آرشیویادداشت

یادداشت/

همه باید عذرخواهی کنیم

مادامی که سیاست‌ورزی ما منطبق بر موازین اسلام و مدار سیاستمداران ما تقوی و دین نباشد، تحقق عدالت در تراز مورد نظر دشوار است.

یادداشت/

جرس برای نفوذ نخبگانی

با روشن شدن ابعادی از پرونده جاسوسی در پوشش فعالیت زیست محیطی بار دیگر موضوع « نفوذ» و ضرورت توجه به آن آشکار می‌شود.

یادداشت؛

دانش لازمه رشد اقتصادی، تولید ثروت و اشتغال

دانش و اطلاعات عامل و محرک اصلی رشد اقتصادی ،تولید ثروت و اشتغال به شمار می رود.

نظریه ای علمی یا موج رسانه ای بی پایه؟

افزایش زمین لرزه های بزرگ در سال ۲۰۱۸ میلادی

چندی پیش و همزمان با وقوع زلزله‌های متعدد در ایران موج رسانه‌ای در خصوص پیش بینی زلزله‌های متعدد در سال ۲۰۱۸ به راه افتاد. این موج مبتنی بود بر یک مقاله کاملاً علمی که قسمت‌های عمده‌ای از آن در نشریه معروف گاردین به چاپ رسیده بود. این یادداشت از منظر یک متخصص لرزه شناسی به تحلیل این مقاله پرداخته است.

یادداشت//

انرژی خورشیدی و استفاه آن در زندگی روزمره

خورشید به عنوان منبع انرژی؛ سر آغاز حیات و منشا تمام انرژی های دیگر شناخته شده است. طبق بر آوردهای علمی در حدود ۶۰۰۰ میلیون سال از تولد این گوی آتشین می گذرد و در هر ثانیه ۲/۴ میلیون تن از جرم خورشید به انرژی تبدیل می شود.

یادداشت/

مسکنی به نام تعطیلی شهرهای خوزستان

امیدواریم که نه تنها مسئولان استان خوزستان بلکه مسئولان کشوری از جمله رئیس جمهور و وزرای مربوطه در کابینه دولت دوازدهم فکری اساسی و اورژانسی برای این معضل بکنند تا برای همیشه خوزستانی ها از شر گرد و خاک راحت شوند و این درد درمان شود نه اینکه بخواهد با مسکن هایی مانند تعطیلی درمان اساسی را فراموش کنند.

یادداشت//

جای خالی مهارت در سرفصل های آموزشی

دروس تئوری و نظری تمامی سرفصل های آموزشی را در تمامی مقاطع اشغال کرده اند تا جایی که دیگر وقت وهزینه ای برای کارگاه های آموزشی علمی و عملی در مدارس و دبیرستانها و دانشگاه ها در نظر گرفته نشده است و هر جا که مربیان و اساتید نسبت به این مهم گلایه ای ابراز داشته اند متولیان مربوطه از کمبود بودجه های پژوهشی و علمی ناراضی بوده اند.

یادداشت

شناخت شأن نزول آیات قرآن

علوم قرآنی یکی از دانش های مهم اسلامی است که دانستن آن بر هر پژوهشگر قرآنی و به خصوص بر فقهاء و مفسرین امری ضروری است و در این باب یکی از شاخه های مباحث اصلی آن بحث اسباب نزول و شأن نزول آیات می باشد.

یادداشت

بازآموزی دوران مدرسه در دانشگاه

دانشجو در دو سه ترم بعد باز درگیر کنکور کارشناسی ارشد می شود و مساله آموزشش نیمه تمام می‌ماند و نتیجه این می‌شود که ایران در میان ۱۳۰ کشور در بحث ارتباط آموزش با اشتغال و بازار کار موفق به کسب رتبه ۱۳۰ می‌شود!