فنی و مهندسی

قدرتمندترین لیزر اشعه ایکس جهان برای اولین‌بار پرتو پرتاب کرد

این فناوری که با هزینه ۱.۱ میلیارد دلار ساخته شده است، امکان مطالعه مواد کوانتومی با جزئیات زیاد را فراهم می‌کند.

دستاورد پژوهشگران کانادایی؛ ساخت یک دوربین با قدرت ثبت ۴.۸ میلیون تصویر در هر ثانیه

پژوهشگران کانادایی به‌تازگی توانسته‌اند نوع جدیدی از دوربین‌های مخصوص عکاسی با سرعت بالا را ایجاد کنند که علاوه بر ثبت رقم خیره‌کننده ۴.۸ میلیون تصویر در هر ثانیه، هزینه ساخت بسیار پایینی به همراه دارد.

توسط نخبه البرزی محقق شد؛

ساخت سوپاپ اطمینان استوپ جهت دفع شوک نابه‌هنگام برگشت درب شیشه ای

درب های شیشه ای در ایران دارای ضعف عدم تحمل فشار درهنگام بسته شدن ناگهانی می باشند. مسئله ای که باعث می شود تا آسیب جدی به دستگاه استوپ وارد شود یا حتی موجب شکستن شیشه و آسیب رسیدن به افراد گردد.

رئیس جهاد کشاورزی فراشبند در گفت و گو با علم و فناوری مطرح کرد:

ردیابی آفت سر خرطومی حنایی خرما در نخلستان های شهرستان فراشبند

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان فراشبند گفت: با هماهنگی کارشناسان ادراه تولیدات گیاهی و اداره ترویج این مدیریت تعداد ۲۰ عدد تله فرمونی ردیابی آفت سوسک‌ سر خرطومی حنایی خرما بصورت پراکنده در نخیلات نقاط مختلف شهرستان فراشبند نصب گردید.

فناوری جدید برای انتقال برق بدون سیم!

محققان قصد دارند با فناوری لیزری انرژی را به صورت بیسیم به فواصل دور منتقل کنند.

دستیابی دانش بنیان ها به یک تکنولوژی تحریمی در کشور

عضو هیات مدیره یک شرکت دانش بنیان از دستیابی به تکنولوژی سنسور توزیع فیبر نوری و بومی سازی آن خبر داد و گفت: این سنسورها برای تجهیزات حساس مورد استفاده قرار می گیرند.

مدیرعامل تیزنگر پس از جذب سرمایه از حرکت اول اعلام کرد؛

پروژه ساخت ماهواره بومی در راه است

مدیرعامل تیزنگر اعلام کرد که با سرمایه جذب شده توسط همراه اول و هاب بهشتی، این مجموعه قصد ورود به حوزه ساخت ماهواره بومی را دارد.

باهدف ورود به عرصه فناوری‌های نو؛

"مرکز ملی گرافن" راه‌اندازی می‌شود

رئیس سازمان پژوهش‌های علمی و صنعتی ایران از راه‌اندازی مرکز ملی گرافن برای بهره‌گیری از کاربردهای متنوع این ماده خبر داد و گفت: در این مرکز ملی برنامه‌هایی از جمله تولید گرافن و تکمیل روش‌های استحصال آن پیگیری می‌شود.

فرود توپ ژاپنی روی خاک ماه

ربات توپی شکل LEV-۲ قرار است به زودی پس از فرود فرودگر قمری SLIM ژاپن روی ماه از آن جدا شود و با غلتیدن روی سطح ماه و دو دوربین سفارشی که روی آن تعبیه شده، تصاویری از فضاپیما و منطقه فرود آن ثبت کند.