آرشیوپیش خوان اخبار

محققان ایرانی دانشگاه جورجیا گزارش کردند؛

بازیابی عملکرد دو پروتئین مهم و بهبود شناخت در بیماران آلزایمر محقق شد

محققان ایرانی دانشگاه جورجیا گزارش کردند: یک دوره دو هفته‌ای با دوزهای بالا کانابیدیول (CBD) به بازیابی عملکرد دو پروتئین مهم در کاهش تجمع پلاک بتا آمیلوئید، یکی از علائم اصلی بیماری آلزایمر کمک می‌کند و باعث بهبود شناخت در یک مدل آزمایشی آلزایمر خانوادگی زودرس می‌شود.

برش هوا‌ گازی توسط دستگاه CNC/ خدمتی منحصر به فرد در صنعت تولید

دستگاه CNC با خدمتی منحصر به فرد به کمک صنعت تولید آمده که چوب، ورق فلز و چرم را توسط هوا گاز با ظرافت خاصی طراحی و برش می‌دهد.

با همکاری محقق ایرانی تحقق یافت؛

پتانسیل زیادی برای منسوجات الکترونیکی ساخته شده با نخ جدید سلولز

یک تیم تحقیقاتی دانشگاه صنعتی چالمرز به همکاری محقق ایرانی خود نخ ساخته شده از سلولز رسانا را ارائه می دهد که امکانات جذاب و کاربردی را برای منسوجات الکترونیکی فراهم می کند.

بیوفیلم باکتریایی روغن را از آب خارج می کند

محققان دانشگاه ایالتی کارولینای شمالی (NC) دریافته اند که یک غشای بیوفیلم باکتریایی می تواند در حالی که روغن را بیرون نگه می دارد، به طور موثر آب را عبور دهد.

ساخت تجهیزات مخابراتی در داخل کشور/ انتقال تکنولوژی از آریونت یاسوج به دنیا

تجهیزات مخابراتی با همت نخبگان، فناوران، متخصصان دانشگاهی و کارآفرینان بومی در داخل کشور ساخته شد که موفقیت ارزنده ای محسوب می شود.

یک فناوری دور از ذهن محقق شد؛

ویرایش ژن استنشاقی عفونت‌های آنفلوانزا و کرونا را هدف قرار می‌دهد

تیمی از محققان انستیتوی فناوری جورجیا و دانشگاه ایموری برای جلوگیری از تکثیر ویروس آنفولانزا و ویروس عامل کووید۱۹ در موش‌ها، یک روش درمانی مبتنی بر ویرایش ژن ایجاد کرده‌اند.

حضور ۱۵ دانشگاه ایران در ۱۷ حوزه موضوعی در پایگاه رتبه بندی کیو اس

پایگاه رتبه بندی کیو اس یازدهمین دوره رتبه بندی موضوعی دانشگاه های جهان را منتشر کرد که ۵ حوزه کلی و ۵۱ موضوع خاص ارزیابی شده و از ایران ۱۵ دانشگاه در ۱۷ حوزه موضوعی حضور دارند.

تغییری هیجان انگیز و خطرناک!

در حال حاضر شاهد تغییر رنگ چشم به وسیله لنز های تماسی هستیم .

به همت محققان اصفهانی؛

سیستم تشدید مغناطیس هسته‌ای برای نمونه آزمایشگاهی MRI طراحی و ساخته شد

محمدرضا شیروی دانشجوی دکتری برق قدرت، گفت: برای اولین بار در کشور طراحی و ساخت کویل سیستم تشدید مغناطیس هسته ای میدان پائین برای استفاده در سیستم آزمایشگاهی قابل حمل MRI را با موفقیت به پایان رساندیم، با این دستاورد نمونه آزمایشگاهی و سایز کوچک آن را می‌توانیم بسازیم، اما ساخت نمونه واقعی نیازمند توجه ملی است.

برای اولین بار یک طوفان فضایی در قطب شمال شناسایی شد

برای اولین بار یک طوفان در بالای جو زمین شناسایی شده است. در سال ۲۰۱۴، ماهواره ها جریان عظیمی از پلاسما را که تا حد زیادی به مغناطیس کره زمین گسترش می یابد، ثبت کردند.