��������-������-����������

مدیر کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان گیلان مطرح کرد

جنگل طبیعی واحد تولید چوب نیست

مدیر کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان گیلان جایگزینی زراعت چوب به جای قطع درختان جنگلی را عاملی موثر در جلوگیری از تخریب تنوع زیستی غنی موجود در جنگل های شمال کشور دانست.

تامین۴۰ درصد از انرژی تجدیدپذیر جهان توسط جنگل ها

جنگل ها نقش هایی حیاتی در زندگی بشر ایفا می کنند که هنوز بسیاری از آنها به شکل اسراری کشف نشده از چشمان تیز بین دانشمندان پنهان باقی مانده است.

فاجعه در جنگل های شمالی ایران

جنگل ها، ریه های زمین هستند که حفظ و نگهداری آن ها از اهمیت بالایی برخوردار است اما در ایران، جنگل ها در وضعیتی بحرانی به سر می برند. از علائم ملموس از بین رفتن جنگل ها، بویژه در شمال کشور، می توان به سیل های متعددی که در سال های اخیر فزونی یافته اشاره کرد. در طول چند دهه اخیر، بارش ها کمتر و سیل ها چندین برابر بیشتر شده است

پژوهشگران اثبات کردند

تنوع گونه های درختی عامل بهبود بهره وری جنگل ها

تنوع بیشتر گونه های درختی منجر به ذخیره افزونتر کربن در عرصه های جنگلی می شود.

عضو هیئت علمی دانشگاه نوشیروانی بابل:

نگفته‌ام جنگل‌های مازندران ۱۵ سال دیگر نابود می‌شود/تغییر کاربری اراضی کشاورزی مازندران نگران کننده است/ ویلا سازی افراد خاص در جنگل‌های زیارت گلستان

عضو هیئت علمی دانشگاه نوشیروانی بابل گفت: نگرانی جدی نسبت به تغییر کاربری اراضی کشاورزی شمال کشور وجود دارد به طوری که برخی افراد خاصی در جنگل‌های زیارت گلستان اقدام به ویلا سازی کردند.

مدیرکل منابع طبیعی مازندران:

احتمال طغیان بیماری شمشادها در فصل گرما وجود دارد

مدیرکل منابع طبیعی مازندران گفت: میزان زمستان گذرانی در ارتباط با آفت برگ خوار رصد شده است، احتمال طغیان در فصل گرما وجود دارد، با توجه به اقدامات زیست محیطی آمادگی برای مقابله داریم.

ریزازدیادي موثرترین راهکار برای تکثیر درختان شاه بلوط است

شاه بلوط گیلان، گونه در حال انقراض جنگل های هیرکانی

درخت شاه بلوط گونه اقتصادی و پربازده جنگل های هیرکانی به ویژه در منطقه گیلان است که طی سال های اخیر به شدت در معرض خطر انقراض قرار گرفته و عرصه های وسیعی از رویشگاه های مادری آن به علت سوء مدیریت نابود شده اند.

به منظور توسعه پژوهش های کاربردی در حوزه بامبو

محل احداث نخستین باغ اکولوژیک مبتنی بر گیاه بامبو در شهرستان لاهیجان جانمایی شد

بامبو سریع الرشدترین گیاه جهان است که در صورت توسعه تحقیقات کاربردی بر روی آن از ظرفیت بسیار بالایی جهت تحقق آرمان های اقتصاد مقاومتی در بخش کشاورزی برخوردار خواهد بود.