فنی و مهندسی
فنی و مهندسی

تماشا کنید: سرعت و دقت بالای اتومبیل خودران محققان استنفورد

محققان استنفورد می‌خواهند این ماشین‌ها تا حدی توسعه دهند که بتوانند با حداکثر استفاده از اصطکاک بین تایر و جاده، ماشین را از هر گونه صدمه‌ای حفظ کنند. آنها می‌خواهند این اتومبیل تا جایی که قوانین اجازه می‌دهند، از وقوع هرگونه تصادفی جلوگیری کنند. یکی از دانشمندان در این خصوص میگوید: «نتایج تست‌های مارتی تاکنون شگفت‌آور بوده است. این اتومبیل محدودیت‌هایی که یک ماشین معمولی به راننده را ندارد.»

الهام از مورچه در ساخت رباتی که ۵ برابر وزن خود را حمل می‌کند

«محرک‌های کشپار دی‌الکتریک برای کار کردن نیازمند چندین کیلوولت هستند که یک منبع تغذیه بزرگ را می‌طلبد. طراحی ما به روبات، که فقط ۰.۲ گرم وزن دارد، این امکان را داد که هر چیزی را که نیاز دارد روی پشتش حمل کند. این تکنیک امکان استفاده‌ی گسترده از این محرک‌ها را در صنعت روباتیک امکان‌پذیر می‌سازد. این روبات‌ها می‌توانند برای بررسی، تعمیرات، و حتی جمع‌آوری اطلاعات از کلونی‌های حشرات مورد استفاده قرار گیرند.»

ساخت نخستین سطح زباله هوشمند جهان +عکس

تنها کاری که باید انجام دهید این است که یک دکمه را فشار دهید و بعد از چند ثانیه صبر کردن تاونیو کیسه زباله را می‌بندد و کیسه جدید را برای شما جایگزین می‌کند. این سطل به اندازه کافی باهوش است تا تشخیص دهد چه موقع امکان سرریز وجود دارد. در این حالت، تمام محفظه بالایی را بلند می‌کند تا کیسه را بدون ریختن آن ببندید. این وسیله همچنین دارای یک سنسور حرکتی است و هنگام نزدیک شدن به آن باز می‌شود. برای باز ماندن این محفطه لازم است چند بار بر روی دکمه آن بزنید.

چرا یک پیمانکار ناسا به ۱۰ سال زندان محکوم شده است؟

نماینده ویژه ناسا در «شارژ جان کوربت»، دفتر مرکزی ناسا، در بیانیه‌ای اذعان داشت: «دفتر بازرسی کل ناسا به‌شدت به محاکمه کسانی که در تلاش برای تضعیف و گول زدن ناسا هستند، ادامه خواهد داد. این حکم هیئت منصفه به‌عنوان یک یادآوری ثابت برای نشان دادن این اصل که چنین رفتارهایی قابل تحمل نیست، است.»

شرکت سونی با معرفی محصول جدیدش همه را متحیر کرد

رو نمایی از خودرو به جای play station

رو نمایی از خودرو به جای play station سوپرایز شوکه کننده شرکت سونی برای منتظرین play station ۵

محققان آلمانی الکتریسیته را با «سرعت نور» منتقل کردند

لیتنستورفر و همکارانش قادر بودند تا در مرکز فتونیکز کاربردی دانشگاه کونستانز محیطی دقیق برای این آزمایش بسازند. دستگاه‌های آن‌ها شامل قابلیت دستکاری دقیق پالس‌های نوری فوق کوتاه و ساختن نانوساختارهای مورد نیاز بوده است. لیزر مورد استفاده‌ی این تیم قادر بود تا در هر ثانیه یکصد میلیون پالس نوری تک‌چرخه را برای ایجاد جریان به بیرون بفرستد.

روس‌ها نیروگاه اتمی شناور روی آب ساختند+عکس

آقای «روزاتوم»، مدیر این پروژه، می‌گوید که آن‌ها می‌خواهند حداقل هفت نیروگاه هسته‌ای شناور در روسیه بسازند. شرکت انرژی هسته‌ای دولت روسیه در حال حاضر مشغول تولید نسل دوم کشتی‌های هسته‌ای شناور خود است، کشتی‌هایی کوچکتر و قدرتمندتر. نیروگاه هسته‌ای به تأسیساتی صنعتی و نیروگاهی می‌گویند که بر پایهٔ فناوری هسته‌ای و با کنترل فرایند شکافت هسته‌ای، از گرمای آزاد شده آن اقدام به تولید انرژی الکتریکی می‌کند.

روش نوین محققان MIT برای حذف آلاینده‌های رآکتورهای انرژی هسته‌ای

علاوه‌بر کاربرد این روش در پاک‌سازی‌های معمولی، می‌توان از آن برای مواردی مهم‌تر مانند میلیون‌ها گالن آب آلوده‌ی راکتورهای ژاپن که اقیانوس آرام را آلوده می‌کند، استفاده کرد. با این‌که اکنون این روش در موارد جزئی آزمایش شده، استفاده از آن در مقیاس‌های بزرگتر در چند سال آینده عملی خواهد بود.

كارآفرين حوزه قطعات خودرو در گفتگو با علم و فناوري:

شركت‌هاي خودروسازي كشور به نيروهاي داخلي اعتماد كنند

جعفر اميني گفت: از نظر دانش فنی و توان فنی شرکت ما و بقیه شرکت های دانش بنیان پردیس، این توان را داريم که هر کالایی و هر چیزی که نیاز مملکت باشد را تولید کنيم و فقط یک مقدار همت دولتمردان را می‌طلبد که بچه‌های ما را حمایت نمايند.

تماشا کنید: وقتی ربات‌ها غذا می‌پزند و سرو می‌کنند

یکی از محققانی که روی این پروژه کار می‌کند، می‌گوید تا زمانی که اصطلاحات از پیش تعیین شده استفاده شود، الگوریتم می‌داند چه کاری باید انجام دهد. استفاده از دانش قبلی در الگوریتم آن را در رسیدن به هدف‌هایش محدود می‌کند. به‌جای این که الگوریتم با آزمایش روش‌های مختلف کار خود را انجام دهد، این محدودیت‌ها کار را دقیق‌تر می‌کند.