��������������

یادداشت/ عباس علوی راد

لزوم ارتقاء شاخص تحرک اجتماعی در استان یزد

شاخص تحرک اجتماعی از نظر کمی توانایی کودکان برای تجربه زندگی بهتر از والدین خود را نشان می دهد.

یادداشت؛

شرکت‌های بزرگ با تکنولوژی بالا، عامل توسعه منطقه‌ای

لطفی، رئیس پارک علم و فناوری یزد در یادداشتی تحلیلی به تشریح نقش شرکت‌های بزرگ با تکنولوژی بالا در توسعه منطقه‌ای پرداخت.

حکمرانی سرآمد در بیانیه گام دوم انقلاب /قسمت دوازدهم

حکمرانی سرآمد و مردم سالاری دینی

دقت وتامل در بیانیه گام دوم انقلاب نشان می دهد که "مردم سالاری دینی"از اصول لایتغیر واصلی اساسی در"حمکرانی سرآمد"است

یادداشت/

پیامدهای پروژه های ناتمام شهری

امیر قاسمی کارشناس مدیریت شهری تصریح کرد: طراحی و اجرای پروژه‌های مختلف عمرانی و نیز توسعه ساخت‌ و ساز در شهر موجب افزایش‌ آبادانی، نوسازی بافت فرسوده و توسعه سرانه‌های شهری در ابعاد و حوزه‌های مختلف می‌شود.

یادداشت؛

کرونا؛ تکراری پرتکرار

چه بسیارند غافلانی که چندین پیک و موج سهمگین را با چشمان خود نظاره گر بوده اند، اما هیچگونه تلاشی برای آرام شدن این موج ها و رسیدن به ساحل آرامش در شرایط کنونی نکرده اند

یادداشت ؛

تحریم‌های آمریکا مانعی جدی برای مقابله کشورها با کرونا

پژوهشگر حقوق بین الملل بشر در یادداشتی تحریم های آمریکا که مانعی برای مقابله کشورها با کرونا هستند را بررسی کرد.

یادداشت؛

فکتورینگ، راهکاری برای حل مشکل تامین مالی شرکت‌های دانش‌بنیان

در مدل تامین مالی مبتنی بر قرارداد ( فکتورینگ)، عواید مالی حاصل از پروژه به صورت مرحله‌ای و قبل از اتمام پروژه، توسط نهاد مالی به پیمانکار پرداخت خواهد شد. این مدل، زمینه ساز برطرف شدن مشکلات مالی شرکت‌های نوپا، خلاق و دانش‌بنیان است.

یادداشت؛

«عدالت آموزشی» زمینه‌ساز «عدالت اجتماعی»

شاید هیچ دولتی نتواند هر چقدر هم تلاش کند، همه مردم با سطح پایین درآمد و زندگی را صاحب خانه، اتومبیل، سایر امکانات و مصادیق رفاه اجتماعی و امکانات زندگی کند اما تحقق عدالت آموزشی، تقویت مدارس دولتی از لحاظ امکانات سخت‌افزاری و نرم‌افزاری، کادر آموزشی مجرب و سایر امکانات مشابه، کاری است که دولت ها می توانند با برنامه ریزی مناسب، گام های اساسی را جهت اجرایی کردن آن انجام دهد.

یادداشت؛

فرض کنیم تحریم‌ها رفع نخواهد شد

از منظر راهبردی، سیاست‌های اقتصادی را همچنان باید با فرض ماندن تحریم‌ها دنبال کرد و برنامه‌ی جمهوری اسلامی نیز همان‌گونه که اخیراً رهبر انقلاب تأکید فرمودند باید بر خنثی‌سازی تحریم‌ استوار باشد.

یادداشت؛

از به زمین ماندن قانون الگوی کشت تا صادرات آب مجازی؛ دولت پاسخگو باشد

وقت آن رسیده است که فعالان بخش کشاورزی و کارگزاران حاکمیت به دلایل ناکامی در اجرای الگوی کشت بیاندیشند و در آستانه گام دوم انقلاب اسلامی برای موضوع آب و چگونگی مصرف آن در کشاورزی بر یک راهکار عملیاتی و قابل اجرا در سطح ملی توافق کنند.