اردبیل

ارائه هشتمین گزارش سالانه یواس نیوز ۲۰۲۲/ ورود دانشگاه محقق اردبیلی به رتبه‌بندی جهانی یواس‌نیوز ۲۰۲۲ برای اولین بار

هشتمین گزارش سالانه US News & World Report رتبه‌بندی بهترین دانشگاه‌های جهانی تهیه شد. که دانشگاه محقق اردبیلی برای اولین بار موفق به کسب رتبه ۲۴ در بین تمام دانشگاه‌های ایرانی شد.

مراکز رشد و نوآوری استان اردبیل حامی ایده های جوانان

رویداد استارتاپی صنایع خلاق با محوریت گیاهان دارویی و گردشگری بصورت مجازی برگزار و در آن بر آمادگی مراکز رشد و نوآوری استان اردبیل برای حمایت از ایده های جوانان تاکید شد.

حسگر نانولوله کربنی در عرض ۵ دقیقه کووید-۱۹ را شناسایی می کند

یک حسگر مبتنی بر نانولوله کربنی که توسط مهندسان MIT ساخته شده است می تواند پروتئین های مسئول کووید-۱۹ را در عرض چند دقیقه شناسایی کند.

تولید نسخه ایرانی داروی خوراکی کرونا

محققان ایرانی موفق به ساخت، سنتز و تولید ماده موثره (API) داروی مولنوپیراویر، اولین داروی خوراکی اختصاصی ضد ویروس کرونا و همچنین تمام فرم‌های خوراکی دارویی آن در ایران شده است.

درمان عارضه‌های پوستی با کمک داروهای گیاهی

یک شرکت فناور مستقر در جهاد دانشگاهی واحد استان اردبیل موفق به ابداع نوعی محصول پماد گیاهی ترمیم کننده زخم و سوختگی شده است.

فعالیت بدنی چیزی فراتر از ورزش کردن است

ورزش متوسط ​​و فعالیت مکرر در طول روز هر دو در نتایج بهتر سلامتی نقش دارند و حرکت کردن در اطراف فقط به مدت پنج دقیقه در هر ساعت می تواند به افراد کمک کند تا از عدم فعالیت همه گیر خود خلاص شوند.

مسئول سازمان بسیج علمی، پژوهشی و فناوری استان اردبیل خبر داد:

جشنواره جهادگران علم و فناوری در اردبیل برگزار می شود

هم زمان با هفته بسیج، هشتمین جشنواره جهادگران علم وفناوری در سالن ولایت برگزار می شود و طرح‌های برگزیده مورد تجلیل قرار می‌گیرند.

درمان با نانوزیم از ایجاد پلاک مضر دندان جلوگیری می کند

یک نانوذره اکسید آهن به عنوان آنزیمی برای فعال کردن پراکسید هیدروژن برای سرکوب رشد بیوفیلم های پوسیدگی دندان در دهان انسان عمل می کند.

معکوس کردن علائم بیماری آلزایمر با داروهای تجویزی

دانشمندان کشف کردند که دو داروی ضدالتهاب غیراستروئیدی (NSAIDs) و دو داروی فشار خون بالا می‌توانند اختلالات شناختی ناشی از آلزایمر را از بین ببرند.

کاهش التهاب و درد با استفاده از ضماد گل حسرت

ضماد گل حسرت برای کاهش التهاب و درد استفاده می شود و مصرف خوراکی آن به میزان محدود به عنوان مسهل کاربرد دارد.