آرشیویادداشت

از تازه‎های نشر

کتاب "فناوری میکروسیال و کاربرد آن در فرآیندهای مهندسی شیمی" وارد بازار نشر شد

این کتاب به همت مهدی اسدالله‎زاده، رضوان ترکمان و علیرضا همتی توسط جهاد دانشگاهی واحد خوارزمی امسال چاپ شده است.

تهدید نسل ایرانی با کاهش جمعیت

امروز موضوع کاهش رشد جمعیت و گاه رشد منفی‌ آن تبدیل به معضلی جهانی شده و تنها مشکل ایران نیست که چند سالی است با آن دست‌به‌گریبان شده است که مقام معظم رهبری بارها نسبت به این موضوع احساس خطر کرده‌ و هشدار داده اند.

یادداشت//

سفر، بی سلامت!

«مردیم از بس توی خونه موندیم!»، «بعد از دو سال این اولین باره اومدیم بیرون!»، «شمال خودمون رو قرنطینه می کنیم!»، «چرا هیئت ها رو نمی بندن؟!»، «جلوی عزاداری ها رو بگیرن!»، « اتوبوس و قطار که خطرناک ترن، چرا جلوی اونا رو نمی گیرن؟!»، «چرا انتخابات رو تعطیل نکردن؟!» و ...

یادداشت؛

کرونا؛ تکراری پرتکرار

چه بسیارند غافلانی که چندین پیک و موج سهمگین را با چشمان خود نظاره گر بوده اند، اما هیچگونه تلاشی برای آرام شدن این موج ها و رسیدن به ساحل آرامش در شرایط کنونی نکرده اند

یاداشت خبرنگار علم وفناوری خراسان جنوبی از کرونا ویروس

بهانه ای برای شناخت فرصت در کنار چالش سلامت برای مقابله با کرونا

بی نشان آمد و بی نشان عرصه را زمامداری می کند، در زمانه ای که بشر ادعاهایی دارد فارغ از هیاهوها جهش می یابد و بی اعتنا به همه آنچه آشکار است جان می گیرد.

یادداشت:

کرونا را فراموش نکنیم

نگاهی گذرا به مرکز و بازار شهر ایلام و ازدحام مردم در اماکن پر تردد، بی میلی آنان به رعایت پروتکل های بهداشتی را تداعی می سازد ،انگار فراموش کرده اند که کرونا هنوز می تازد.

یادداشت؛

فکتورینگ، راهکاری برای حل مشکل تامین مالی شرکت‌های دانش‌بنیان

در مدل تامین مالی مبتنی بر قرارداد ( فکتورینگ)، عواید مالی حاصل از پروژه به صورت مرحله‌ای و قبل از اتمام پروژه، توسط نهاد مالی به پیمانکار پرداخت خواهد شد. این مدل، زمینه ساز برطرف شدن مشکلات مالی شرکت‌های نوپا، خلاق و دانش‌بنیان است.

یادداشت؛

«عدالت آموزشی» زمینه‌ساز «عدالت اجتماعی»

شاید هیچ دولتی نتواند هر چقدر هم تلاش کند، همه مردم با سطح پایین درآمد و زندگی را صاحب خانه، اتومبیل، سایر امکانات و مصادیق رفاه اجتماعی و امکانات زندگی کند اما تحقق عدالت آموزشی، تقویت مدارس دولتی از لحاظ امکانات سخت‌افزاری و نرم‌افزاری، کادر آموزشی مجرب و سایر امکانات مشابه، کاری است که دولت ها می توانند با برنامه ریزی مناسب، گام های اساسی را جهت اجرایی کردن آن انجام دهد.

یادداشت؛

فرض کنیم تحریم‌ها رفع نخواهد شد

از منظر راهبردی، سیاست‌های اقتصادی را همچنان باید با فرض ماندن تحریم‌ها دنبال کرد و برنامه‌ی جمهوری اسلامی نیز همان‌گونه که اخیراً رهبر انقلاب تأکید فرمودند باید بر خنثی‌سازی تحریم‌ استوار باشد.

یادداشت؛

از به زمین ماندن قانون الگوی کشت تا صادرات آب مجازی؛ دولت پاسخگو باشد

وقت آن رسیده است که فعالان بخش کشاورزی و کارگزاران حاکمیت به دلایل ناکامی در اجرای الگوی کشت بیاندیشند و در آستانه گام دوم انقلاب اسلامی برای موضوع آب و چگونگی مصرف آن در کشاورزی بر یک راهکار عملیاتی و قابل اجرا در سطح ملی توافق کنند.