زبان::خبرگزاری علم و فناوری
زبان

دانشمندان زبان صحبت کردن اورانگوتان‌ها را رمزگشایی کردند

درحالی که برخی از یافته‌های تیم تحقیقاتی بر اساس مطالعات در باغ‌وحش کشف شده است، جنبه‌های دیگری نیز وجود دارند که اهمیت مطالعه ارتباطات در زادگاه طبیعی گونه‌ها را برجسته می‌کند.تحقیقات قبلی شروع به پرده‌برداری از اسرار گفتگوی اورانگوتان کرده بود، اما این تحقیق جدید یکی از جامع‌ترین نگاه‌ها به ارتباطات پیچیده موجودات است.

عضو هیات علمی گروه گفتار درمانی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان گفت؛

اختلال تکاملی زبان و اختلال در تلفظ صدا شیوع بالایی دارد/ آزمون ها را ساخته ایم نیاز به بودجه دارند که هنجار بشوند

عضو هیات علمی گروه گفتار درمانی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان، گفت: اختلال تکاملی زبان و اختلال در تلفظ صدا جزو شایع ترین اختلالات ارتباطی در دوران پیش از دبستان هستند که اولی بین ۷ تا ۱۲ درصد و دومی حدودا ۲۰ درصد شیوع دارند. برای پیشگیری از این مشکلات، غربالگری با آزمونهای بومی نیاز است؛ ما آزمون های زیادی را ساخته ایم که نیاز به بودجه دارند تا هنجار بشوند.

پیشرفت علم و فناوری در سایه فراگیری زبان

چالش فرهنگی لابه‌لای کتاب‌های انگلیسی/ انحصارطلبی زبان در مدارس حذف می‌شود؟

با توجه به اینکه امروزه زبان به عنوان عاملی ارتباط دهنده میان فرهنگ‌های مختلف است، لازم است در مدارس در کنار تدریس زبان انگلیسی، زبان کشورهای دیگر در راستای توسعه و اعتلای فرهنگ بومی، آموزش داده شود.

کنفرانس بین المللی تاریخ، فرهنگ و زبان

سومین کنفرانس بین المللی تاریخ، فرهنگ و زبان توسط موسسه عالی علوم و فناوری خوارزمی در تاریخ ۲۸ مهر ماه ۱۳۹۸ برگزار می‌شود.

دانشمندان می‌گویند «زبان گفتگوی گیاهان» با یکدیگر را رمزگشایی کرده‌اند

تیمی از دانشمندان از دانشگاه کرنل می‌گویند زبان متداولی را که گیاهان به وسیله آن با یکدیگر گفتگو می‌کنند را شناسایی کرده‌اند. پروفسور آندره کسلر در این زمینه می‌گوید: «همه گیاهان به نحوی بر روی یک زبان واحد همگرا شده‌‌اند. این زبان درواقع مجموعه‌ای از سیگنال‌های هشداردهنده است تا به طور آزادانه اطلاعات را جابه‌جا کنند. جابه‌جایی این اطلاعات از میزان نزدیکی تکاملی کاملا مستقل است.»

دانشمندان می‌گویند سلول‌های زبان هم قابلیت بویایی دارند

در حالی که بسیاری از مردم طعم را با مزه یکی می‌دانند، طعم مشخص بیشتر غذاها و نوشیدنی‌ها بیشتر از آنکه توسط حس چشایی حاصل شود، در نتیجه استشمام به دست می‌آید. هنگامی که ملکول‌ها مزه (شیرینی، توشی، تلخی، شوری و اومامی) بر روی زبان می‌نشینند، به عنوان یک معیار برای سنجش ارزش غذایی و پتانسیل سمی‌ بودن آنچه می‌خوریم مورد استفاده قرار می‌گیرند.