پژوهش و فناوری

به مناسبت چهل و دومین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی؛

همایش تجلیل از نخبگان علمی شهرستان شهرضا برگزار می شود

همایش تجلیل از نخبگان علمی شهرستان شهرضا به همت کارگروه دانشجویی و دانشگاهیان ستاد دهه فجر و معاونت علمی پژوهشی ناحیه مقاومت بسیج شهرضا برگزار می شود.

نخبه علمی استان کرمان مطرح کرد؛

سهم بودجه تحقیقات علمی تنها ۰.۵% تولید ناخالص ملی است / با تغافل در برنامه های توسعه نمی توان حرکت بزرگ جهاد علمی را رقم زد

عبدالحسین همتی گفت: بودجه کمی در بحث پژوهشی کشور داریم و سهم بودجه پژوهشی کشور هم اکنون ۰.۵% تولید ناخالص ملی هست، در حالیکه در برنامه های سوم، چهارم و پنجم توسعه قرار بود سهم بودجه پژوهشی به ۳% برسد و در برنامه ششم توسعه به ۴% برسد، سهم بودجه پژوهشی کشور های پیشرفته بسیار بیشتر از ایران است، به طور مثال چین ۲%، آمریکا ۲/۸%، فرانسه ۳/۳%، کره جنوبی ۶.۳% و آلمان ۳/۹% از تولید ناخالص داخلی خود را به امور پژوهشی اختصاص می دهند.

بر طبق آزمایشات؛

واکسن نواوکس در مقابل کووید۱۹ افریقای جنوبی کارایی ندارد

واکسن نواوکس در انگلیس، آفریقای جنوب، ایالات متحده و مکزیک آزمایش شده است. آزمایش در انگلیس ۸۹.۳ درصد در جلوگیری از کووید۱۹ موثر بود، کارآیی آن در برابر نوع جدید انگلیس ۸۶ درصد محاسبه کردند، در حالی که کارایی آن در برابر سویه اصلی کووید۱۹ ۹۵.۶ درصد محاسبه شده بود. در مورد نوع آفریقای جنوبی هم میزان اثر بخشی زیر ۵۰ درصد است.

بر طبق یک نظرسنجی محققان دانشگاه کالیفرنیا؛

بیش از یک سوم جمعیت امریکا تردید دارند و واکسن کووید۱۹ را نمی گیرند

بر طبق یک نظرسنجی بیش از یک سوم امریکایی ها بعید است یا مردد هستند واکسن کووید۱۹ را بگیرند، جمهوری خواهان و بینندگان فاکس نیوز احتمال واکسیناسیون کمتری دارند.

یک محقق در شرکت دانش بنیان بهیار صنعت سپاهان خبر داد:

ترکیب حدواسط "آکرولئین" در مقیاس آزمایشگاهی تولید شد

زهره بنان کارشناس تحقیق و توسعه شرکت دانش بنیان بهیار صنعت سپاهان،خبرداد: آکرولئین که یک ترکیب حدواسط برای تولید محصولات بالادستی آکریلو نیتریل، آکریلیک اسید و اسیدآمینه ها است را درمقیاس آزمایشگاهی تولید کردیم.

توسط دانشگاه پیام نور استان اصفهان؛

اولین ایده شو حل مسائل آموزشی در بستر آموزش مجازی برگزار می شود

اولین ایده شو حل مسائل آموزشی در بستر آموزش مجازی با همکاری واحد پژوهش، کارآفرینی و ارتباط با صنعت دانشگاه پیام نور استان اصفهان برگزار می شود.

با سرپرستی یک فیزیکدان ایرانی دانشگاه بازل؛

کارایی تحریک نقطه کوانتومی "تک فوتونها" دو برابر شد

فیزیکدانان، منبعی از تک فوتون ها را تولید کرده اند که می تواند میلیاردها از این ذرات کوانتوم را در ثانیه تولید کند، با این منبع فوتون کارایی تحریک نقطه کوانتومی "تک فوتونها" دو برابر شد.

در گفتگو با نخبه علمی کرمان مطرح شد:

به خدمت گرفتن نانوذرات ها برای جلوگیری از رسوب آسفالتین در نفت

عبدالحسین همتی سراپرده گفت: یکی از مشکلات بزرگ مخازن نفت ایران رسوب آسفالتین موجود در نفت است، آسفالتین ها ترکیبات بسیار پیچیده ای هستند که در نفت های خام وجود دارند لذا اثر نوع رسوب آسفالتین بر اندازه تجمعات آنها و شرایط رسوب را بررسی و اکنون راه حل ان را یافته ایم.

محققان گزارش کردند؛

مغز دو بیمار کما با سونوگرافی شروع به کار کرد

سال ۲۰۱۶، برای اولین بار یک تیم در دانشگاه کالیفرنیا از سونوگرافی متمرکز با شدت کم به تالاموس یک بیمار ۲۵ ساله کما استفاده کردند و بهبود چشمگیر بیمار را گزارش کردند، آنها اکنون دو بار دیگر این کار را با موفقیت بر روی یک مرد ۵۶ ساله سکته مغزی و یک زن ۵۰ ساله ایست قلبی با وضعیت هوشیاری کم انجام داده اند.

بازدید نماینده مجلس از دستاوردها و فعالیت های واحد فناور قمی

بازدید نماینده مجلس از با سلام قم

احمد امیر آبادی فراهانی نماینده مردم قم در مجلس شورای اسلامی از فضای کسب و کار آنلاین شرکت با سلام حمایت کرد