آرشیوآرشیو
آرشیو

آیا «نگهداری گربه در خانه» منجر به انتقال بیشتر کرونا می‌شود؟

به تازگی تست کرونا یک گربه در بلژیک مثبت اعلام شده است. جالب‌تر آنکه انتقال ویروس به این موجود توسط انسان انجام شده و است بدیت ترتیب این اولین مورد از انتقال ویروس از انسان به سایر موجودات محسوب می‌شود. نگهداری حیوانات خانگی تا چه اندازه در انتقال بیشتر ویروس کرونا در میان مردم تاثیرگذار است؟

چرا میزان مرگ مردان در اثر کووید-۱۹ دو برابر زنان است؟

یک سوال اساسی درباره کووید ۱۹، آیا تاثیر کووید ۱۹ در مورد افراد به جنسیت نیز بستگی دارد؟ به عبارت ساده تر آیا مرد یا زن بودن در تاثیر و شدت بیماری موثر است؟ آمار مرگ و میر در اثر کووید ۱۹ در مردان و زنان چه تفاوتی با هم دارد؟ با ما باشید تا نتیجه آخرین تحقیقات در این مورد را بررسی کنیم.

دیابت نوع یک سرنخ‌هایی برای توسعه واکسن کرونا در اختیار محققان قرار می‌دهد!

دیابت یک بیماری مادام­العمر است. تقریبا ۱۸.۲ میلیون نفر از آمریکایی­‌ها به این بیماری مبتلا هستند و حدود یک سوم (یا ۵.۲ میلیون نفر) از داشتن این بیماری اطلاع ندارند. به­‌علاوه، ۴۱ میلیون نفر نیز به پیش­‌دیابت مبتلا هستند. با این­‌حال، هنوز درمانی برای این وضعیت وجود ندارد. افراد مبتلا به دیابت باید برای حفظ سلامتی خود بیماری را کنترل نمایند.

سیستم ایمنی بدن چگونه در برابر ویروس کرونا پاسخ می‌دهد؟

دانشمندان در سراسر جهان در تلاشند تا واكسنی را برای محافظت در برابر عفونت کووید ۱۹ تهیه‌ كنند. اپیدمی‌شناس‌ها نیز در این میان می‌کوشند تا چگونگی پیشرفت این بیماری همه‌گیر را تا زمان دسترسی به واکسن پیش‌بینی کنند. با این وجود تلاش‌های هر دو‌ گروه تا به امروز بی‌ثمر بوده‌ است. آن‌ها نمی‌دانند که آیا سیستم ایمنی بدن می‌تواند پاسخ قابل‌ملاحظه‌ و ماندگاری به کووید ۱۹ داشته باشد یا نه.

حداقل تا ۱۸ ماه آینده خبری از واکسن کرونا نخواهد بود!

بخش اعظم دنیا به دنبال جواب این سوال هستند كه چه زمانی واكسن کووید۱۹ برای محافظت در برابر ویروس کرونا در دسترس خواهد‌بود. زیرا بدون واکسن بعید است كه كشورها بتوانند سیاست‌های قرنطینه را کاملا متوقف ‌کنند. اما حتی در حالی که کشورهای اروپایی محدودیت‌های قرنطینه را کاهش می‌دهند، اخبار چندان خوش بینانه ای نسبت به کشف واکسن به گوش نمیرسد.

تاثیرات و علائم کووید ۱۹ در کودکان چیست؟

محققان معتقد هستند که کودکان مبتلا به کووید۱۹، معمولا بدون علائم ظاهری بوده و در صورت علامت‌دار شدن نیز نشانه‌هایی مانند تب و سرفه را از خود بروز می‌دهند. سن آغاز این بیماری در بین کم‌سالان از ۱.۵ ماه تا ۱۷ سال است و بیشتر کودکان مبتلا، ارتباط فیزیکی نزدیک با افراد آلوده به ویروس داشته‌اند. برخی کودکان مبتلا به کرونا علائمی از خود نشان نمی‌دهند، اما برخی دیگر علائم خفیف‌تری نسبت به بزرگسالان را بروز می‌دهند.

توسعه واکسن و داروی کووید ۱۹ در چه مرحله ای قرار دارد؟

دانشمندان در سراسر جهان در حال کار برای پیدا کردن درمان و واکسن برای بیماری جدید کووید ۱۹ هستند. چندین شرکت نیز در حال کار بر روی داروهای ضدویروسی هستند که برخی از آن‌ها قبلاً در برابر سایر بیماری‌ها استفاده شده ‌بودند. شرکت‌های دیگر در حال کار روی واکسن‌هایی هستند که می‌توانند به‌عنوان یک اقدام پیشگیرانه در برابر این بیماری استفاده شوند.

نتایج آخرین تحقیقات: آیا پانگولین واقعا منشاء ویروس کرونای بوده است؟

سوال اساسی مربوط به منشا ویروس کرونا است. فهمیدن منشاء ویروس‌های ایجادکننده کووید ۱۹ یکی از مهم‌ترین سؤالاتی است که دانشمندان در تلاشند تا ضمن بررسی نحوه مدیریت بیماری همه‌گیر، به آن پاسخ دهند. در شرایطی که به‌سرعت در حال تحول است، دانشمندان مجبورند انگشت خود را به سمت چند مظنون بی‌گناه بگیرند.

آیا لمس نکردن سر و صورت برای شما هم دشوار است؟

درحالی‌که هنوز راه مؤثری برای مواجهه با شیوع گسترده ویروس کرونا یافت نشده است، کارشناسان می‌گویند بهترین روش جلوگیری از انتقال این ویروس رعایت فردی و دست نزدن به دهان، بینی و چشمان است. راهی که در ابتدای امر ساده به نظر می‌رسد اما کمتر کسی است که بتواند در مقابل وسوسه دست زدن به صورتش مقاومت کند.

محققان MIT و هاروارد ماسکی اختراع کردند که در مواجهه با کروناویروس نور می‌دهد+عکس

ماسکی که میتواند مچ کرونا را بگیرد. در سال ۲۰۱۴، آزمایشگاه بیومهندسی جیم کالینز در دانشگاه ام.آی.تی شروع به تولید حسگرهایی کردند که می‌توانست ویروس «ابولا» را تشخیص دهد. تا سال ۲۰۱۶، آن‌ها موفق شدند این فناوری را برای شناسایی ویروس «زیکا» نیز آماده کنند. اکنون آن‌ها در تلاشند تا این ابزار را طوری تنظیم کنند تا بتواند موارد ویروس کرونا را نیز شناسایی کند.