کم-آبی

علم و فناوری گزارش می‌دهد؛

وضعیت قرمز آب در رود فاریاب/ نگرانی ۲۵۰باغدار این روستا را پایان دهید

روستای فاریاب که هرساله پذیرای هزاران گردشگر داخلی و خارجی است، این روزها با مشکل کمبود آب مواجهه است و اگر مشکل آب این روستا حل نشود نه تنها دیگر خبری از گردشگر نیست بلکه ۲۵۰باغدار این روستا هم به دلیل از بین رفتن باغات خود مجبور به ترک روستا خواهند شد.

رئیس دبیرخانه کانون های تفکر دانشگاه یزد:

آب را به ناکارآمدترین شکل ممکن مصرف می کنیم

عطار رئیس دبیرخانة کانون های تفکر دانشگاه یزد تاکید کرد: هم اکنون ما آبی را که به سختی به دست می آید، به ناکارآمدترین شکل ممکن مصرف می کنیم.

استاندار خوزستان:

تلاقی آب شرب و فاضلاب در برخی از نقاط خوزستان تکذیب می شود

استاندار خوزستان گفت: آب آشامیدنی شهرهای استان بهداشتی و تحت مراقبت ‌های شدید بهداشت و آب و فاضلاب است و مخلوط شدن آب و فاضلاب تکذیب می ‌شود.

باوجود معضل کم آبی بر روی کره زمین بررسی می شود؛

ساز و کار پاکسازی آب به کمک نور خورشید

تولید صفحه آلومینیومی ویژه توسط محققان دانشگاه راچستر و ارتش آمریکا کــه با بهره‌گیری از قوانین جاذبه و نور خورشید آب را تصفیه می‌کند.

نوع کارکردن برجهای آبی

برجهای آبی چگونه کار می کنند و چرا مورد نیاز است؟

برجهای آبی در مواقع اظطراری حافظ هستند و فشار مداوم را در شبکه لوله حفظ می کند.

محمدحسین پاپلی یزدی:

بسیاری از فولکلورها باید بازنگری و تاریخ شفاهی و مدیریت‌های سنتی آنها را دوباره به کار گرفت

محمدحسین پاپلی یزدی، با بیان این که مدیریت آب‌های سطحی در گذشته به شکل خطی و پیوسته و دارای نظم و نظام دقیقی بوده است، اما امروز مدیریت آب به صورت نقطه‌ای است و منافع مشترک کمرنگ شده است، گفت: می‌توان با بازنگری بسیاری از فولکلورها، تاریخ شفاهی و مدیریت‌های سنتی آنها را دوباره به کار گرفت.

علم و فناوری گزارش می دهد؛

آب باران با فناوری ایرانی «آشامیدنی» می شود

محققان کشور دست‌به‌کار شدند تا از این موهبت الهی بهره بیشتری ببریم. طرحی با حمایت ستاد توسعه فناوری های آب، خشکسالی، فرسایش و محیط زیست در دانشکده منابع طبیعی و علوم دریایی دانشگاه تربیت مدرس واقع در شهر ساحلی نور استان مازندران آغاز شد.

کدام یک از غذاهایی که می‌خوریم «آسیب به محیط زیست» و «تشدید کم‌آبی» را به دنبال دارند؟

سیستمی که غذای ما را تولید می‌کند، حدود ۷۰ درصد از آب شیرین جهان را مصرف می‌کند. این بدان معنی است که ما نیاز داریم تا در عین سالم نگه داشتن رژیم غذایی خود، آن را به گونه‌ای تغییر دهیم که آب کمتری مصرف شود. چنین تلاشی در استرالیا که خشک‌ترین قاره قابل سکونت برای انسان به شمار می‌آید، بسیار حیاتی است.

هوشمند سازی مدیریت منابع آب توسط مخترع جهرمی

امروزه مسئله کم آبی و مدیریت منابع آبی، یکی از چالش های اصلی کشور به حساب می آید. چالشی که اگر راه چاره ای توسط پژوهشگران، شرکت های دانش بنیان و مراکز علمی کشور، برای آن اندیشیده نشود، با مشکلات جدی در زمینه آب مواجه خواهیم شد .

وزیر نیرو :

اجرای طرح مصوب سازگاری با کم آبی در خراسان جنوبی

وزیر نیرو گفت: وزارت نیرو در خراسان جنوبی که اولین استانی است که طرح مصوب سازگاری با کم آبی را دارد که به تصویب کارگروه ملی سازگاری با کم آبی رسیده که جهت گیری اجرای طرح و تخصیص منابع بر اساس یک برنامه با نگاه به آینده و تاکید بر اشتغال است که ما یک هزار و ۳۶۰ پروژه در دست اجرا در بخش آب، تامین برق و آب و فاضلاب در استان داریم.