نور-خورشید::خبرگزاری علم و فناوری
نور-خورشید

تصفیه آب دریا با یک ژنراتور بخار ارگانیک

محققان در دانشگاه Linkoping سوئد برای ایجاد بخار زدایی و تصفیه آب با استفاده از نور خورشید یک تولیدکننده بخار ارزان و سازگار با محیط زیست ایجاد کرده اند.

محققان UCLA «آفتاب گردان» مصنوعی ساختند+عکس

در این تحقیق مواد نانو نور را جذب کرده و آن را به گرما تبدیل می‌کند، و پلیمر در پاسخ به افزایش دما کوچکتر می‌شود. هنگامی که هه و همکارانش اشعه‌ی نوری را روی یکی از این ساقه‌های مصنوعی متمرکز کردند، سطح روشن شده گرمتر شده و منقبض شد. این کار موجب شد تا نوک آن به سمت نور خم شود. دمای سطح قبلی که در سایه قرار گرفته بود، کاهش یافت و حرکت سان‌بات در بهترین موقعیت برای جذب نور متوقف شد.

تولید هیدروژن با طیف گسترده نور خورشیدی

دانشمندان دانشگاه ایالتی اوهایو یک مولکول جدید فوتوکاتالیستی ایجاد کرده اند که می تواند با استفاده از کل طیف تصویری نور، هیدروژن را با کارآیی بیشتری تولید کند.

تحولی عظیم در تولید سوخت های جایگزین؛

برگ هایی مصنوعی و تولید گاز سنتز/ گامی اساسی در جهت بستن چرخه جهانی کربن برداشته ‏می شود

درحال حاضر، دانشمندان توانسته اند یکی از پرکاربردترین گاز هایی را که از سوخت های فسیلی ‏تولید می گردید را با استفاده از یک برگ مصنوعی تولید نمایند، این برگ مصنوعی انرژی خود برای تولید این گاز خاص را تنها از نور خورشید، دی اکسیدکربن و ‏آب تأمین نموده و محصول نهایی می تواند برای تولید سوخت مایع پایدار جایگزین بنزین مورد ‏استفاده قرار گیرد

سرانجام راز تمایل گل‌های آفتاب گردان به نور خورشید فاش شد+عکس

چرا گلهای آفتابگردان به سوی نور خورشید رویگردانند؟ در زیست‌شناسی به حرکتی که در پاسخ به تغییر در محیط است، «رفتار ناستیک» می‌گوییم. گل‌های آفتاب‌گردان مثالی برای این رفتارند. طبیعت رفتار پیچیده‌ی دیگری دارد که حرکت ارگانیسم‌ها را به سمت چیزهای خوب و به دور از خطر سوق می‌دهد. این عوامل رفتار باعث می‌شوند که گل‌های آفتاب‌گردان به سمت نور خورشید متمایل شوند.