سلول-خورشیدی::خبرگزاری علم و فناوری
سلول-خورشیدی

نخستین تصاویر از قطب‌های خورشید به زودی منتشر می‌شود

مدارگرد خورشیدی(Solar Orbiter) در تازه‌ترین اقدامات فضایی ناسا و اروپا به فضا رفت تا برای نخستین بار تصاویری از قطب شمال و جنوب خورشید تهیه کند.

خورشیدگرفتگی این هفته رخ می‌دهد/ هشدار آسیب به بینایی

یک خورشید گرفتگی جزئی روز پنج‌شنبه ۵ دی ۱۳۹۸ رخ خواهد داد. مشاهده این خورشیدگرفتگی بدون استفاده از ابزار و صافی‌های مناسب به بینایی آسیب می‌رساند.

محققان ایرانی به دانش فنی و ساخت پرنده خورشیدی دست یافتند

محققان ایرانی به دانش فنی، طراحی و ساخت پرنده خورشیدی دست پیدا کردند که می تواند با استفاده از سلول های خورشیدی که روی آن نصب شده نور خورشید را برای تامین باتری خود جذب کند.

با ارتقای دانش فتوولتائیک برای تولید الکتریسیته بررسی می شود؛

پیدایش نسل سوم سلول های خورشیدی؛فناوری فوتوولتائیک به چه صورت کار می‌کند؟

عنصر اصلی فناوری فتوولتائيک، سلول خورشيدی است که نور خورشيد را به صورت مستقيم به انرژی الکتريسيته تبديل می‌کند. سلول‌های خورشيدی از مواد نيمه رسانای حالت جامد تشکيل شده‌اند.

ساخت «قدرتمندترین پنل‌ خورشیدی» با استفاده از جلبک

پرسش دانشمندان این بود که این میکروارگانیزم‌های دریایی چگونه چنین کارایی در به دام انداختن نور خورشید دارند؟ یک توده‌ای از آنتن‌های جذب کننده نور به نام «فیکوبلیزوم» سطح بیرونی این موجودات را پوشانده است و وظیفه تبدیل نور به انرژی را برعهده دارند.

«قهوه» توان سلول‌های خورشیدی را برای تولید برق افزایش می‌دهد

این ایده به نظر دیوانگی می‌آید، اما تیم مطالعاتی ترجیح داد آن را امتحان کند. آنها به جای استفاده از دی‌متیل سولفکسید به عنوان پایدار کننده سلول‌های خورشیدی از کافئین موجود در قهوه استفاده کردند و نتیجه کار خود ران نیز دیدند. سلول‌های کافئینی ۲۰ درصد بیشتر توانستند انرژی نور خورشید را برای تولید الکتریسیته به دام بیاندازند.