������������-����������

عضو هیأت علمی دانشگاه مازندران خبر داد:

کشف گور دخمه دوره اشکانیان در بهشهر

عضو هیأت علمی دانشگاه مازندران از کشف گور دخمه دور اشکانیان در روستای ولم بهشهر خبر داد.

جدیدترین مشاهدات نشان می دهد:

دشت کوزه های باستانی لائوس قبل از عصر آهن وجود داشته است

با هزاران ظرف غول پیکر سنگی، دشت کوزه ها در لائوس یکی از جذاب ترین مکان های باستان شناسی در جنوب شرقی آسیاست. اکنون یک مطالعه جدید مشخص کرده که کوزه ها چند ساله هستند و معلوم شده که مدتها پیش از آنچه تصور می شد، وجود داشته اند.

نواختن فلوت صدفی توسط انسان ۱۸ هزار سال پیش!

محققان می گویند صدفی که ۹۰ سال پیش در ورودی یک غار فرانسوی با نقاشی های دیواری باستانی کشف شده بود، به فلوت تبدیل شده بوده که می توانسته نت های موسیقی را در حدود ۱۸۰۰۰ سال پیش بنوازد.

تماشا کنید: کشف دوقلوهای ۳۰ هزار ساله رازهایی از تاریخ انسان را برملا کرد

باستان شناسان در وین اتریش گوری را مورد واکاوی قرار داده اند و اجساد مربوط به یک دو قلو را کشف کرده اند. به نظر میرسد قدمت این گورها به بیش از ۳۱ هزار سال برسد. گمانه زنی ها بر این است که این کشف احتمالا حاکی از قدیمی ترین دفن نوزاد در تاریخ گونه های مختلف انسانی باشد.

کشف یک تمدن باستانی مرموز در همسایگی ایران+عکس

سرانجام سرنوشت پادشاه افسانه‌ای «میداس» در ترکیه برملا شده ‌است. سال گذشته، باستان‌شناسان در حال تحقیق در مورد یک تپه باستانی در مرکز ترکیه بودند. این منطقه بزرگ، دشت «قونیه»، دارای کلان‌شهرهای از دست رفته ‌است، اما حتی با این وجود، محققان آماده رویارویی با این کشفیات نبودند.

کشف «قدیمی‌ترین نقاشی غار»‌ در جنوب غربی آسیا +عکس

در مقاله‌ای که ۱۱ دسامبر منتشر شد، «ماکسیم ابرت»، «ادی آگوس»، «اکتاوینا» و «آدام بروم» گزارش می‌دهند که این اثر هنری- یک نقاشی بر دیوار غار- چندین انسان خارق‌العاده را نشان می‌دهد که در حال شکار حیوانات هستند. این اثر شاید قدیمی‌ترین داستان‌پردازی و تفکر ماوراطبیعی در جهان باشد.

پس از تحقیقات فراوان قدیمی ترین دهانه جهان کشف شد

قدیمی ترین دهانه جهان در استرالیا کشف شد

این دهانه به عنوان قدیمی ترین دهانه شناخته شده و ۲.۲ میلیارد سال قدمت دارد

کشف نخستین فسیل «بچه دایناسور» در استرالیا+عکس

«جاستین کوک»، محقق اصلی این مطالعه، می‌گوید: «سن این دایناسورهای کوچک با شمارش حلقه‌های رشد تخمین زده می‌شود؛ اما ما نمی‌توانیم این کار را با دو نمونه کوچک خود انجام دهیم، زیرا جزئیات داخلی آن‌ها از بین رفته‌اند. پس اندازه این استخوان‌ها را با اندازه حلقه‌های رشد دایناسورهای ویکتوریا مقایسه کردیم. این مقایسه با اطمینان می‌تواند آن‌ها را در مراحل اولیه رشد، احتمالاً قبل یا در نزدیکی از تخم درآمدن، قرار دهد.»

دانشمندان «قدیمی‌ترین جنگل جهان» را کشف کردند+عکس

جنگل کف شده سه هزار مترمربع وسعت دارد و این کشف درک عمیق‌تری از تکامل درختان و نقش آنان در شکل‌گیری دنیای امروزی به ما می‌دهد. همان‌طور که گیاهان ساده به سیستم‌های پیچیده تبدیل شدند، تعامل آن‌ها با خاک و اتمسفر تغییر کرد تا دنیای امروزی بوجود بیاید. جنگل کشف‌شده دارای سه نوع درخت بوده که هر یک سیستم ریشه‌ای مختص خود را داشتند. فسیل‌های ماهی که در سطح معدن دیده می‌شود،