محققان-ایرانی

علم و فناوری گزارش می دهد؛

ابررایانه چیست و چه کاربردهایی دارد ؟ / مراحل ساخت قدرتمندترین ابررایانه ایرانی آغاز شد

وحید یزدانیان، رئیس مرکز تحقیقات مخابرات ایران روز گذشته در جریان نشست با جوانان صنعت و دانشگاه خبر از شروع عملیات ساخت قدرتمندترین ابررایانه ساخت کشور به نام «سیمرغ» را داد؛ این ابر رایانه قرار است ۱۰۰ برابر قدرتمندتر از نمونه های قبلی خود باشد.

علم و فناوری گزارش می دهد؛

متادون چیست و چه عوارضی دارد؟/ درمان معتادان به متادون با لیزر برای اولین بار در کشور

پژوهشگران ایرانی پژوهشکده لیزر و پلاسمای دانشکده شهید بهشتی با کمک متخصصان عصب شناسی برای نخستین بار در کشور، فناوری استفاده از لیزر برای درمان معتادان به ویژه معتادان به متادون را با موفقیت روی حیوانات آزمایش کردند.

رتبه‌بندی نشریه Nature؛ ایران در «جایگاه هشتم جهان» از نظر کیفیت مقالات هوش مصنوعی

محققان هوش مصنوعی ایرانی در سال گذشته میلادی از نظر ضریب تاثیر مقالات در جایگاه ۸ام جهان قرار گرفتند. همچنین دانشگاه آزاد اسلامی در رتبه ۱۷ام برترین موسسات هوش مصنوعی از نظر خروجی مقالات قرار گرفته است؛ در فهرستی که دانشگاه پلی‌تکنیک هنگ‌کنگ، جامعه علمی مک پلانک آلمان و دانشگاه کالیفرنیا (برکلی) رتبه‌های اول تا سوم را به خود اختصاص داده‌اند.

دست برتر محققان ایرانی در تولید داری والزارتان

ماده موثره داروی والزارتان در ساری تولید شد

با تلاش دو ساله محققان ایرانی در مازندران ماده موثره تولید داروی والزارتان در ساری تولید شده است.

در اوج تحریم های آمریکا اتفاق افتاد؛

کسب رتبه نخست ایران در اجلاس WSIS ۲۰۱۹ + فیلم

جایزه جامعه اطلاعاتی (WSIS-۲۰۱۹) در حوزه E-Science به دلیل طراحی و اجرای پروژه شبکه علمی به اپراتوری شبکه علمی ایران (شعا) اهداء شد.

محققان همچنان پشت در ثبت اختراع!

سوخت بیو دیزل با استفاده از روغن خوراکی به مرحله تولید آزمایشگاهی رسید

یکی از محققان داخلی موفق به تولید سوخت بیودزیزل با استفاده از پسماند روغن گیاهی آشپزخانه‌ها شده اما در مرحله ثبت اختراع با بروکراسی اداری مواجه شده است.

برای اولین بار در ایران؛

گلوله اخلال گر امواج رادیویی در کشور ساخته شد / مقایسه دستاورد جدید ارتش ایران با نمونه های خارجی

محققان نیروی ارتش جمهوری اسلامی ایران، برای اولین بار در کشور موفق به ساخت نوعی گلوله توپ شده اند که می تواند بعد از پرتاپ امواج رادیویی دشمن را تا شعاع گسترده ای مختل نماید.

برای اولین بار در کشور؛

طراحی و ساخت هدایتگر مته های حفاری توسط محققان دانشگاه امیرکبیر

محققان یکی از شرکت‌های دانش‌بنیان دانشگاه صنعتی امیرکبیر برای اولین بار در کشور موفق به طراحی و ساخت هدایتگرهای مته‌های حفاری شدند.

پارچه ضد آب به کمک فناوری نانو ساخته شد

پژوهشگران دانشگاه شهید مدنی با کمک فناوری نانو موفق به ضد آب کردن سطوح پارچه شدند که به گفته آنها پارچه‌هایی که با این روش ضد آب می‌شوند، در زمان شست‌وشو بی‌نیاز از مواد شوینده هستند.

خبرگزاری علم و فناوری گزارش می‌دهد

طرح تولید قند کاهنده دیابت در پیچ و خم‌های اداری/بروکراسی اداری مانع به ثمر رسیدن طرح‌های تحقیقاتی

عضو هیئت علمی دانشگاه مازندران با اعلام اینکه طرح تولید قند کاهنده دیابت پس از اعلام حمایت از سوی معاونت علمی ریاست جمهوری همچنان در پیچ و خم‌های اداری گیر کرده است، گفت: کم توجهی به پژوهشگران و محققان بسیار زیاد است.