جهش-ژنتیکی

مشاهده جهش ژنتیکی در دی ان ای خون فضا نوردان

بررسی تاثیرتغییرات سفر فضایی کوتاه مدت را بر سلامت فضانوردان

محققان نمونه خون فضانوردان را به مدت ۲۰ سال ذخیره کردند تا در این تحقیق ریسک ابتلا به سرطان فضانوردان به دقت رصد شود.

یک گام دیگر تا درمان سرطان خون :

درمان سرطان خون در مراحل اولیه با جلوگیری از شبیه سازی سلول های سرکش

دانشمندانی که علت اصلی سرطان خون را بررسی می‌کنند به کشف کلیدی در مورد اینکه چگونه جهش‌ های ژنتیکی می‌توانند سلول‌ های بنیادی خون را از بین برده و جمعیت‌های خطرناکی از سلول‌ های شبیه‌ سازی شده را تشکیل دهند که می‌توانند سرطانی شوند، انجام داده‌اند.

به تازگی محقق شد

ژن درمانی تجربی، راهی برای درمان بیماری نادر سیستم ایمنی بدن

یک مطالعه نشان داد که ۴۸ کودک از ۵۰ کودک تا سه سال پس از یک بار درمان ژن درمانی زنده ماندند.

چرا سویه‌های جهش یافته جدید کرونا سریع‌تر منتقل می‌شوند؟

از جهش ژنتیکی چه میدانید؟ احتمالا این روزها زیاد درباره جهش های ویروس کرونا شنیده و خوانده اید! اما آیا میدانید چرا جهش ها خطرناک تر هستند؟

تماشا کنید: زرافه‌های کوتوله برای اولین در حیات وحش یافت شدند

زرافه ها را معمولا جزو بلندقدترین موجودات در حیات وحش میشناسیم. این قد بلند البته که عوامل ژنتیکی و طبیعی دارد. به تازگی اما زروافه هایی کوتاه قد نیز رویت شده اند.

آلزایمر را قبل ازجهش ژنتیکی بشناسید

باکمک نشانگر زیستی یا زیست نشانگر میتوان چند دهه زودتر بیماری آلزایمرراشناسایی کرد

نتایج مطالعات ژنتیکی ویروس کرونا: «جهش‌های خاموش» عامل شدت بالا کووید ۱۹ در برخی بیماران است!

دانشمندان به‌دنبال یافتن پاسخ در ژن‌های بیماران و جهش‌هایی هستند که بر پاسخ ایمنی آن‌ها تأثیر می‌گذارند. هرچه افراد بیشتری به ویروس آلوده می‌شوند، مشخصات ناخوشایند یک بیمار به‌شدت مبتلا معلوم می‌شود: احتمال ابتلا در افراد مسن، افراد ‌با بیماری‌های زمینه‌ای و در مردان بیشتر است. اما این همه ماجرا نیست.

آیا به زودی «داروی ضدخواب بدون عارضه جانبی» ساخته خواهد شد؟

به نظر می‌رسد هنوز زود است تا از تولید داروی ضد خواب بدون عارضه جانبی صحبت کنیم، اما این ایده‌ای به شدت جذاب است. تصور کنید قرصی را می‌خورید و از آن پس به خواب کمتری نیاز خواهید داشت یا شاید روزی برسد که دیگر نیاز به خواب نداشته باشیم. این تاثیر البته باید بدون عارضه جانبی، بدون بازگشت و تاثیرات سوء باشد.

محققان دریافتند «اعتیاد» می‌تواند به طور ژنتیکی به نسل‌های بعد منتقل شود

دوپامین ماده شیمیایی است که هنگام مصرف الکل و یا مواد مخدری نظیر آمفتامین در بدن آزاد می‌شود. این مطالعه بر روی یک جهش کوچک در ژن دوپامین تمرکز کرده است. افرادی که این جهش را دارند نسبت به اثرات استرس در اوایل زندگی‌شان آسیب‌پذیری بیشتری دارند.

درمان اختلالی ارثی و نادر؛

ژن درمانی در نبرد با بیماری کمبود ایمنی/بهبود عملکرد سیستم ایمنی بدن امکان پذیر می ‏گردد+فیلم

یک آزمایش بالینی کوچک نشان داده است که ژن درمانی می تواند با ایمن سازی سیستم های ‏ایمنی نوزادانی که به تازگی دچار ابتلاء به یک اختلال ارثی نادر گردیده اند، کمک شایانی نماید. این ‏اختلال ارثی، یک عامل تهدید کننده برای زندگی فرد مبتلا شده بشمار می آید که در آن، سلول ‏های ایمنی بدن در مبارزه با عفونت، به طور طبیعی رشد نکرده و یا عمل نمی نمایند