اثرات زیست محیطی معادن

فعالیتهای معدنکاری همواره باعث ایجاد مشکلات زیست محیطی میگردد که میتواند اکوسیستم و سلامت انسان را به خطر بیندازد. همچنین این تلا شها شاید منبع اقتصادی برای مردم داشته باشد ولی نباید از خطرات زیست محیطی فعالیت معادن غافل بود.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری؛

امروزه در سطح جهانی، تلاشهای زیادی در حال انجام است تا با به کارگیری تکنولوژی پیشرفته از زمین به منظور کشاورزی،اسکان جمعیت، جاذبه های توریستی و فعالیتهای صنعتی استفاده بهینه بعمل آید.

این تلاشها با فعالیتهای معدنی مثل اکتشاف،استخراج و فرآوری مواد معدنی که تاثیر متفاوت بر روی زمین دارند در تضاد می باشد.

فعالیتهای معدنکاری همواره باعث ایجاد مشکلات زیست محیطی میگردد که میتواند اکوسیستم و سلامت انسان را به خطر بیندازد.

همچنین این تلاشها شاید منبع اقتصادی برای مردم داشته باشد ولی نباید از خطرات زیست محیطی فعالیت معادن غافل بود.

مواد معدنی مختلف بسته به شرایط، دارای آثار و پیامد های زیست محیطی متفاوتی است. معادن و صنایع معدنی به دلیل داشتن اثرات تخریبی گوناگون و گسترده بر محیط زیست، نیازمند توجه ویژه ای هستند برخی از این اثرات عبارتند از: تولید زهاب اسیدی، فرسایش و تخریب ساختار خاک منطقه، نشست در سطح زمین، از دست رفتن تنوع زیستی محل، آلودگی آبهای سطحی و زیرزمینی توسط مواد شیمیایی، آلودگی هوا و نظایر آن، انتشار فلزات سنگین در آب، خاک و..است.

سدهای باطله از مهمترین سازه های هیدرولیکی برای جمع آوری و نگهداری پسابها و مواد باطله حاصل از فرایند تغلیظ در کارخانه های فرآوری مواد معدنی می باشد.

باطله های معدنی حاوی ترکیبهای مختلف شیمیایی میباشند که در عملیات فرآوری به مواد معدنی اضافه میشوند. از طرفی خود باطله ها نیز با توجه به نوع کانسار و مواد معدنی استخراجی می توانند حاوی عناصر سمی مختلفی باشند. از یک طرف این ترکیبات شیمیایی و عناصرسمی به علت تاثیرات مخربی که می توانند بر محیط زیست داشته باشند از طرف دیگر حجم بالای این مواد نیازمند بررسی وکنترل میباشند خروج و انتشار آلاینده هایی مانند فلزات سنگین، زهاب اسیدی معادن، مواد رادیواکتیویته به عنوان آلاینده های زیست محیطی بلند مدت باعث بروز پیامدهای زیست محیطی ناگوار خواهد شد که بروز این پیامدها تا مدتهای مدیدی سبب ناهنجاریهای زیستی در منطقه می گردد.
مديرکل منابع طبيعي و آبخيزداري استان مرکزي گفت: ايجاد معادن به صورت پهنه معضل بسيار جدي است.

آصفری نماینده اراک گفت: موضوع محيط زيست بسيار حائز اهميت و حياتي است. در دوراني که جهان هر لحظه در حال گذران ماشيني شدن است و روز به روز توسعه پيدا مي کند، بحث سلامت مردم در حوزه هاي محيط زيستي بايستي مورد اهميت و توجه ويژه اي قرار بگيرد. از يک سو بحث محيط زيست مطرح مي شود و اينکه بايستي تمامي تلاش ها و اقدامات به کار گرفته شود تا با توسعه فضاي سبز در کشور، مديريت پسماندها، جلوگيري از استقرار و فعاليت صنايع آلاينده براي کشور، محيط زيست حفظ شود. از سويي ديگر موضوعاتي مانند اشتغال، کار، درآمدزايي نيز براي کشور مطرح مي شود که البته مي شود هم اشتغال و درآمد، ماليات و مسائل اين چنيني را در نظر گرفت و هم مي شود هواي سالم و محيط زيست سالم نيز داشته باشيم. به شرط آنکه قانون به درستي رعايت شود و دست موضوعات غيرقانوني را مثبت جلوه مي دهند و از دستگاه ها و مجموعه هاي مختلف موافقت ها و استانداردهايي را اخذ مي کنند که اين استانداردها بعضاً مورد تأييد نيست. 

رضا میرزایی مديرکل حفاظت محيط زيست استان مرکزي گفت: 12.25 درصد مساحت استان مرکزي را مناطق حفاظت شده تشکيل مي دهد و اما انتظار داريم که اين مناطق افزايش يابد. چرا که در شوراي معادن چالشي را شاهد هستيم مبني بر اينکه مناطقي که حفاظت شده هستند، خوشبختانه با توجه به قوانين مرتبطي که وجود دارد، از مبحث مربوط به تعارضات معادن بکر و سالم باقي مانده اند. تحت هيچ شرايطي و به هيچ عنوان در شوراي معادن اجازه اکتشاف در مناطق حفاظت شده را نمي دهيم و همچنان در حال پافشاري هستيم تا اين ذخاير طبيعي براي نسل هاي آينده باقي بماند.

