آرشیویادداشت

اقتصاد در چاله دولت در توچال

قصه خودرو که از اینها هم غرور‌آفرین‌تر است، چون اگر مشکلات بالا به شیوه‌های سنتی قابل حل است، ماجرای خودرو کاملا با تکیه بر دانش روز و آخرین تکنولوژی‌ها حل و فصل شده است. روایت شده که شیر پاک خورده‌ای سایت وزارت صنعت را هک و ۵۰۰۰ خودرو لوکس خارجی را ثبت سفارش کرده بعد هم احتمالا...

یادداشت/

از مرگ آگاهی تا مرگ اندیشی ​

دشوار است نوشتن برای آنکه همه درباره اش می نویسند، اما گاه گریزی از این دشواری نیست. پناه بردن به قلم نوعی تسلای دل برای رها کردن جان از آزار «بی حافظگی» است و برای دکتر قانعی راد که به گردن هر که به ایران می اندیشد حق دارد، باید نوشت.

یادداشت/

ردایی از علم و فناوری بر گفتمان جامعه

رشد و فناوری در وهله نخست وابسته به پژوهش و آموزش است، چرا که پژوهش و تولید علم، از مهم‌ترین عناصر رشد و توسعه اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی، پزشکی، صنعتی و سیاسی هر کشوری به‌حساب می‌آید، لذا این امر نیازمند برنامه‌ریزی هدفمند و کلان کشور است.

شریعتی ضد ابتذال در اعتراض

برای انجام عمل صالح که عبارت است از «تغییر نظام فردی و اجتماعی در مسیر یک ایدئولوژی خاص» که ارزش‌ها را تعیین می‌کند، باید ایدئولوژی داشت.». شریعتی بر آن است که «امروز ما قربانی سه فاجعه ‌هستیم: ۱)فقر ایدئولوژی ۲)تفرقه سیاسی ۳)تضاد طبقاتی» و راه نجات را در «عمل» می‌داند و می‌گوید: «باید به فکری که جنبه عملی دارد تکیه فکری کنیم.

یادداشت/

بحران‌های دانشگاه

پویاسازی اقتصاد همزمان با حداکثر استفاده از منابع خدادادی (که مهم‌ترینش منابع و سرمایه‌های عظیم انسانی و جوان است)، از اصلی‌ترین وظایف دولتمردان و سیاستگذاران در این عرصه است که امید و انتظار می‌رود با تدابیر مستحکم برخاسته از نهاد دانشگاه، این مهم نیز در شأن آینده و امروز جمهوری اسلامی ایران، تحقق یابد.

یادداشت/

فاجعه «دبیرستان معین» تهران

ورود رهبری در این پرونده از نگاهی شاید اتفاق مطلوبی نباشد، اگرچه هم‌اکنون که حادث شده است باید آن را به فال نیک گرفت و نهایت بهره‌برداری را از آن در جهت حمایت از حقوق کودکان انجام داد.

یادداشت/

دیدار راهگشا

در سابقه طولانی جلسات دانشجویی با رهبر انقلاب موارد متعددی از پرسش‌های مهم دانشجویان موجود است که از سوی آیت‌الله خامنه‌ای با پاسخ‌هایی تاریخی همراه بوده است.

یادداشت

درهم آمیختگی تخیل و واقعیت

ورود بیگانگان به زمین و تقابل نژاد بشر با آن ها دست مایه تولیدات سینمایی بسیاری بوده است. اخیرا نیز اقبال فیلم سازان به این موضوع بیش از گذشته شده است.

یادداشت

ضرورت حمايت از کالاي ايراني

چرا رهبر انقلاب مهمترین برنامه سالانه را در یک جمله، حمایت از تولید داخلی و کالای ایرانی بیان کردند؟

یادداشت

جای خالی تعاون علمی

دانشگاه قلب تپنده تولید علم هر کشوری است. اگر دانشگاه، استاد و دانشجو را به سمت تولید علم سوق ندهد و آنها را همیشه به‌عنوان مطالعه‌کننده تولیدات دیگران بار بیاورد، قدرت تفکر و جویندگی علمی را از آنها خواهد گرفت. این خودش بزرگ‌ترین خیانت است که داریم در دانشگاه‌هایمان به خودمان روا می‌داریم.