آرشیویادداشت

نمایی از مانیفست روشنفکری انقلاب اسلامی

وقتی از ضرورت شکل‌گیری تمدن نوین اسلامی صحبت می‌شود، باید ابتدا درباره وجود جریان پیشرو و قدرتمندی به عنوان جریان روشنفکری انقلاب اطمینان حاصل کنیم که قادر باشد در جایگاه مغز تمدن نوین اسلامی، هدایت این فرآیند عظیم را بر عهده بگیرد.

یادداشت/

آقای روحانی! مگر آموزش و پرورش بنگاه اقتصادی است؟!

آقای روحانی! مگر آموزش و پرورش بنگاه اقتصادی است که شما با لحنی منت بار سرمایه‌گذاری در آن را به ضرر بودجه که صرفاً جنبه اقتصادی و مالی دارد، می دانید؟

یادداشت

بودجه حداقلی و قربانی شدن فرهنگ

پس از تقدیم لایحه بودجه ۹۸ به مجلس و رفتن به کمیسیون های تلفیق و بحث و بررسی نمایندگان مجلس سهم فرهنگ از بودجه ۹۸ عددی کمتر از یک درصد شد.

یادداشت

چهل سال پختگی نتیجه رسالت نخبگان داخلی

در ایام منتهی به چهلمین بهار انقلاب اسلامی قرارگرفته ایم؛ روزهایی که تداعی گر حماسه ای انقلابی و احیاگر نهضتی انقلابی تر بدست ملت ایران بود. ملت ایران که از خفقان وبی عدالتی به ستوه آمده بودند در سال ۵۷ یکصدا و یکدل برای تغییر سرنوشت سیاسی و اجتماعی خود طرحی نو ریختند.

یادداشت

فضای مجازی تیغ دولبه

فضای مجازی این روزها از نان شب برای جامعه واجب تر شده تا جایی که افرادبه هر شکل ممکن به شبکه اینترنت متصل شده وبلافاصله به دنیایی از اطلاعات و اخبار متصل می شوند تا ساعاتی از وقت خودرا در شبکه های اجتماعی سپری نمایند.

یادداشت اختصاصی؛

چرایی ناکامی آمریکا در دور جدید تحریم ها علیه ایران

ترامپ در حالی دور جدید تحریم ها را علیه ملت بزرگ ایران استارت زده است که نظام فکری وسیاسی امریکا یعنی لیبرال دموکراسی بواسطه عملکرد غلط ومنفور در حال فروپاشی است.

( نو سوادان بی سواد)!!؟؟؟

پدیده ی خطرناک عصر حاضر، نخبه یا پخمه

با سواد در معنای خاص فردی است که ظرفیت و قبول تغییر در خود و محیط را دارا باشد.

یادداشت / روح الله رشیدی

تبریز و فروپاشی کتابفروشی‌هایش

مجموعه کتاب فیروزه از معدود پنجره‌های تنفس فرهنگی شهر است که با سرمایۂ کاملاً شخصی در یکی از املاک اوقاف استان، به صورت استیجاری راه افتاده است اما از روزی که راه افتاده، همواره با انواع تنگ‌نظری‌ها و مانع‌تراشی‌ها از سوی مالک (اوقاف) روبرو بوده است. آنچنان که این جوان‌ها به جای تمرکز بر کار اصلیشان (کتاب‌رسانی و برگزاری برنامه‌های کناب‌محور) در راهروهای دادگستری چپ و راست می‌روند!

یادداشت/ جنگ اقتصادی(قسمت اول)؛

اعتماد به توان داخلی، تنها راه مقابله با جنگ اقتصادی

یادمان نرود امروز در جهانی زندگی می کنیم که فروش تجهیزات کشتار مستقیم انسان‌ها، یک بنگاه است و کشورها برای محافظت از خاک خود، میلیاردها دلار ارز کشور خود را هزینه می کنند، تا دشمنان بترسند و فکر حمله نداشته باشند. در جهان امروز اتاق مذاکرات دیپلماتیک با پشتوانه قدرت نظامی و تسلیحاتی، استمرار دارد و قدرت چانه زنی کشورها را فشنگ و تکنولوژی دفاعی آنها رقم می زند. به نظر شما ایران اسلامی باید در میان کشورهای جهان چگونه عمل کند.

فوتبال و نئولیبرالیسم

شور و شوق زیادی از برای رفتن به استادیوم­ها و تشویق تیم مورد علاقه­ شان دارند. برخی معتقدند که فوتبال خصوصاً تیم ملی هر کشوری معرفی­ کنندۀ هویت جمعی آن کشور است. این ورزش جمعی که پرطرفدارترین ورزش جهان است و از کشور انگلیس برخاسته و به واسطۀ به دنیا معرفی، الگوبرداری عرضه شده، ورایش واقعیت­های نهفته، که نیاز به پرده ­برداری دارد.