����������

رئیس اداره مدیریت بحران و پدافند غیرعامل راه و شهرسازی زنجان خبر داد؛

جابه‌جایی دستگاه‌های شتاب نگار زلزله قدیمی// نصب پنج دستگاه نسل جدید شتاب نگار

رئیس اداره مدیریت بحران و پدافند غیرعامل راه و شهرسازی زنجان، گفت: در احداث واحد‌های نهضت ملی مسکن مطالعات پدافند غیر عامل انجام شده و حریم گسل در جانمایی ،طراحی ،برنامه ریزی و مکان یابی، در نظر گرفته می شود

دکتر صدیقه خداپرست از محققان دانشگاه تربیت مدرس:

حرکت پلیت خزر جنوبی علت زلزله‌های مخرب است

نتایج تحقیقات میدانی در زمینه رخدادهای لرزه‌ای شدید از ۲ میلیون سال گذشته تاکنون نشان می‌دهد که یکی از دلایل آن حرکت صفحه خزری به سمت ایران مرکزی است.

پیش بینی زمین لرزه‌های احتمالی با سامانه ایران ساخت

متخصصان دانشگاه خواجه نصیرطوسی، سامانه‌ی پایش حرکات پیوسته زمین را طراحی کردند که به پیش‌بینی زمین لرزه‌های احتمالی کمک خواهد کرد.

در گفت‌وگو با علم و فناوری مطرح شد؛

علم بشر تاکنون قادر به پیش‌بینی دقیق زمان وقوع زلزله نیست/لزوم اتکا به اصول و مقررات ساخت و ساز

عضو هیات علمی دانشگاه ارومیه گفت: علم بشر تاکنون قادر به پیش‌بینی دقیق و جلوگیری از وقوع زلزله نیست بنابراین تنها راهکار، اتکا به اصول و مقررات ساخت و ساز و استفاده از فناوری‌های به روز در جهت بهبود عملکرد سازه‌ها و محدود کردن خطرات ناشی از پارامترهای متنوع نامشخص در فرآیند زلزله در محدوده‌های مجاز خواهد بود.

آواربرداری از مناطق زلزله زده خوی؛

آخرین وضعیت مناطق زلزله زده خوی /آغاز بازسازی و آواربرداری از مناطق زلزله زده

هشتم بهمن ماه ۱۴۰۱ زلزله ۵.۹ ریشتری شهرستان خوی درآذربایجان‌غربی را لرزاند این زمین لرزه ۳نفر فوتی و بیش از هزار مصدوم برجای گذاشت و براثر آن ۲۱۲۰ واحد تخریب و ۱۱ هزار و ۱۰۰واحد نیز آسیب دید و در حال حاضرپس از گذشت ۲۳ روز از زلزله شهرستان خوی روند بازسازی منازل و ساختمان‌های تخریب شده آغاز شده است و جهادگران همچنان پای کارامدادرسانی و آواربرداری در مناطق زلزله زده خوی هستند.

اقدامات لازم برای آمادگی در برابر زلزله

مدیر کاهش خطر بلایای معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان ،گفت: آمادگی هر فرد در برابر وقوع زلزله، در حفظ سلامت وی و کاهش خسارات ناشی از آن موثر است

مرگبارترین زمین لرزه در بیش از یک قرن؛

هیچ راهی برای نجات از این زمین لرزه‌ها نبود

زلزله وسیعی که یک هفته پیش ترکیه و سوریه را لرزاند هزاران بی‌خانمان برجا گذاشت. تازه‌ترین آمار تلفات این زمین لرزه ۳۷ هزار نفر اعلام شده است که این آمار باعث شده این زلزله مرگبارترین زمین لرزه در بیش از یک قرن اخیر این منطقه شناخته شود.

زلزله چگونه رخ می دهد؟

زلزله زمانی اتفاق می‌افتد که قسمت‌های بزرگی از پوسته زمین به طور ناگهانی از کنار یکدیگر عبور می‌کنند.این قسمت‌ها که به صفحات تکتونیکی معروف‌اند، در بالای گوشته زمین واقع شده‌اند.