تراشه

جدیدترین های تکنولوژی:

ساخت حافظه فلش با ضخامت تنها یک اتم و ظرفیت ۱۰۰ برابر حافظه های فعلی!

مهندسان دانشگاه تگزاس یکی از کوچکترین دستگاه های ذخیره سازی اطلاعات را ساخته اند که از ماده ای دو بعدی به ابعاد یک نانومتر مربع ساخته شده است. این دستگاه بر روی حرکات تک-اتم ها کار می کند که می تواند راه را برای سیستم های حافظه ای بسیار کوچک تر با تراکم اطلاعات باور نکردنی هموار کند.

علم و فناوری گزارش می دهد؛

ساخت تراشه ای که می تواند بیماری زوال عقل را درمان نماید/آیا کنترل انسان از راه دور امکان پذیر می شود ؟

روز گذشته ایلان ماسک، میلیادر کارآفرین ، در یک مراسم که به صورت ویدئو کنفرانس برگزار شد از یک تراشه کامیپوتری که برای کنترل مغز انسان ساخته شده است به صورت رسمی رونمایی کرد .

به منظور بررسی پوسیدگی ها؛

برای نخستین بار «دندان روی تراشه» ابداع شد.

محققان برای نخستین بار یک «دندان روی تراشه» ساخته اند که در حقیقت بخشی کوچک از عاج دندان آسیا روی یک تراشه است. هدف آنها بررسی واکنش های پوسیدگی دندان را بررسی کنند.

برای اولین بار انجام انتقال کوانتومی بین دو تراشه رایانه ای

دانشمندان دانشگاه بریستول و دانشگاه فنی دانمارک برای اولین بار بین دو تراشه رایانه ای به انتقال کوانتومی دست یافته اند.

برای نخستین بار و برای شبیه سازی؛

محقق ایرانی تراشه پژوهشی بیماری ابولا ساخت.

گروهی از پژوهشگران به رهبری علیرضا مشاقی محقق ایرانی و استاد دانشگاه لیدن در هلند برای نخستین بار فرایند بیماری ابولا و تب هموراژیک آن را بر روی یک تراشه کوچک بازسازی کردند.

برای ورود به بدن؛

کوچک ترین حسگر عکاسی جهان تولید شد.

یک شرکت تجاری رکورد تولید کوچک ترین حسگر عکاسی جهان را به نام خود ثبت کرد. این حسگر به سختی با چشم غیرمسلح قابل دیدن است.

محقق ایرانی دانشگاه کالیفرنیا «نخستین تراشه اینترنت ۶G» را توسعه داد

پیام حیدری، پروفسور علوم رایانه و مهندسی برق دانشگاه کالیفرنیا، در این زمینه می‌گوید: «ما تراشه خود را «فراتر از ۵G» لقب داده‌ایم. چرا که سرعت و نرخ داده‌هایی که می‌توانیم بدست آوریم دو سطح از ظرفیت وایرلس‌های جدید بالاتر است.»

علم و فناوری گزارش می دهد؛

ساخت تراشه ای که امکان فکر کردن به ربات ها و کامپیوترها را می دهد/آیا هوش مصنوعی باعث نابودی نسل انسان ها می گردد ؟‌

دانشمندان موفق به ساخت تراشه ‌ای حاوی شبکه نورون‌های مصنوعی شده اند که مانند مغز یک انسان قابلیت یادگیری اطلاعات را دارد و با گذشت زمان می تواند اطلاعات خود را تکمیل نماید با این حساب در سال های آینده می توان شاهد ساخت ربات هایی مانند انسان ها باشیم.

با تلاش محققان؛

آزمایشگاه های پزشکی روی تراشه ساخته می شوند!

یک تیم تحقیقاتی چند رشته ای در دانشگاه بوفالو با نشان دادن این که چگونه تراشه هایی با استفاده از دو نوع مختلف نیروی مویرگی و خلاء قابل اجرا است و چگونه تراشه با دقت خود را قادر تفسیر هشت نوع خون بر اساس زمان لازم می سازد و چگونه انواع مختلف خون با جریان از طریق تراشه منتقل می شود، امکان ساخت آزمایشگاه های با اندازه یک سکه و یکبار مصرف با محصولات تراشه را کشف کردند.

میت ۱۰ با تراشه کرین ۹۷۰ و نمایشگر بدون حاشیه ۲۴ مهر رونمایی می‌شود

هواوی دقایقی پیش در جریان کنفرانس مطبوعاتی خود طی ایفا ۲۰۱۷، اعلام کرد که میت ۱۰ با نمایشگر بدون حاشیه و تراشه کرین ۹۷۰، روز ۲۴ مهر در مونیخ رونمایی می‌شود.