ویروس-کرونا

مطالعه جدید پزشکان هاروارد افسانه‌ی «کرونا از آنفلوانزا کم‌خطرتر است» را نقش بر ‌آب کرد+عکس

افسانه کم خطر بودن کرونا به لحاظ مرگ و میر با این تحقیق نقش بر آب شد. از همان ابتدای شیوع این ویروس، بسیاری از ژورنالیست های غیر متخصص با صرف اتکا به آمارهای موجود و مقایسات غیرعلمی، بر این نکته تاکید داشتند، که خطر کرونا حتی از آنفولانزای فصلی نیز برای ما کمتر است. اما بررسی آمار و تحقیقات جدید؛ نتیج متفاوتی به رخ میکشد.

موشن گرافیک" کرونا

موشن گرافیک" کرونا

موشن گرافیک" کرونا

محققان کمبریج نخستین مدل های اتمی کروناویروس را متتشر کردند!

ویروس کرونا علت بیماری کویید۱۹ شناخته شده‌است. «سنبله» یا پروتئین«S» ورود ویروس به سلول‌های میزبان را تسهیل می‌کند. هم‌اکنون گروهی از محققان دانشگاه ملی «لیگی» و «سئول» در کره‌ جنوبی و دانشگاه کمبریج در انگلستان با یکدیگر همکاری کرده‌اند تا اولین مدل باز اتمی پروتئین «S» را تولید‌ کنند.

تصاویر MRI از حمله ویروس کرونا به مغز انسان خبر می‌دهند+عکس

تاثیر ویروس کرونا بر عملکرد مغز و بخش های مختلف آن چگونه میتواند باشد؟ اسکن مغزی یک بیمار ۲۵ ساله مبتلا به کووید ۱۹ نشان داده است که چگونه یک حمله‌ی ویروسی به مغز به‌نظر می‌رسد مناطقی مغزی وی را موقتا تغییر داده است. پزشکان این را اولین مدرک از تغییر مغزی ناشی از کووید ۱۹ می‌دانند و معتقدند که «آنوسمی» (از دست دادن حس بویایی) می‌تواند نشانه‌ی آشکار کووید ۱۹ باشد.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی بیرجند :

​بیرجند و طبس در وضعیت پرخطرمبتلا به کرونا قرار گرفتند

​رئیس دانشگاه علوم پزشکی بیرجند گفت: شهرستان های بیرجند و طبس وضعیت خیلی پرخطر(قرمز) مبتلا به کرونا قرار دارند.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی شهرکرد:

شمار مبتلایان به ویروس کرونا در چهارمحال و بختیاری رو به افزایش است

رئیس دانشگاه علوم پزشکی شهرکرد گفت: آمار مبتلایان سرپایی در چهارمحال و بختیاری همچنان بالاست.

استفاده از ماسک اولویت نخست پروتکل های بهداشتی است

مدیر روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی شهید صدوقی یزد گفت: اکنون استفاده از ماسک اولویت نخست پروتکل های بهداشتی است و حتی پیشنهاد دانشگاه علوم پزشکی این است که در تمام فضاهای سربسته استفاده از ماسک اجباری شود.

آیا کووید-۱۹ منجر به بروز دیابت در مبتلایان می‌شود؟

محققان باور دارند که با ورود به این بافت‌ها، ویروس ممکن است باعث اختلال در عملکردهای متعدد و پیچیده سوخت و ساز گلوکز شود. هم‌چنین سالهاست که شناخته شده‌ است که عفونت‌های ویروسی می‌توانند دیابت نوع یک را سرعت بخشد. «استفانی آمیل»، استاد تحقیقات دیابت در دانشکده‌ی «کینگ» کالج لندن، توضیح می‌دهد: «این تحقیق روی داده‌های بالینی جمع‌آوری‌شده متمرکز است که به ما کمک می‌کند تا ظرفیت ترشح انسولین، مقاومت به انسولین و وضعیت پادتن خودایمنی را بررسی کنیم تا دیابت مرتبط با کووید ۱۹ را درک ‌کنیم. مطالعه دیابت مرتبط با کووید ۱۹ ممکن است مکانیسم‌های جدید بیماری را کشف کند.»

محققان کمبریج «راسوها» را مسئول انتقال ویروس کرونا به انسان می‌دانند!

یک دانشمند هلندی دانشگاه کمبریج یک مورد را به‌دقت بررسی می‌کند که در آن یک انسان ظاهرا توسط یک مینک به کووید ۱۹ آلوده شده است. مینک یک پستاندار نیمه‌آبزی است که برای خز نرم آن پرورش داده می‌شود. این ادعا هنوز تایید نشده است اما این موضوع می‌تواند اولین مورد انتقال بیماری کووید ۱۹ از حیوان به انسان باشد.