به اشتباه کودکان در آموزش مجازی نخندیم

عده ای با هدف تجمیع فالوور، عده ای برای خلق لحظاتی شاد و عده ای نیز با هدف درآمدزایی مجازی در فضای شبکه های اجتماعی، از اشتباه دانش آموزان برای منفعت طلبی خود بهره مند می شوند.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری استان ایلام، با گذشت 2 سال از تعطیلی مدارس و رونق آموزش مدارس بصورت مجازی، متاسفانه در حالی که باید از این فرصت بعنوان یک جهش علمی و آموزشی موثر برای تقویت یادگیری دانش آموزان استفاده کرد، اما با پخش کلیپ و صدای اشتباه دانش آموزان در این شیوه آموزشی، آن را به تهدیدی جدی برای دانش آموزان تبدیل کرده ایم.

عده ای با هدف تجمیع فالوور، عده ای برای خلق لحظاتی شاد و عده ای نیز با هدف درآمدزایی مجازی در فضای شبکه های اجتماعی، از اشتباه دانش آموزان برای منفعت طلبی خود بهره مند می شوند.

سایدا دانش آموز پایه پنجم ابتدایی در گفتگو با خبرنگار خبرگزاری علم و فناوری ایلام می گوید، تمام مطالب درسی را در فضای مجازی یاد می گیرم، اما در هنگام درخواست معلم جهت روخوانی یک درس یا پاسخ یک سوال، دچار اضطراب می شوم و با استرسی که وجودم را فرا می گیرد توان پاسخگویی سوال به صورت کامل را ندارم.

او می گوید، معلمان هم از این شرایط پیش آمده مطلع هستند و بسیاری از آنها دانش آموزان را درک می کنند ، اما همین کلیپ ها و دست به دست شدن آنها، خاطرات بدی را برای دوستانمان در طول دو سال اخیر تداعی کرده است.

هانیه نیز در این گفتگو بیان کرد: هر مطلب پیش پا افتاده درسی را صد بار در طول روز تکرار می کنم تا مرتکب اشتباه نشوم، اما باز هم بدلیل اضطراب گاهاً با اشتباهاتی مواجه می شوم که تا چند روز بخاطر آن اشتباه خودخوری می کنم و تمایل چندانی به حضور در کلاسهای درسی ندارم.

سامیار دانش آموز مقطع متوسطه دوم نیز می گوید؛ بخش اعظمی از کلیپ های تولید شده بعضاً ساختگی بوده و تنها با هدف بازدید بیشتر از یک کانال یا گروه تولید می شوند که باید زمینه برخورد با خاطیان و سازندگان آنها فراهم شود.

او می گوید؛ در ابتدای شیوع ویروس کرونا، از تعطیلی مدارس خوشحال بودم و فکر می کردم در شرایط مجازی می توانم هم درس بخوانم و هم در کنار درس بسیاری از کارهایی که قبلاً فرصتی برای آنها نداشتم را انجام دهم، اما وقتی با پدیده آزار و اذیت دانش آموزان به شیوه مجازی مواجه شدم ، متوجه شدم که شرایط بسیار سخت تر از شرایط حضوری شده است.

هرچند که از اول آذرماه شاهد بازگشایی مدارس کشور و ترویج آموزش حضوری هستیم و در کنار آموزش حضوری، آموزش مجازی را نیز در برنامه آموزشی دانش آموزان خواهیم داشت، اما یادمان باشد کودکان در آموزش حضوری نیز اشتباهاتی داشته اند، اما به بیرون از کلاسشان بروز نکرد و همانجا لحظاتی شاد را برای معلم و دانش آموزان رقم زد. یادمان باشد این کلیپ ها شاید برای لحظه ای فضای طنزگونه ای را برای ما تداعی کند اما پخش، بازپخش و فوروارد کردن یک اشتباه کودکانه خاطرات بد و ناراحت کننده ای را برای دانش آموزی رقم خواهد زد که ممکن است دیگر تمایلی برای حضور در کلاسهای درس حتی شرایط حضوری را نداشته باشند. یادمان باشد این فیلم و کلیپ های صوتی و تصویری که ارسال کنندگان آن دانش آموزان، معلمان و والدین آنها هستند، سلامت روانی دانش آموزان را به مخاطره انداخته و بسیاری از دانش آموزان دیگر را نیز تحت تاثیر قرار داده است . این را نیز به خاطر بسپاریم که ممکن است اشتباه فرزندان خودمان در روزهای آتی، طعمه فرصت طلبان این روزهای آموزش مجازی شود.

انتهای پیام /

خبرنگار: فرشته نیازی

 

 

زمان انتشار: سه شنبه ۹ آذر ۱۴۰۰ - ۰۷:۲۷:۲۶

شناسه خبر: 100130

مطالب مرتبط :
۶۵

معاون بهداشت وزارت بهداشت با حضور در بندرعباس تاکید کرد

مدارس، نقطه آسیب پذیر ورود به موج ششم/ واکسیناسیون زیر ۱۲ ساله ها در دست بررسی

معاون بهداشت وزارت بهداشت با توجه به بازگشایی حضوری مدارس، گفت: فاصله گذاری اجتماعی و زدن ماسک در مدارس الزامی است.

س

افتتاح نمایشگاه دستاوردهای نخبگان ایلامی در هفته بسیج

مسئول سازمان بسیج علمی و پژوهشی ایلام گفت: در نمایشگاه دستاوردهای نخبگان استان که با محوریت کنگره سرداران و ۳۰۰۰ شهید استان ایلام برگزار می شود ، جدیدترین دستاوردهای نخبگان علمی و دانشگاهی در معرض نمایش قرار خواهد گرفت.

برگزاری اولین جشنواره جهادگران علم و فناوری شهرستان چادگان با ارائه دستاوردها و تجلیل از جهادگران علم و فناوری

در دومین روز از هفته بسیج؛

اولین جشنواره جهادگران علم و فناوری شهرستان چادگان برگزار شد/۴ دستاورد ارائه و جهادگران تجلیل شدند

اولین جشنواره جهادگران علم و فناوری شهرستان چادگان در دومین روز از هفته مبارک بسیج با حضور تعدادی از مبتکرین، مخترعین، مدیران شبکه علمی و جهادگران علم و فناوری همراه با ارائه ۴ طرح ابتکاری و اختراعی و مراسم تجلیل از جهادگران علم و فناوری برگزار شد.

ی

بازدید نوجوانان بسیجی ایلام از یادمانهای دفاع مقدس به روایت تصویر

نوجوانان بسیجی پایگاه علمی محرم ایلام در راستای ترویج فرهنگ ایثار و شهادت از یادمانهای دفاع مقدس بازدید کردند

آموزش آنلاین

در گفت و گو با عضو سازمان نظام روانشناسی ایران مطرح شد

راهکارهای مدیریتی برای والدین در آموزش مجازی فرزندان

عضو سازمان نظام روانشناسی ایران راهکارهای مدیریتی برای والدین در آموزش مجازی فرزندان را تشریح کرد

​برای بازگشایی مدارس تابع تصمیمات ستاد کرونا هستیم

مدیرکل آموزش و پرورش خراسان جنوبی

​برای بازگشایی مدارس تابع تصمیمات ستاد کرونا هستیم

​مدیرکل آموزش و پرورش خراسان جنوبی گفت: مدارس روستایی با جمعیت ۳۰ نفروبا رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی از نیمه دوم مهرماه، آموزش‌های حضوری را آغاز کردند ودر بحث بازگشایی سایر مدارس هم تابع تصمیمات ستاد ملی کرونا هستیم.

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب