������-������-����������-������

طرح نابودی خزر کلید خورد

محقق و پژوهشگر حوزه منابع آب و محیط زیست گفت: عملیات شیرین سازی و نمک زدایی آب سبب تولید حجم عظیم نمک شده و شوری خاک این را چند برابر کرده و آینده زیست بوم را با نابودی جدی مواجه خواهد ساخت. غلظت خروجی آب شیرین کن ها باعث افزایش شوری خزر شده و باعث نابودی کامل حیات جانوری و گیاهی منطقه و آسیب جدی به زیستگاه های دریایی و ساحلی وارد خواهد ساخت.

فعال شدن #نه_به_ انتقال_آب_ دریای_ خزر در فضای مجازی

مازندران در تب و تاب از دست دادن خزر می‌سوزد/ سکوت سنگین مدیران اجرایی مازندران

در سایه سکوت مسئولان اجرایی مازندران #نه_به_ انتقال_آب_ دریای_ خزر در فضای مجازی فعال شده است.

دبیر سمن‌های محیط زیست و منابع طبیعی مازندران:

کلانتری در حذف منتقدان مسئول سابقه‌داری است/قانون گریزی آشکار در طرح انتقال آب دریای خزر

دبیر سمن‌های محیط زیست و منابع طبیعی مازندران در واکنش به برکناری مریم فرشچی که مخالف طرح انتقال آب دریای خزر بود، گفت: کلانتری در حذف منتقدان سابقه دار است.

بخشی نگری و فقدان مدیریت در مدیریت منابع؛

طرح‌های عجیب و غیرکارشناسانه‌ برای انتقال آب دریای خزر/کاهش ۶۰درصدی آب سدهای مازندران

عضو هیئت علمی دانشگاه کشاورزی و منابع طبیعی ساری با اعلام اینکه طرح انتقال آب از مازندران به سمنان غیر علمی است،گفت: مدیران مازندران بدون ترس از دست دادن پست و سمت جلوی اجرای این طرح علمی را بگیرند.

مرگ تنبیه شناگران ناآگاه در سطح سواحل

جریان شکافنده سواحل عامل غریق بسیاری از شناگران+ تصاویر

بسیاری از شناگران ناآگاه به دلیل قرار گرفتند در جریان شکافنده دریا و عدم اطلاع از نحوه رهایی در سواحل دریا غرق می‌شوند.

بنيانگذار مركز تحقيقات مناطق كويری و بيابانی ايران:

مسکوت ماندن طرح انتقال آب دریای خزر به سمنان سیاسی است/ سرنوشت ورامینی ها در انتظار مازندرانی ها/ انتقال آب از دریای خزر عقلانی‌تر از خلیج فارس است

ايران در كمربند خشك جهان واقع شده و سه چهارم مساحت آن خشك است و بارندگی سالانه اش به طور متوسط ۱۵۰ ميلی متر برآورد می شود. اين موضوع به خصوص در مناطق مركزی آنقدر جدی است كه باعث شده تا پروژه عظيم انتقال آب دریا به قلب ایران با اولويت تامين آب شرب و در مرحله بعد كمك به صنعت و توسعه مناطق كويری مطرح شود. اخیرا بحث انتقال آب دریای خزر به سمنان دوباره داغ شده و رییس محیط زیست هم چندی پیش از اجرای این طرح استقبال و حتی اعلام آمادگی کرده است. اما و اگرهای اجرای این طرح، چرایی عملیاتی شدن آن و علت های مخالفت آن بهانه ای شد تا گفت و گویی با پروفسور پرویز کردوانی، بنيانگذار مركز تحقيقات مناطق كويری و بيابانی ايران و چهره ماندگار علمى كشور انجام دهیم.