آرشیو

نخستین پیوند موفقیت آمیز کبد ساخته شده در آزمایشگاه+عکس

اندام های زیست مهندسی شده ممکن است روزی منجر به بهبود پیوندها برای انسان شده و حتی به اندام های آسیب دیده اجازه بازسازی را بدهند. گروهي ازمحققان با تركيب سلول هاي مهندسي شده كبدي 'بذرهايي' توليد كرده اند كه قابليت كاشت در بدن را دارند و در صورت موفقيت در مورد انسان ميزان نياز به پيوند اين اندام را كاهش مي دهد.

اینفوگرافیک: کدام کشورها بیشترین ماهواره را در فضا در اختیار دارند؟

تحقیقات جدید حاکی از آن است که آمریکا و چین دو کشور نخست در فهرست کشور‌هایی هستند که بیشترین ماهواره را در فضا دارند. نخستین ماهواره فضایی جهان اسپوتنیک-۱ (به معنی همسفر-۱ به زبان روسی) بود که در تاریخ ۱۲ مهر ۱۳۳۶ (۴ اکتبر ۱۹۵۷) به مدار زمین پرتاب شد.

جانداری که از انفجار هسته‌ای چرنوبیل جان سالم به در برد+عکس

فاجعهٔ چرنوبیل یک حادثهٔ هسته‌ای بود که در تاریخ ۲۶ آوریل ۱۹۸۶ در رآکتور هسته‌ای شمارهٔ. ۴ در نیروگاه چرنوبیل، در نزدیکی شهر پریپیات در شمال اوکراین، رخ داد. این حادثه در جریان یک آزمایش ایمنی در یک رآکتور نوع آربی‌ام‌کی، که در شوروی رایج است، اتفاق افتاد. محتوای این آزمایش شبیه‌سازی قطعی برق الکتریکی بود.

تماشا کنید: نخستین فضانورد زنی که راهپیمایی فضایی انجام داد به عمیق‌ترین نقطه اقیانوس رفت!

فضانورد پیشین ناسا اولین انسانی است که هم به فضا سفر کرده است و هم به عمیق‌ترین نقطه‌ٔ شناخته‌شده در اقیانوس‌ها. این نقطه در درازگودال ماریانا واقع در اقیانوس آرام قرار دارد و ژرفای آن ۱۰٬۹۲۳ متر است. نزدیکترین خشکی به آن جزیره فایس است. در نمونه خاکی که از کف این گودال برداشت شده گونه‌های ویژه‌ای از جانداران روزندار با صدف نرم دیده شده است.

بحران کووید-۱۹ گریبان محیط زیست را هم می‌گیرد!

دستکش های پزشکی به جلوگیری از آلودگی متقابل بین بیماران و مراقبان آنها کمک می کند و همچنین در برابر مواد شیمیایی و باکتری های خطرناک محافظت می کند. برای محافظت حداکثر ، مهم است که دستکش مناسب را انتخاب کرده و از آنها به درستی استفاده کنید.

محقق کمبریج از تنها راه مقابله با «موج دوم کرونا در جهان» می‌گوید

استفاده از ماسک (شامل انواع ماسک ساده یا ماسک جراحی) یکی از اقدامات پیشگیرانه‌ای است که می‌تواند شیوع برخی بیماری‌های ویروسی تنفسی از جمله کووید-۱۹ را محدود نماید. اکنون محققان کمبریج به این نتیجه رسیده‌اند که استفاده از ماسک می‌تواند راه‌حلی برای کنترل موج دوم شیوع کرونا تا زمان توسعه واکسن یا دارو باشد.

اگر آلرژی غذایی دارید این قرص جدید به کمک شما می‌آید!

بعضی از افراد که به آلرژی‌های شدید مبتلا هستند، وقتی درمعرض چیزی قرار می‌گیرند که نسبت به آن آلرژی دارند، دچار واکنشی به‌نام آنافیلاکسی می‌شوند که در نتیجه‌ی آن، سیستم ایمنی موادی شیمیایی در بدن آزاد می‌کند که این شرایط می‌تواند به شوک آنافیلاکسی منجر شود.

مطالعات علمی در خصوص تعصبات نژادپرستانه چه می‌گوید؟

در ایالات متحده آمریکا، یکی از بزرگترین اعتراض‌ها علیه تبعیض نژادی در سال‌های اخیر و به دنبال قتل یک شهروند سیاهپوست به نام «جورج فلوید» توسط افسر پلیس سفیدپوست از حدود دو هفته پیش آغار شده و ادامه دارد. نژادپرستی ابعاد گسترده ای دارد و مطالعات گوناگونی بر روی آن انجام می‌شود.

محققان MIT راهی برای مقابله با گرمایش زمین پیدا کردند

شواهد می‌گوید که گرم شدن زمین به دلیل ساخت و سازها و فعالیت ‌های ساکنین زمین است چرا که خوانش دماسنج در سراسر جهان از ابتدای انقلاب صنعتی به طور پیوسته بالا رفته است. گرمایش جهانی تاثیرات منفی قابل ملاحظه ای بر اقلیم سیاره گذاشته است.

محققان هاروارد سرانجام علت نقص بویایی کووید-۱۹ را کشف کردند

براساس نتایج یک بررسی، حداکثر ۱۰ درصد از بیماران کووید ۱۹ که حس بویایی و چشایی خود را از دست می‌دهند، ممکن است حتی تا یک ماه پس از بیماری نیز از این دو حس خود محروم باشند. علایم معمول این بیماری تب، سرفه، تنگی نفس و به تازگی نابویایی هستند. درد عضلانی، تولید خلط، گلودرد، ناچشایی و سرخی چشم از جمله نشانه‌های کمتر معمول آن هستند.