منظومه-شمسی

هفته حیاتی مریخ در سال جدید

از آنجایی که یک سال مریخ ۶۸۷ روز زمینی است، این رویداد تقریباً هر دو سال یکبار اتفاق می افتد که به ترتیب با اعتدال بهار و پاییز در نیم کره شمالی و جنوبی مشخص می شود.

بزرگراه سفرهای فضایی در منظومه شمسی کشف شد+عکس

ابر بزرگراه منظومه شمسی می‌تواند، باعث افزایش سرعت سفرهای فضایی شود.

کشف غیرمنتظره فضاپیما وویجر در ۲۳ میلیارد کیلومتری زمین+عکس

وویجرها ابتدا برای مطالعه سیارات دوردست منظومه شمسی پرتاب شدند اما بعد از آن به پرواز خود ادامه دادند. ماموریت اصلی آنها مطالعه مشتری، کیوان، اورانوس و نپتون بود، وظیفه ای که در سال ۱۹۸۹ کامل شد. این دو فضاپیما سپس به سوی اعماق فضا هدایت شدند و اکتشافات جدید برای ما به همراه داشتند

داستان حیات در سیاره زهره:

امید به وجود حیات در سیاره زهره قرن هاست زنده مانده است

​نخستین دانشمندان اغلب تصور می کردند این سیاره میزبان حیات است. هم در نجوم و هم در فرهنگ عامه، زهره همیشه به عنوان یک سیاره متنوع در نظر گرفته شده است. بنابراین جای تعجب نیست که سیاره زهره از شهرت کافی برخوردار باشد تا بتواند این عناوین بزرگ را بپذیرد. اما آیا حیات در سیاره زهره وجود دارد؟

مشاهده طوفان های جدید در سیاره مشتری در تصاویر جدید تلسکوپ هابل

این طبیعت انسان است که توسط ابرها و تمام اَشکال عجیبی که درون آن می چرخند مبهوت می شود، ولی ما مجبور نیستیم تنها به آسمان های زمینی محدود شویم. سیاره مشتری برخی از بهترین مناظر ابری را در منظومه شمسی ارائه می دهد و تصاویر جدید هابل، دلیل آشکار شدن طوفان های جدید و برخی تغییرات جالب توجه در طوفان های قدیمی تر را به خاطر ما می آورد.

ناسا می‌گوید منظومه شمسی چیزی شبیه به نوعی نان است+عکس

تازه ترین مطالعات نشان می ‌دهد منظومه‌ی شمسی ما ظاهر شبیه به کروسانی است که بادش خالی شده است. در واقع هلیوسفر پهنه‌ای است حباب مانند که بادهای خورشیدی را دربرگرفته است. هلوسفر دربرگیرنده همه منظومهٔ شمسی و میدان مغناطیسی خورشیدی است که کیلومترها دورتر از مدار پلوتو را در بر می‌گیرد.

دوقلوی گمشده خورشید می تواند سیاره ۹ را اسیر کرده باشد!

در حالی که امروزه خورشید یکه تاز منظومه است، برخی از ستاره شناسان معتقدند زمانی یک ستاره دیگر در کنار خود داشته است. اکنون دانشمندان دانشگاه هاروارد با نشان دادن اینكه یک منظومه شمسی دوتایی باستانی می تواند ساختار عجیب ابر آورت و احتمالاً سیاره فرضی ۹ را توجیه کند، بر صحت این ایده افزوده اند.

فیزیکدانان می خواهند «منظومه شمسی» را به نقطه دیگری در کهکشان منتقل کنند

چرا به یک موتور بزرگ برای حرکت دادن منظومه شمسی نیاز است؟ همان‌طور که ما در جای خود مستقر هستیم، کائنات در حال حرکت است و امکان دارد که روزی کره‌ی زمین بر سر راه یک باران شهاب‌سنگ یا یک ابرنواختر در حال انفجار به تکه‌های ریز قرار بگیرد. به لطف تکنولوژی امروزی، در صورت بروز همچین مصیبتی فرصت آگاهی از قبل را داریم، زمانی در حدود چند میلیون سال. این زمان برای طراحی یک موتور ستاره‌ای مناسب است.