����������

فیزیکدانان اولین قانون ترمودینامیک را تغییر می دهند

فیزیکدانان دانشگاه ویرجینیای غربی در مورد محدودیت قدیمی قانون اول ترمودینامیک به پیشرفتی دست یافته اند. پل کاساک، استاد و دانشیار مرکز فیزیک پلاسمای KINETIC، و دستیار پژوهشی فارغ التحصیل حسن باربویا، هر دو در گروه فیزیک و نجوم، در حال مطالعه چگونگی تبدیل انرژی در پلاسماهای فوق گرم در فضا هستند .

روشی برای هدایت نور از طریق هوا؛

می توان هدایت لیزری را به یک کیلومتر یا فراتر رساند

فیزیکدانان در نیمه‌های شب یک پرتو لیزر خطرناک را در راهروی دانشگاه شلیک کرده و رکورد هدایت پرتوهای نور در کانال هوا موسوم به موج‌بر هوا را شکستند.

یافته‌های جدید علم فیزیک؛

امکان ساخت ترانزیستورهای دو‌ بعدی فراهم شد

گروهی از پژوهشگران می‌گویند با از بین ‌بردن سه مشکل محدود کننده‌ی مهم، ازاین‌ پس می‌توان مواد اولیه‌ی دو‌ بعدی را برای ساخت تراشه استفاده کرد.

فيزیک جواب می‌دهد:

اولین قدم‌های آزمايشی برای يک منبع انرژی پاک برداشته‌ شد

اين ماجرا لحظه‌ای تاریخی برای محققان گداخت هسته‌ای است و هر چند رآکتورهای گداخت هسته‌ای هنوز راه درازی برای تولید برقی دارند که بتوانیم از آن استفاده کنیم، اين آزمايش نشان می‌دهد که فيزیک جواب می‌دهد.

توقف زمان در سرعت نور

بر اساس نظریه نسبیت خاص، سرعت نور، هرگز تغییر نمی کند و بدون توجه به موقعیت و سرعت فرد مشاهده گر همیشه در حدود ۳۰۰ هزار کیلومتر بر ثانیه باقی می ماند. این به خودی خود به اندازه کافی عجیب است،

جایزه نوبل فیزیک به دانشمندان ژاپنی، آلمانی و ایتالیایی تعلق گرفت

آکادمی علوم سلطنتی سوئد تصمیم گرفت جایزه نوبل فیزیک ۲۰۲۱ را "برای کمک های پیشگامانه به درک ما از سیستم های پیچیده فیزیکی" دانشمندان ژاپنی، آلمانی و ایتالیایی اعطا کند.

پرفسور گلشنی مطرح کرد:

خداباوری، تحولی بین سرآمدان علوم در غرب است/ آنها روی ترکیب فلسفه و فیزیک کار می‌کنند

پروفسور مهدی گلشنی در نشست هم‌اندیشی اساتید و نخبگان دانشگاه‌های استان اصفهان با عنوان «جایگاه خداباوری در دهه‌های اخیر در غرب و نسخه‌ای برای ایران» ،ضمن اشاره به این که خداباوری، تحولی بین سرآمدان علوم در غرب است، گفت: دانشگاههایی در امریکا همچنین در انگلیس روی ترکیب فلسفه و فیزیک کار می‌کنند.

آیا سفر از طریق کرم چاله‌ها ممکن است؟

کرم چاله ایده ای بود که اولین بار آلبرت انیشتین و ناتان روزن آن را مطرح کردند. این یک پل میانبر فرضی در فضازمان است.

محققان آلمانی گزارش کردند:

برای اولین بار، دانشمندان تداخل سنجی اتمی را در فضا انجام داده‌اند

دانشمندان آلمانی گزارش کردند: برای اولین بار، نام تداخل سنجی اتمی را در فضا با استفاده از موشک صدایی که مخصوص حمل محموله‌های علمی به فضای پایین زمین طراحی شده است، انجام داده‌اند.

قوانین بقای انرژی با قدرت باقی می مانند:

منبع پیشران موتورهای نامیرا کشف شد

ناسا در سال ۲۰۱۴ در مقالاتی بررسی و اعلام کرد که در حال بررسی یک وسیله و دریافت نیروی پیشران برای حرکت از جسم مرموزی به نام رانشگر الکترومغناطیسی یا EmDrive است، یک شیپور عجیب و برنجی که سازندگان آن ادعا می کنند می تواند بدون دریافت هیچ گونه نیروی محرکی، نیروی پیشران تولید کند! یافته های ناسا صحت آزمایشات سال ۲۰۰۹ توسط چین را نشان می داد. موتور پیشران با نیروی محرکه صفر؟ دنیا نشست و گوش فرا داد.