پزشکی و سلامت

بر اساس اظهارات محققان دانشگاه ماساچوست؛

اهمیت پیاده روی روزانه در کاهش خطر مرگ و میر

پیاده روی حداقل ۷۰۰۰ قدم در روز، خطر مرگ زودرس افراد میانسال را ۵۰ تا ۷۰ درصد در مقایسه با سایر افراد میانسال که قدم های روزانه کمتری برداشته بودند، کاهش می دهد.

توسط محققان دانشگاه تورکو فنلاند؛

ایستادن می تواند به جلوگیری از بیماری های مزمن کمک کند

نتایج این مطالعه نشان می دهد که افزایش زمان ایستادن روزانه در صورت عدم رعایت توصیه های فعالیت بدنی، می تواند در پیشگیری از بیماری های سبک زندگی کمک کند.

با تلاش متخصصان مغز و اعصاب دانشگاه سان فرانسیسکو میسر شد؛

ارتباط بین یادگیری زبان جدید و پایداری مغز

مطالعه بر روی بیماران مبتلا به صرع به محققان کمک می کند تا بفهمند چگونه مغز وظیفه یادگیری یک زبان جدید را در حالی حفظ می کند که زبان مادری ما حفظ شود. این مطالعه این سوال قدیمی را روشن می کند که چرا یادگیری زبان دوم در بزرگسالی بسیار مشکل است.

توسط موسسه بارسلونا برای سلامت جهانی (ISGlobal)؛

چگونگی دفاع انگل مالاریا از خود در برابر شرایط نامساعد

بر اساس تحقیقات جدید، ژنی به نام PfAP۲-HS به انگل مالاریا اجازه می دهد از خود در برابر شرایط نامساعد در میزبان، از جمله دمای تب ، دفاع کند. درواقع نتایج این مطالعه ژنی را توصیف می کند که پاسخ محافظتی را در برابر درجه حرارت بالا و سایر شرایط نامطلوب درون میزبان فعال می کند.

توسط دانشمندان دانشگاه ییل در آمریکا؛

تشخیص سکته های مغزی توسط اولین دستگاه MRI متحرک جهان

اولین دستگاه MRI قابل حمل جهان در آزمایشات اولیه پتانسیل خود را اثبات کرد و یک مطالعه جدید با استفاده از آن برای تشخیص موارد سکته مغزی که نیاز به مداخله جراحی دارند، با دقت بالایی انجام شده است. هزینه MRI قابل حمل فقط کسری از دستگاه MRI معمولی است.

با تلاش محققان دانشگاه استنفورد میسر شد؛

خطر دود ناشی از آتش سوزی برای مادران باردار

مطالعه جدید دانشگاه استنفورد نشان می دهد قرار گرفتن در معرض دود آتش سوزی در دوران بارداری خطر تولد زود هنگام نوزاد را افزایش می دهد. دود ناشی از آتش سوزی در هزاران زایمان زودرس در کالیفرنیا بین سالهای ۲۰۰۷ تا ۲۰۱۲ نقش داشته است. با توجه به یافته ها به افراد باردار توصیه می شود از هوای بسیار دود دار اجتناب کنند.

خبرگزاری علم و فناوری بررسی می کند؛

لزوم استفاده از ویتامین ها

ویتامین‌ها ریزمغذی‌هایی هستند که بدن برای انجام یک سری فعالیت‌های طبیعی به آنها نیاز دارد. این ریزمغذی‌ها در بدن ساخته نمی‌شوند و لازم است که از طریق مواد غذایی مصرفی وارد بدن شوند.

ستاد ملی مبارزه با کرونا اعلام کرد؛

تعطیلی سراسری کشور به مدت شش روز

بر اساس شرایط نامساعد حاکم بر کشور تعطیلی سراسری به مدت شش روز اجرا می شود.

خبرگزاری علم و فناوری بررسی می کند؛

بیماری نادر آلبینیسم و زندگی بدون رنگدانه

آلبینیسم یا زالی یک گروه نادر از اختلالات ژنتیکی است که باعث می‌شود پوست، مو یا چشم‌ها حاوی رنگدانه ملانین کم یا بدون رنگدانه باشند. آلبینیسم با مشکلات بینایی نیز همراه است. براساس آمار سازمان ملی آلبینیسم آمریکا، از هر ۱۸۰۰۰ تا ۲۰،۰۰۰ نفر در ایالات متحده یک نفر نوعی از این بیماری را دارد.

خبرگزاری علم و فناوری بررسی می کند؛

قلب تک بطنی یک بیماری نادر

بیماری قلب تک بطنی نوعی نقص قلبی است که کودک با آن متولد می‌شود. این اتفاق زمانی رخ می‌دهد که یکی از دو محفظه پمپاژ خون در قلب به‌اندازه کافی بزرگ و قوی نیستند تا بتوانند به‌درستی کار کنند. حتی در بعضی از موارد یکی از بطن‌ها به‌کلی از دست می‌رود.