����������-������������������

اهمیت تولید هیدروژن سبز در انرژی های تجدیدپذیر

دسترسی کشورهای درحال توسعه به انواع منابع جدید انرژی، برای توسعه اقتصادی آنها اهمیت اساسی دارد و پژوهش های جدید نشان داده که بین سطح توسعه یک کشور و میزان مصرف انرژی آن، رابطه مستقیمی برقرار است.

"نیروگاه های خورشیدی شناور" فناوری نوین با حفظ منابع آب و تولید انرژی

استفاده از پنل‌های خورشیدی شناور روی سطح آب ضمن جلوگیری از تبخیر آب، می‌تواند در مناطقی که با محدودیت زمین برای احداث نیروگاه خورشیدی مواجه هستند، مورد استفاده قرار بگیرد.

اهمیت توسعه انرژی‌ پاک در تحقق اهداف توسعه اقتصادی، اجتماعی و زیست محیطی

توسعه و گسترش انرژی‌های تجدیدپذیر موجب كمك به تحقق اهداف توسعه اقتصادی، اجتماعی و زیست محیطی ‌شده و از عوامل اساسی در رسیدن به توسعه پایدار در هر كشوری محسوب می‌شود.

ارسال ۳۰۵ مقاله علمی به هفتمین کنفرانس بین‌المللی فناوری و مدیریت انرژی

هفتمین کنفرانس بین‌المللی فناوری و مدیریت انرژی روزهای نهم و دهم شهریور ماه در دانشگاه محقق اردبیلی با حضور متخصصان و دانشمندان ۱۲ کشور دنیا برگزار شد.

آب شیرین در دسترس همه:

فیلتر اسفنجی؛ اختراعی جدید برای تصفیه آب دریاچه ها به کمک نور خورشید

بسیاری از مکان هایی که بیش از سایر مناطق به تصفیه آب نیاز دارند، کمترین زیرساخت را نیز دارا هستند. و در این مناطق دستگاه تصفیه جدید وارد بازار می شود که متکی به انرژی خورشید است و گفته می شود عملکرد آن بهتر از سایر سیستم های تصفیه آب خورشیدی می باشد.

افزایش علمکرد سلول های خورشیدی با افزودن مواد آلی:

نسل جدید سلول های خورشیدی از مواد ارگانیک بهره می برند

نور خورشید راه حلی مناسب برای جستوجوگران منبع انرژیست که به کره زمین نیز آسیب نمی رساند، اما تحقق این امر به یافتن راهی برای تبدیل موثر انرژی الکترومغناطیسی خورشید به الکتریسیته بستگی دارد. محققان موسسه KAUST نشان داده اند که چگونه یک علف کش شناخته شده می تواند این تبدیل را در دستگاه های ارگانیک بهبود بخشد.

آیا وابستگی صنعت آینده به نفت تغییر خواهد کرد؟

پایان حاکمیت سوخت های فسیلی توسط "پروبیوتیک باکتریایی"

برخلاف تصور عامه، باکتری ها به طور کلی موجوداتی مضر نیستند. اکنون دانشمندان کشف کرده اند که باکتری های موجود در مخمرها می توانند به جای سوخت های فسیلی مورد استفاده قرار بگیرند و مصرف سوخت های فسیلی را در جهان به طور قابل توجهی کاهش دهند.

پیشرفت غیرمنتظره در زمینه سلول های خورشیدی:

مشاهده واکنش شکافت منفرد در مقیاس نانوثانیه در سلول خورشیدی

بازده سلول های خورشیدی را می توان با بهره برداری از پدیده ای معروف به "شکافت منفرد" افزایش داد. با این حال، تلفات انرژی نامشخصی که در طول واکنش وجود داشته، تاکنون یک مشکل اساسی بوده است. یک گروه تحقیقاتی به سرپرستی دانشمندان دانشگاه لینکوپینگ سوئد کشف کرده اند که چه اتفاقی در طی شکافت واحد رخ می دهد و انرژی از دست رفته به کجا می رود.

ساخت سلول های خورشیدی تاشو

اگر بخواهید یک پنل خورشیدی را ترسیم کنید، احتمالا یک صفحه مربع شکل را به تصویر می کشید. اما اکنون این فناوری انعطاف پذیرتر شده و مهندسان دانشگاه ملی پوسان در کره، نمونه های اولیه یک سلول خورشیدی را تولید کرده اند که کاملاً تاشو است.

ساخت بزرگترین توربین بادی جهان با ظرفیت ۱۴ مگاوات

Haliade-X چند سال پیش به عنوان یک توربین ۱۲ مگاواتی معرفی شد که قادر به تولید ۴۵ درصد انرژی بیشتر از هر توربین بادی غیرساحلی در بازار است. Haliade-X با ارتفاع شگفت انگیز ۲۶۰ متری که اندازه هر سه تیغه آن ۱۰۷ متر است، بلندترین تیغه توربین های غیر ساحلی ساخته شده تا امروز را داراست.