آرشیویادداشت

یادداشت/

بازتاب‌های یک گزارش درباره مصاحبه دکتری

دانشگاه‌های دولتی به‌رغم همه تلاش‌هایی که در سال‌های اخیر داشته‌اند، اما بازهم به‌شدت متکی به بودجه دولتی هستند. و اگر روزی شیر نفت به هر دلیلی بسته شود، حتی برخی دانشگاه‌ها از تامین مخارج برق و آب دانشگاه هم ناتوان هستند.

يادداشت؛

توليدات داخلي تشنه تعامل نخبگان

چندي است كه كالاهاي خارجي جاي محصولات داخلي را در بازارهاي كشور گرفته اند كه بيكاري يكي از تبعات خطرناك اين مسئله مي باشد و بهره گيري از ظرفيت هاي نخبگان جهت توليد محصولات مطابق با علم روز دنيا مي تواند راهي موثر براي برون رفت از اين گرداب باشد.

یادداشت//

اقتصاد بی برنامه در بن بست

اقتصاد ایران در روزهای بی تدبیری دچار بحرانی خود ساخته و خودنخواسته شده است که درمان آن یک انقلابی گری در اقتصاد این کشور است اما رئیس دولت آن از فضای روانی سخن می گوید.

یادداشت/

مشق‌ها و اشک‌ها

درسی که از مدرسه علم شروع شد و به مدرسه فوتبال کشیده می شود محتوی مطالبی است که جای تامل دارد.

اقتصاد در چاله دولت در توچال

قصه خودرو که از اینها هم غرور‌آفرین‌تر است، چون اگر مشکلات بالا به شیوه‌های سنتی قابل حل است، ماجرای خودرو کاملا با تکیه بر دانش روز و آخرین تکنولوژی‌ها حل و فصل شده است. روایت شده که شیر پاک خورده‌ای سایت وزارت صنعت را هک و ۵۰۰۰ خودرو لوکس خارجی را ثبت سفارش کرده بعد هم احتمالا...

یادداشت/

از مرگ آگاهی تا مرگ اندیشی ​

دشوار است نوشتن برای آنکه همه درباره اش می نویسند، اما گاه گریزی از این دشواری نیست. پناه بردن به قلم نوعی تسلای دل برای رها کردن جان از آزار «بی حافظگی» است و برای دکتر قانعی راد که به گردن هر که به ایران می اندیشد حق دارد، باید نوشت.

یادداشت/

ردایی از علم و فناوری بر گفتمان جامعه

رشد و فناوری در وهله نخست وابسته به پژوهش و آموزش است، چرا که پژوهش و تولید علم، از مهم‌ترین عناصر رشد و توسعه اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی، پزشکی، صنعتی و سیاسی هر کشوری به‌حساب می‌آید، لذا این امر نیازمند برنامه‌ریزی هدفمند و کلان کشور است.

شریعتی ضد ابتذال در اعتراض

برای انجام عمل صالح که عبارت است از «تغییر نظام فردی و اجتماعی در مسیر یک ایدئولوژی خاص» که ارزش‌ها را تعیین می‌کند، باید ایدئولوژی داشت.». شریعتی بر آن است که «امروز ما قربانی سه فاجعه ‌هستیم: ۱)فقر ایدئولوژی ۲)تفرقه سیاسی ۳)تضاد طبقاتی» و راه نجات را در «عمل» می‌داند و می‌گوید: «باید به فکری که جنبه عملی دارد تکیه فکری کنیم.

یادداشت/

بحران‌های دانشگاه

پویاسازی اقتصاد همزمان با حداکثر استفاده از منابع خدادادی (که مهم‌ترینش منابع و سرمایه‌های عظیم انسانی و جوان است)، از اصلی‌ترین وظایف دولتمردان و سیاستگذاران در این عرصه است که امید و انتظار می‌رود با تدابیر مستحکم برخاسته از نهاد دانشگاه، این مهم نیز در شأن آینده و امروز جمهوری اسلامی ایران، تحقق یابد.

یادداشت/

فاجعه «دبیرستان معین» تهران

ورود رهبری در این پرونده از نگاهی شاید اتفاق مطلوبی نباشد، اگرچه هم‌اکنون که حادث شده است باید آن را به فال نیک گرفت و نهایت بهره‌برداری را از آن در جهت حمایت از حقوق کودکان انجام داد.