سلول-بنیادی::خبرگزاری علم و فناوری
سلول-بنیادی

نوزاد تازه متولد شده در ژاپن اولین درمان با سلولهای بنیادی کبدی را انجام داد

نوزاد تازه متولد شده در ژاپن اولین درمان با سلولهای بنیادی کبدی را انجام داد، این یک احتمال هیجان انگیز برای آینده است و می توان امیدوار بود که در آینده تزریق ساده ای جایگزین پیوندهای امروزی شود.

تولید داروی ایرانی بیماری کلیه پلی کیستیک/ امکان تشخیص ژنتیکی

محققان پژوهشگاه رویان توانستند در راستای تشخیص به موقع بیماری پلی کیستیک کلیه گام بردارند و از سوی دیگر درصدد تولید دارو برای درمان بیماری پلی کیستیک کلیه هستند.

محققان استنفورد قلب انسان و سلول‌های بنیادی را در فضا آزمایش کردند +عکس

اطلاعات زیادی در مورد محیط گرانش کم وجود ندارد و ما هنوز تاثیرات آن‌ را بر بدن انسان درک نکرده‌ایم. پژوهش‌های این چنینی به ما کمک می‌کنند که راز پشت این پرده را ببینیم و بفهمیم سلول‌های بدن چگونه در فضا رفتار می‌کنند.دانشمندان وقتی سلول‌ها را به زمین برگرداندند، متوجه شدند که ساختار سلول‌ها تغییری نکرده است؛ ولی الگوی تپش و بازسازی کلسیم آن‌ها با گرانش کم فضا سازگاری پیدا کرده بود.

ساخت جنین بدون استفاده از اسپرم و تخمک ممکن شد

این اولین آزمایشی است که توانسته جنین های رویان مصنوعی را در رحم به ساختار جنین زنده تبدیل کند. تیمهای دیگری نیز اقدام به تولید جنین رویان از سلول های بنیادی کرده بودند ولی پیش از تبدیل شدن به جنین زنده از بین رفته بودند. این مطالعه بر روی سلولهای بنیادی پرتوان انجام شده است.

علم و فناوری بررسی می کند؛

آیا علوم و فناوري سلول های بنيادی اولویت الف علم و فناوری کشور است / پزشکان در درمان دوسوم بیماران کشور خود شرمنده اند

علوم و فناوري سلول های بنيادی در كنار فناوری نانو و هسته ای اولویت الف علم و فناوري كشور مي آيد، اما بودجه تخصیصی به این حوزه کفاف آن را نمی کند، و اولین اثر آن این است که پزشکان در درمان دوسوم بیماران کشور خود شرمنده اند. تعداد بیمار نیازمند کشور سالانه ۲۴۰۰تا ۳۰۰۰ است.

امید تازه برای درمان ضایعات عصبی با سلول‌‌‌‌‌های بنیادی

پژوهش‌های محققان رویان نشان داد که می‌‌‌‌‌توان از تبدیل آستروسیت‌‌‌‌‌ها به سلول‌‌‌‌‌های بنیادی عصبی، برای درمان ضایعات عصبی استفاده کرد.

ژاپن پرورش هیبرید انسان-حیوان را مجاز اعلام کرد

دکتر ناکائچی در این زمینه به یک روزنامه ژاپنی گفته است: «ما انتظار نداریم که بلافاصله اندام‌های انسانی تولید کنیم. اما این مجوز به ما اجازه می‌دهد تا مطالعه خود را به گونه‌ای پیش ببریم تا سرانجام دریابیم چگونه خواهیم توانست به آن نقطه برسیم.»

بانک سلول‌های بنیادی پالپ دندان در مشهد راه‌اندازی می‌شود

رییس ستاد سلول‌های بنیادی دانشگاه علوم پزشکی مشهد با بیان اینکه بحث سلول‌های بنیادی و پزشکی بازساختی از اهمیت ویژه‌ای در علوم پزشکی برخوردار است، گفت: این علم به خصوص در درمان بیماری‌ها می‌تواند کمک زیادی به بشریت انجام دهد.

به تازگی انجام شد؛

هدف‌گیری زیرمجموعه سلول بنیادین خونی بیانگر اصلاح ژنی درمانی طولانی مدت و مرتبط است

محققان از CRISPR-Cas۹ به منظور اصلاح سلول‌های بنیادی خونی دارای عمر طولانی به منظور بازگشت علائم پزشکی مشاهده‌شده در اختلالات خونی مانند بیماری خونی داسی شکل و بتاتالاسمی استفاده کردند.

نتیجه اعجاب انگیز یک تحقیق؛

تمامی سلول‌های نابالغ قابلیت توسعه به سلول‌های بنیادی را دارند

تحقیق جدیدی نشان می‌دهد سرنوشت سلول‌های روده‌ای از قبل تعیین نشده و توسط محیط سلول تعیین می‌شود.