آرشیویادداشت

عوامل مؤثر در رشد علمی

در زمینهٔ پژوهشی، همواره از افرادی که به‌صورت قابل‌توجه در شرکت‌های صنعتی فعالیت دارند به‌صورت پاره‌وقت در دانشگاه استفاده می‌نمایند و این نه‌تنها عاملی مؤثر در نگه‌داشتن پیوند صنعت و دانشگاه می‌شود

یادداشت/

دانشگاه را پایان‌نامه محور کنیم

بسیاری از استادان راهنما و مشاوران، وقت کافی برای پایان نامه ها نمی گذارند. این یکی از دلایل اصلی روی آوردن دانشجو به استادان یا شبه استادانی است که بیرون دانشگاه می توانند به او کمک کنند.

یادداشت/

پیام‌رسان ایرانی یا خارجی؛ چند پرسش مهم

کسی از خود نمی پرسد چرا در وضعیت تحریم های همه جانبه که حتی دارو و بنزین و اقلام نرم افزاری و صنعتی دارای کاربرد دوگانه را هدف قرار داد، فضای مجازی از تحریم مستثنا شده و حتی یارانه های ده ها میلیارد دلاریی برای آن اختصاص داده می شود تا بدون کمترین هزینه، از آن استفاده کنیم؛ بلکه حتی فیلتر شکن هم برای ما تولید می کنند؟!

یادداشت/

نه وزیر شهرسازی نه مرد تئوری‌پردازی

بررسی عملکرد عباس آخوندی در آستانه سومین استیضاح نشان می‌دهد او بیش از آنکه در حوزه تخصصی وزارتخانه‌اش کارنامه قابل توجهی داشته باشد جلسات تئوری‌پردازی برگزار کرده است.

یادداشت/

«تغییر ایدئولوژی» علم یا «ایدئولوژی‌زدایی» از علم؟

بدیهی است که به اقتضای ذاتِ ژورنالیسم و طبعِ مخاطبانش، لازم است از تفصیل در این باب صَرفِ نظر شود و بیش از طرح مقدمات و بیان مبانی و پرداختن به جوانب متعدده، به پاسخ‌هایی کوتاه از جنس اعلام مواضع اکتفا شود.

یادداشت//

واکاوی چالشهای صنعت کشور

نبود کار گروهی ، عدم مدیریت صحیح ، بهره نگرفتن از نیروهای متخصص و کاردان ، بروز نشدن دانش فنی و ماشین آلات ، رویکرد به صنایع کلیشه ای و نبود نوآوری متاسفانه موجب عقب افتادگی در بخش صنعت ما در جهان گردیده است.

یادداشت/

همه باید عذرخواهی کنیم

مادامی که سیاست‌ورزی ما منطبق بر موازین اسلام و مدار سیاستمداران ما تقوی و دین نباشد، تحقق عدالت در تراز مورد نظر دشوار است.

یادداشت/

جرس برای نفوذ نخبگانی

با روشن شدن ابعادی از پرونده جاسوسی در پوشش فعالیت زیست محیطی بار دیگر موضوع « نفوذ» و ضرورت توجه به آن آشکار می‌شود.

یادداشت؛

دانش لازمه رشد اقتصادی، تولید ثروت و اشتغال

دانش و اطلاعات عامل و محرک اصلی رشد اقتصادی ،تولید ثروت و اشتغال به شمار می رود.

نظریه ای علمی یا موج رسانه ای بی پایه؟

افزایش زمین لرزه های بزرگ در سال ۲۰۱۸ میلادی

چندی پیش و همزمان با وقوع زلزله‌های متعدد در ایران موج رسانه‌ای در خصوص پیش بینی زلزله‌های متعدد در سال ۲۰۱۸ به راه افتاد. این موج مبتنی بود بر یک مقاله کاملاً علمی که قسمت‌های عمده‌ای از آن در نشریه معروف گاردین به چاپ رسیده بود. این یادداشت از منظر یک متخصص لرزه شناسی به تحلیل این مقاله پرداخته است.