خبرگزاری-علم-و-فناوری-از-استان-آذربایجان-شرقی

توافق همکاری پارک علم و فناوری و سازمان بسیج علمی استان

توافق همکاری پارک علم و فناوری و سازمان بسیج علمی استان در راستای ارتقاء سطح علمی و همچنین حمایت از نخبگان

گفتگوی علم و فناوری با دو مخترع جوان:

ارائه ایده پیشگیری از HIV، تا اختراع موتورهای بدون سوخت

حجت محمدی و میثم نجفی دو  نخبه ای هستند که در کنار همدیگر، ایده های بزرگی را پرورانده و به ثمر می نشانند، حجت محمدی که متولد ۱۳۷۹ است که در این سن کم، توانسته است با اختراع موتورهای بدون سوخت، دکتری افتخاری از دانشگاه صنعتی شریف کسب کند.

جهت کاربرد در مهندسی بافت پوست؛

تهیه نانو الیاف رسانا و زیست تخریب پذیر، به عنوان داربست

رعنا سروری، دکتری تخصصی شیمی آلی- پلیمر است که موفق به تهیه نانو الیاف رسانا و زیست تخریب پذیر، به عنوان داربست جهت کاربرد در مهندسی بافت پوست شده است که داربست های نانوالیاف شامل کامپوزیتی از پلیمرهای طبیعی و سنتزی می باشد که دارای خواص رسانایی، مکانیکی، زیست سازگاری و زیست تخریب پذیری مناسب می باشد.

به منظور تسریع و تسهیل در نجات غریق ساخته شد؛

دستگاه ناجی غریق با قابلیت کنترل از راه دور

جاوید حسین پور فیضی، دانشجو سال آخر رشته برق و از اعضای مرکز رشد مکاترونیک شهید شفیع زاده، موفق به ساخت دستگاه ناجی غریق با قابلیت کنترل از راه دور شده است.

به همت مخترع بسیجی تبریزی؛

چرخ عنکبوتی،به منظور جابجائی اجسام سنگین از روی پله ها طراحی و ساخته شد

چرخ عنکبوتی در واقع یک گاری دستی است که چرخ هائی شبیه به پای عنکبوت دارد و برای جابجائی اجسام سنگین از روی پله ها طراحی شده است.

گزارش علم و فناوری از مهم ترین رویداد نجومی عصر حاضر؛

جزئیات اولین تصویربرداری از یک سیاهچاله + عکس و فیلم

دیروز، چهارم آوریل سال ۱۰۱۹ میلادی و ۲۱ فروردین ماه سال ۱۳۹۸ شمسی بود که یکی از بزرگترین اتفاقات نجومی قرن را رقم زده شد و تصویری منسجم از سیاهچاله M۸۷ منتشر شد.

مسئول جدید مرکز رشد شهید شفیع زاده، مطرح کرد؛

تنها حمایت های مالی از فناوران کافی نیست

امانی با تاکید بر پیاده سازی سیاست محصول محوری در مرکز رشد، به منظور درآمدزائی برای دانشجویان و مرکز رشد، گفت: مراکز رشد باید با محصول محور بودن و تجاری سازی این محصولات، استقلال مالی نسبی داشته باشد، اما نباید در اثر توجه به تجاری سازی، نسبت به ایده هائی که این قابلیت را ندارند بی توجه شد، چرا که حمایت از این ایده ها، طرح های بهتری را در آینده به دنبال دارد و دانشجو را تشویق خواهد کرد.

با حضور مسئول سازمان بسیج علمی استان؛

آئین تودیع و معارفه مسئول مرکز رشد مکاترونیک شهید شفیع زاده، برگزار شد

ظهر دیروز آئین تودیع و معارفه مسئول مرکز رشد مکاترونیک شهید شفیع زاده، با حضور سرهنگ نادر ارسلانی مسئول سازمان بسیج علمی استان، و برخی دیگر از اساتید و دانشجویان فعال در این مرکز رشد برگزار گردید.

توصیه های یک فوق تخصص تغذیه برای بهبود رژیم غذائی در فصل بهار؛

مصرف مواد غذایی با کالری کم و غذاهای خنک در فصل بهار، می تواند مفید باشد

ولی زاده، با اشاره به این که در طب ایرانی همچنین مصرف غذاهای مولد خون مانند انواع گوشت، شیرینی، ادویه و اغذیه گرم و تلخ و شور و مصرف نوشیدنی های گرمی بخش و رطوبت آور در فصل بهار منع شده است، ادامه داد: درعوض به افراد پیشنهاد شده است به جای آن بیشتر از غذاهای خنک و نوشیدنی های فرونشاننده حرارت مانند شربت ریواس، عرق کاسنی، شربت زرشک و غوره، رب غوره، شربت نارنج، لیمو و به استفاده کنند.

بررسی علم و فناوری از علل وقوع سیل های اخیر در برخی نقاط کشور:

سیل، نتیجه اختلال در نظم هیدرولوژیک رودخانه ها است/سدها در مهار سیلاب ناموفق هستند

رواج قاچاق چوب درختان جنگلی، ساخت معادن غیرقانونی در بستر رودخانه، تغییر مسیر آب و جاده سازی های غیر اصولی در دل جنگل، پوشش گیاهی را فقیر کرده و نظم هیدرولوژیک رودخانه را به هم می زند که شاهد روانآب های بسیار و در نتیجه شاهد سیل سنگین در شمال کشور می باشیم.