سازمان-بسیج-علمی--پژوهشی-و-فناوری-گیلان

وجود نخستین مرغداری هوشمند در روستای لیف شاگرد صومعه سرا

نخستین مرغداری هوشمند گیلان در صومعه سرا روستای لیف شاگرد توسط "لیلا بابا زاده" به بهره‌برداری رسیده است.

تحقق شعار سال با تکیه به باور «ما می‌توانیم»

مرضیه رحیمیان، یکی از بانوان کار آفرین نمونه گیلانی است که با ایجاد اشتغال ثابت برای خود و خانواده اش توانسته شعار «ما می‌توانیم» را به واقعیت تبدیل کند.

بانوی کار آفرین گیلانی:

استفاده صحیح از ظرفیت های کم نظیر روستا راهی برای پیشرفت مردم به سوی موفقیت

زهرا دهقان بانوی کار آفرین گیلانی است که ظرفیت‌های کم نظیر سرزمین پدری را فراموش نکرده و با پشتکاری فراوان کارخانه عرق گیری گیاهان دارویی مختار را راه اندازی کرده است.

کانون بسیج جامعه کشاورزی فومن:

برگزاری کارگاه آزمون خاکشناسی در شهرستان فومن

آزمون خاک یک روش دقیق اندازه‌گیری نیازهای تغذیه‌ای گیاه است، برای علمی سازی کشاورزی باید نسخه کودی مورد نیاز گیاه طبق آزمون خاک هر مزرعه تهیه شود.

معرفی سالکده به عنوان روستای سبز با آموزش بسیجیان :

نصب اولین دستگاه زباله سوز مقیاس کوچک در بندر کیاشهر

با گذر زمان و مصرف‌گرایی بیش از پیش مردم بدیهی است که با افزایش تولید زباله چالش بزرگی برای طبیعت از جمله سرازیر شدن شیرابه‌های آن در سفره زیرزمینی و خطر آفرین برای محصولات کشاورزی باشد.

نقش زنان در فرآيند توسعه روستايی و كشاورزی

توجه به نقش زنان روستايی در توسعه روستایی، در برگيرنده تلاش برای شناسایی هر چه دقيق‌تر و ارزش‌گذاری فعاليت آنان و رفع مسايل و موانع بر سر راه گسترش فعاليت زنان روستایی در مسير توسعه روستایی می‌باشد.

سرویس، تعمیر و راه‌اندازی دستگاه شبیه‌ ساز زلزله در جمعیت هلال‌احمر استان گیلان

جمعیت هلال‌احمر گیلان با استفاده از ظرفیت فنی مهندسی موجود سازمانی و با بهره‌گیری از توان نخبگان و توانمندان این جمعیت توانسته است دستگاه شبیه‌ساز زلزله را که از محصولات کشور آلمان بود، با استفاده از تولیدات ملی، سرویس، تعمیر و بازسازی کند.

حبوبات و نقش تأثیرگذار آن در کاهش گازهای گلخانه‌ای

حبوبات یک منبع غذایی جایگزین سالم پروتئین گوشت هستند که علاوه بر دوستدار محیط زیست بودن می‌تواند به یک مکمل ارزشمند برای رژیم غذایی انسان‌ها تبدیل شوند و در کاهش گازهای گلخانه‌ای نقش مهمی داشته باشند.

گفت و گو با نخبه علمی گیلان:

نخبه جوان سیاهکل؛ مخترع آسفالت خودترمیم و ضدیخ برای اولین بار در کشور

علی جهاندیده دانشجوی دکترای راه و ترابری و فارغ‌التحصیل کارشناسی ارشد دانشگاه گیلان با همکاری استادش دکتر میرعبدالعظیمی توانسته است برای اولین بار یک نوع آسفالت "رسانای خودترمیم و ضدیخ" تولید کند که نمونه ایرانی نداشته است.

حصیر بافی، هنر دیرینه مردم گیلان

حصیربافی در گیلان از قدیمی‌ترین صنایع دستی بومی و کهن‌ترین دست بافته استان گیلان است، بانوان جوانی که در کنار تحصیلات دانشگاه این هنر زیبا را جهت اشتغال آموختند.