برگزاری اولین نشست تخصصی کارگروه " آب" در بسیج علمی خراسان جنوبی

​به همت خانه نخبگان علوم فنی و مهندسی بسیج علمی، اولین نشست تخصصی کارگروه " آب" با حضوراساتید دانشگاه و نمایندگان ادارات خراسان جنوبی برگزارشد.

آزمایش موفقیت‌آمیز دارو ریلوزول در مهار بیماری نادر بیماری نیمن پیک نوع C۱

پژوهشگران در بررسی جدید خود، اثر موفقیت‌آمیز داروی ریلوزول را در مهار بیماری نیمن پیک نوع C۱نشان داده‌اند که در دوره کودکی رخ می‌دهد.

به همت دانشمندان دانشگاه تگزاس در دالاس میسر شد؛

دانشمندان روش واکسن امیدوارکننده‌ای را علیه عفونت ادراری عودکننده توسعه دادند

محققان در حال بررسی استفاده از واکسن‌های تمام سلولی برای مبارزه با عفونت دستگاه ادراری (UTI) هستند که بخشی از تلاش برای مقابله با مسئله جدی‌تر باکتری‌های مقاوم به آنتی‌بیوتیک است.

اثرات زیست محیطی معادن

فعالیتهای معدنکاری همواره باعث ایجاد مشکلات زیست محیطی میگردد که میتواند اکوسیستم و سلامت انسان را به خطر بیندازد. همچنین این تلا شها شاید منبع اقتصادی برای مردم داشته باشد ولی نباید از خطرات زیست محیطی فعالیت معادن غافل بود.

جدیدترین مطالعه از دانشکده پزشکی کِک از USC نشان می‌دهد؛

استفاده از سیگارهای الکترونیکی با اختلال در تنظیم ژن‌ها مرتبط است

مستقل از اثرات سیگار کشیدن رایج قبلی، استفاده از سیگارهای الکترونیکی با تغییرات بیولوژیکی نامطلوب مرتبط است که می‌تواند باعث بیماری شود.

اومیکرون نگران کننده تر از دلتا ویروس

سازمان بهداشت جهانی گفت: نوع جدید کرونا "اومیکرون" نگران کننده و مسری تر از"دلتا" است و از کاهش اثربخشی واکسن های کرونا هنوز شواهدی در دست نیست.

تولید محلول ضد لغزش توسط محققان ایرانی

محلول ضد لغزش در مکان هایی که سنگ های صیقلی کار شده مورد استفاده قرار می‌گیرد و با افزایش ضریب اصطکاک از لیز خوردن جلوگیری می‌کند.

به مناسبت روز جهانی مبارزه با خشونت علیه زنان

زنان را باید شنید

پیدا کردن ردپای خشونت در دنیای امروز کار سختی نیست‌. در دنیایی که دست نحیف کودکانش با تن سرد اسلحه غریبه نیست و جان آدم‌ها در آن بازیچه قرادادها و تفاهم‌نامه‌های سیاسی قدرت طلبان است، خشونت واژه غریبی نیست.

در گفت و گو با علم و فناوری مطرح شد:

پتانسیل بالای گردشگری مذهبی استان فارس

مدیر اداره اوقاف ناحیه سه شهرستان شیراز گفت: استان فارس با داشتن ۱۴۰۷ امامزاده و بیش از ۱۰ بقعه متبرکه توان بالایی در جذب گردشگر مذهبی و فرهنگی دارد که مغفول مانده است .

کاهش ابتلا به آنفولانزا درپی اعمال محدویت‌های کرونایی

یک میکروبیولوژیست گفت: اعمال محدودیت های کرونایی و افزایش رعایت نکات بهداشتی، موارد ابتلا به آنفولانزا طی یکی دو سال اخیر به کم ترین میزان خود در سطح جهانی رسیده است .