محققان-ایرانی

ورود شرکت های داخلی برای ساخت واکسن ویروس کرونا

پس از شیوع ویروس کرونا در کشور  زیست بوم فناوری و نو آوری وارد عمل شد تا نیاز های درمانی و پیشگیرانه این بیماری را در کشور فراهم کند که یکی از این حوزه های درمان تولید واکسن برای از بین بردن ویروس کرونا بوده است 

پیشرفته ترین ربات انسان نما ایران رقیب Asimo هوندا است

این ربات انسانی به اسم Surena IV به روز شد تا در مرحله جهانی روباتیک های برش رقابت کند.

مکنده های اختاپوس الهام بخش بازوهای رباتیک

محققان ایرانی در دانشگاه ایالتی آریزونا (ASU) با همکاری محققان دانشگاه آریزونا و دانشگاه کالیفرنیا، لس آنجلس (UCLA) میزان کنترل مکنده های اختاپوس توسط اعصاب داخل بازو در مغز را آزمایش کردند که این آزمایش منبع الهام بخش برای طراحی ربات های خودمختار است.

تولید گونه ای از حیوانات نادر به صورت پایلوت

اولین شرکت خصوصی که دست به تولید حیوانات آزمایشگاهی زد

سید محمد امین موسوی : ما می توانیم دست به تو‌لید حیوانات آزمایشگاهی و حیوانات اصلاح شده  و ژنتیکی با کمک دانشجویان جوان  انجام دهیم

علم و فناوری گزارش می دهد؛

ابررایانه چیست و چه کاربردهایی دارد ؟ / مراحل ساخت قدرتمندترین ابررایانه ایرانی آغاز شد

وحید یزدانیان، رئیس مرکز تحقیقات مخابرات ایران روز گذشته در جریان نشست با جوانان صنعت و دانشگاه خبر از شروع عملیات ساخت قدرتمندترین ابررایانه ساخت کشور به نام «سیمرغ» را داد؛ این ابر رایانه قرار است ۱۰۰ برابر قدرتمندتر از نمونه های قبلی خود باشد.

علم و فناوری گزارش می دهد؛

متادون چیست و چه عوارضی دارد؟/ درمان معتادان به متادون با لیزر برای اولین بار در کشور

پژوهشگران ایرانی پژوهشکده لیزر و پلاسمای دانشکده شهید بهشتی با کمک متخصصان عصب شناسی برای نخستین بار در کشور، فناوری استفاده از لیزر برای درمان معتادان به ویژه معتادان به متادون را با موفقیت روی حیوانات آزمایش کردند.

رتبه‌بندی نشریه Nature؛ ایران در «جایگاه هشتم جهان» از نظر کیفیت مقالات هوش مصنوعی

محققان هوش مصنوعی ایرانی در سال گذشته میلادی از نظر ضریب تاثیر مقالات در جایگاه ۸ام جهان قرار گرفتند. همچنین دانشگاه آزاد اسلامی در رتبه ۱۷ام برترین موسسات هوش مصنوعی از نظر خروجی مقالات قرار گرفته است؛ در فهرستی که دانشگاه پلی‌تکنیک هنگ‌کنگ، جامعه علمی مک پلانک آلمان و دانشگاه کالیفرنیا (برکلی) رتبه‌های اول تا سوم را به خود اختصاص داده‌اند.

دست برتر محققان ایرانی در تولید داری والزارتان

ماده موثره داروی والزارتان در ساری تولید شد

با تلاش دو ساله محققان ایرانی در مازندران ماده موثره تولید داروی والزارتان در ساری تولید شده است.

در اوج تحریم های آمریکا اتفاق افتاد؛

کسب رتبه نخست ایران در اجلاس WSIS ۲۰۱۹ + فیلم

جایزه جامعه اطلاعاتی (WSIS-۲۰۱۹) در حوزه E-Science به دلیل طراحی و اجرای پروژه شبکه علمی به اپراتوری شبکه علمی ایران (شعا) اهداء شد.

محققان همچنان پشت در ثبت اختراع!

سوخت بیو دیزل با استفاده از روغن خوراکی به مرحله تولید آزمایشگاهی رسید

یکی از محققان داخلی موفق به تولید سوخت بیودزیزل با استفاده از پسماند روغن گیاهی آشپزخانه‌ها شده اما در مرحله ثبت اختراع با بروکراسی اداری مواجه شده است.