محصولات-تراریخته

علم و فناوری گزارش می دهد؛

تمام روغن نباتی، سویا و ذرت وارداتی در کشور تراریخته است/ آیا امنیت غذایی مردم ایران در خطر است ؟

عیسی کلانتری ، رییس سازمان حفاظت محیط زیست کشورمان در مورد محصولات تراریخته در ایران گفت : «محصولات تراریخته امروز بخشی از مواد غذایی جهان را تامین می‌کند، تقریبا تمام روغن‌های نباتی، سویا و ذرت وارداتی در کشور تراریخته است.»

آمریکا ۷۶۰ میلیون «جاندار تراریخته» را در طبیعت رها کرد

«نورپردازی سبز» یک پروژه آزمایشی است که سال‌ها بحث و جدال گروه‌های حامی محیط زیست و هشدار آنان در مورد پیامدهای ناخواسته را به‌دنبال داشته ‌است. فعالان درباره وارد شدن آسیب احتمالی به اکوسیستم‌ها و پتانسیل ایجاد پشه‌های ترکیبی هشدار می‌دهند.

خبرگزاری علم و فناوری گزارش می دهد:

خطر محصولات تراریخته، لزوم شفاف سازی

در اولین مصاحبه از سلسله مصاحبات با جناب پروفسور علی کرمی که عصر روز شنبه ۱۸ خرداد ماه برگزار شد به این نکته تاکید شد که مردم باید اطلاعات کافی از محصولات تراریخته به دست اورند و مسئولان نیز باید هوشیاری لازم را داشته باشند

غذایی که می‌خوریم؛ از دیروز تا امروز

ژنتیک زیر ذره بین/اعلام آمادگی دانشمندان ایرانی برای ورود به عرصه مهندسی ژنتیک

در ایران علیرغم آمادگی دانشمندان کشور برای بکارگیری فناوری مهندسی ژنتیک تولید ملی محصولات تراریخته تا بحال محقق نشده است که اطلاع‌رسانی نادرست در خصوص محصولات حاصل از مهندسی ژنتیک از عمده دلایل آن می‌باشد.

فوق‌تخصص مهندسی ژنتیک؛

سالانه حدود ۵.۵ میلیارد دلار محصولات تراریخته وارد کشور می‌شود

تراریخته عبارت از گیاهانی است که ژن بیگانه یا از یک گیاه دیگر گرفته اند و با روش مهندسی ژنتیکی این ژن را برش داده و خارج کردند و وارد ژنوم گیاه جدید کرده اند مانند ذرت تراریخته، سویا تراریخته، کلزا تراریخته، پنبه تراریخته.

بر اساس تحقیقات انجام شده؛

محصولات تراریخته از نگاه اسلام/مراجع تقلید این‌گونه پاسخ می‌دهند

از نظر مراجع محترم استفاده از محصولات تراریخته و بالتبع پژوهش و توسعه‌ی فناوری‌های مربوط به آن مجاز است، لیکن این جواز منوط به رعایت جنبه‌های مختلف ایمنی و اخلاقی است.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی فارس:

تاکنون هیچ محصول تراریخته ای در کشور تجاری نشده

رئیس سازمان جهاد کشاورزی فارس گفت: علی‌رغم پیشرفت‌های متخصصان کشور در حوزه مهندسی ژنتیک، متاسفانه تاکنون هیچ محصول تراریخته‌ای در ایران به صورت تجاری تولید نشده است.

افزایش ۴۰ درصدی محصولات کشاورزی؛

بیل گیتس با محصولات تراریخته به مبارزه با کمبود غذا جهانی می رود

محققان در تلاش هستند تا تکنیکی برای افزایش محصول گندم و سویا با استفاده از تکنیک‌های مهدنسی ژن و تراریخته به دست بیاورند. این ها همه تلاش‌هایی برای مبارزه به معضل کمبود غذا در سطح جهان است. تحقیق دانشمندان دانشگاه ایلینویز بخشی از یک پروژه بین‌المللی است که دولت بریتانیا در کنار بنیاد بیل و ملیندا گیتس و چند موسسه دیگر منابع مالی آن را تامین کرده‌اند.

یک کارشناس کشاورزی بررسی کرد:

ادعای واهی تامین امنیت غذایی بشر با استفاده از تراریخته ها / از ساخت بمب شیمیایی تا تولید غذای تراریخته!

دهشیری گفت: معمولاً شرکت‌های صهیونیستی نظیر مونسانتو یا شرکت بایر که تا پیش از این در حوزه تولید مواد شیمیایی و سم و حتی تولید بمب های شیمیایی فعالیت‌ داشته و اکنون آفت کش نیز تولید می کند به صورت گسترده در زمینه تولید محصولات تراریخته فعالیت می‌کنند.

کاهش چشمگیر مصرف محصولات تراریخته با برچسب‌گذاری این محصولات

استاد دانشگاه تهران با بیان اینکه باید قانون برچسب‌گذاری محصولات تراریخته اجرایی شود، تاکید کرد: اگر برچسب‌گذاری(لیبل گذاری) محصولات تراریخته صورت گیرد درصد زیادی از مردم از این محصولات استفاده نمی‌کنند.