شهروندی و ذیل آن قانون برچسب زنی را مطرح کردند و افزودند که حتی تراریخته در لباس نیز وجود دارد

محققان می‌گویند «مگس‌های تراریخته» شاید سرطان را در انسان ریشه‌کن کنند

هنگامی که پزشکان با سرطان‌هایی مقاوم به درمان در بیماران مواجه شدند، به سوی استفاده از داروهای غیرمعمول برای درمان برخی سرطان‌ها روی آوردند. به عنوان مثال آنها در یک مورد بافت توموری را در آزمایشگاه کشت دادند و آن را به عنوان تیمار برای یک بافت سرطانی واقعی استفاده کردند تا جلوی پیشرفت سرطان را بگیرد.

فوق‌تخصص مهندسی ژنتیک؛

سالانه حدود ۵.۵ میلیارد دلار محصولات تراریخته وارد کشور می‌شود

تراریخته عبارت از گیاهانی است که ژن بیگانه یا از یک گیاه دیگر گرفته اند و با روش مهندسی ژنتیکی این ژن را برش داده و خارج کردند و وارد ژنوم گیاه جدید کرده اند مانند ذرت تراریخته، سویا تراریخته، کلزا تراریخته، پنبه تراریخته.

تولد نوزادی تراریخته در یونان که «سه والد» ژنتیکی دارد

این پسربچه یک انسان تراریخته محسوب می‌شود که کروموزوم‌هایش را از سه نفر به ارث برده است. در سال ۲۰۱۶ نیز یک تکنیک انتقال دی‌ان‌ای »»‌ کشور مکزیک مورد استفاده قرار گرفت که در نتیجه آن مادری که به یک بیماری وراثتی دچار بود، فرزند سالمی به دنیا آورد.