مریخ

سفینه JAXA MMX مریخ و قمرهای آن را با کیفیت ۸K به تصویر خواهد کشید

تصویربرداری فضایی از زمان ارسال اولین تصاویر محدود تلویزیونی از مدار ماه در دهه ۱۹۶۰، مسیری طولانی را طی کرده است. امروزه ویدئوهایی با کیفیت ۴K از ایستگاه فضایی بین المللی (ISS) پخش می شوند و حتی مأموریت های فضایی ژرف مانند ماموریت فرود سیارک Hayabusa۲ توسط ژاپن نیز با کیفیت بالا پخش شده اند و جدا از تولید تصاویر نفس گیر، به ابزاری فزاینده و قدرتمند برای اکتشافات فضایی تبدیل شده اند

تماشا کنید: نخستین هلی‌کوپتری که در مریخ پرواز خواهد کرد

ناسا طرح خود را برای پرتاب هلی‌کوپتری خودران با وزن کمتر از دو کیلوگرم به سوی مریخ،‌ رونمایی کرد. هلیکوپتری که به همراه مریخ‌نورد «استقامت» راهی مریخ شد. هدف ناسا از اعزام این هلی کوپتر به این ماموریت بررسی شرایط پرواز در اتمسفر رقیق و نازک مریخ است. از اینرو شکست یا موفقیت هلیکوپتر در برنامه های آتی این آژانس فضایی برای تولید نمونه‌های پیشرفته‌تر به منظور کاوش سریع مریخ و سیاره‌های دیگر تاثیر به سزایی خواهد داشت.

تماشا کنید: ماموریت امید (HOPE) امارات متحده و ارسال موفق فضاپیما به سوی مریخ

امارت متحده عربی امروز کاوشگر خود با نام هوپ (Hope) یا امید را با موفقیت به فضا پرتاب کرد. ماموریت فضاپیمای امید و ماموریت هوپ همانطور که از نام آن پیداست، اولین تلاش این کشور برای گسترش مرزهای خود به فضای لایتناهی و جستجوی داده‌های مختلف از سیاره سرخ (مریخ) است.

استفاده از باکتری های زنده برای تبدیل دی اکسید کربن به مولکول های مفید

دانشمندان دانشگاه کالیفرنیا، برکلی راکتور هیبریدی ایجاد کرده اند که می تواند با استفاده از باکتری های زنده دی اکسید کربن را به مولکول های مفید تبدیل کند.

۴۵۰ زلزله در مریخ ثبت شد

نخستین نتایج رسمی از بررسی اطلاعات لندر اینسایت نشان می‌دهد زیر سطح سیاره مریخ ارتعاشاتی وجود دارد که منجر به بروز زمین لرزه می‌شود.

برای حمل راحت توسط فضانوردان؛

خانه های فضایی آینده در ماه و مریخ از قارچ ساخته می شوند!

محققان ناسا طرحی برای ساخت ایستگاه در ماه و مریخ ارائه کرده اند که در آن از قارچ استفاده می شود.

ناسا از مریخ‌نورد «مارس ۲۰۲۰» رونمایی کرد+عکس

ماموریت تاکنون نام‌گذاری‌نشده کاوشگر مریخ ۲۰۲۰ در ۴ دسامبر ۲۰۱۲ در نشست اتحادیه ژئوفیزیک آمریکا در سانفرانسیسکو توسط ناسا اعلام شد. در طراحی این مریخ‌نورد از طرح مریخ‌نورد کنجکاوی استفاده خواهد شد، اما بارهای ارزشمند علمی مختلفی را به همراه خواهد داشت.

ناسا می‌گوید در مریخ روزانه دو بار زلزله می‌آید

تیم تحقیقاتی ناسا امیدوار است که در آینده، این اندازه‌گیری‌ها با مشاهدات ماهواره‌ای در منطقه انجام شود. زمین‌لرزه‌هایی از این قبیل می‌تواند باعث جابجایی تخته‌سنگ‌ها و حتی لغزش زمین شود. محققان امیدوارند با مقایسه‌ی مشاهدات با وضوح اخیر، شواهدی از این امر پیدا کنند. در صورت موفقیت‌آمیز بودن این روش، تیم می‌تواند مدل‌های جدید را تکمیل کرده و سرنخ‌های جدیدی در مورد علت دقیق لرزه‌ها ارائه‌ دهد.

ناسا نقشه گنج در مریخ کشف کرد

در گذشته باستان آب روی سطح مریخ جاری بود؛ این مهم به این دلیل بود که در آن زمان اتمسفر بسیار ضخیم‌تر بود. نظریه پیشرو این است که ذرات خورشید به تدریج فضای مریخ را در طی سال‌های گذشته از بین برد، تا زمانی که اتمسفر آنقدر نازک شد که دیگر نتوانست از آب جاری حمایت کند.

دانشمندان به دنبال راهکار برای استقرار انسانها در سیاره سرخ؛

سال ۲۰۲۴ و برنامه های ناسا برای استقرار انسانها در سیارات/اولین مسافران به مریخ در کجا زندگی خواهند کرد؟

براساس نقشه های تهیه شده از سطح سیاره مریخ، ضخامت لایه یخ آب های زیر سطح سیاره مریخ برابر با یک اینچ معادل با ۲.۵ سانتیمتر می باشد