وی افزود: متأسفانه بحثي که وجود دارد اين است که در گذشته بر مبناي قانوني که وجود داشت، در هر منطقه اي که قرار بود مجوز معدن صادر شود، از مجموعه محيط زيست استعلامات لازم را انجام مي دادند. اما با تصويب قانون رفع موانع توليد، متأسفانه تنها در خصوص مناطق حفاظت شده، از مجموعه محيط زيست استعلام ها انجام مي شود. در اين رابطه مجوز معادني که در ساير مناطق صادر شده است، بر مبناي قانون از مجموعه محيط زيست استعلام نمي شود و تمامي اين بار بر دوش مجموعه منابع طبيعي است. در رابطه با اکتشافاتي که خارج از محدوده مناطق حفاظت شده انجام مي شود، بر مبناي قانون متأسفانه اجازه ورود نداريم.

میرزایی گفت: وضعيت تعداد محيط بانان در استان مرکزي رضايت بخش نيست. متأسفانه تعداد محيط بانان در سطح استان مرکزي 30 درصد است. بر اساس چارت سازماني که وجود دارد بايد 385 نفر محيط بان جذب کنيم، اما متأسفانه تنها با تعداد 103 نفر محيط بان، تمامي سطح استان را مديريت مي کنيم. اين تعداد محيط بان با هيچ يک از استانداردهاي جهان و ايران مطابقت ندارد. متأسفانه در حوزه اي که مستقيماً مسئول برخورد با تعارضات شکار و صيد و حفاظت از مناطق هستيم، اين تعداد کمبود نيرو باعث ايجاد يک چالش بزرگ شده است. اميدواريم که با پيگيري هاي لازم مجوزهاي استخدام در اين راستا صادر شود. نيروهاي فعال بومي در اين حوزه وجود دارند که علاقمند به فعاليت هستند، اما متأسفانه به دليل فقدان رديف استخدامي، اجازه جذب نيرو در حوزه محيط باني نداريم.

وی اظهار داشت: بر اساس قانون مديريت پسماند، اصلي ترين موضوع آن متوجه سازمان صنعت، معدن و تجارت است. متأسفانه در اين خصوص سازمان صمت تکاليف قانوني خود را انجام نمي دهد. بر اساس قانون پسماند، توليدکننده پسماند، موظف به مديريت پسماند حوزه کاري خود است.

دغدغه ديگري که وجود دارد اين است که بسياري از معادن به صورت پهنه ايجاد مي شوند. در گذشته معادن از 2 هکتار تا 100 هکتار بود، اما در حال حاضر معادني که استعلام مي شود حداقل از 30 هزار هکتار ايجاد مي شوند. اين ميزان وسعت، مساحت هاي بسيار بالايي را شامل مي شوند .

موضوع پهنه هاي معادن يکي از معضلاتي است که بايد حل و فصل شوند.

انتهای پیام/ ف

زمان انتشار: یکشنبه ۷ آذر ۱۴۰۰ - ۱۰:۰۱:۵۰

شناسه خبر: 100164

مطالب مرتبط :
مشکلات محیط زیستی مشارکت مردم و دانشگاهیان را می‌طلبد/ مشارکت فقط تخصصی نیست، خلع بزرگ داریم در علوم انسانی

فعال محیط زیست و رئیس مرکز تحقیقات آب دانشگاه آزاد اسلامی استان اصفهان گفت:

مشکلات محیط زیستی مشارکت مردم و دانشگاهیان را می‌طلبد/ مشارکت فقط فناورانه نیست، خلع بزرگ داریم در علوم انسانی

فعال محیط زیست و رئیس مرکز تحقیقات آب دانشگاه آزاد اسلامی استان اصفهان با بیان این که مشکلات محیط زیستی نیازمند مشارکت مردم و دانشگاهیان است و راه را برای اجرای قانون بازتر می کند، گفت: فقط مشارکت فناورانه نیست یعنی خلع بزرگ داریم در علوم انسانی.

اراک

اهمیت فضای سبز در کنترل و کاهش آلودگی هوا

سناریوی تکراری آلودگی هوا در سالهای متناوب و نقش واهمیت فضای سبز در کنترل آلودگی هوای استان مرکزی.

استارتاپ

اجرای اولین رویداد ملی استارت آپی محیط زیست در کهگیلویه و بویراحمد

آذرماه امسال اولین رویداد ملی استارت آپی و کسب و کارهای فناورانه در حوزه محیط زیست، منابع طبیعی و گیاهان دارویی در کهگیلویه و بویراحمد اجرا می شود.

معدن

مدیر کارگروه صیانت از معادن مرکز پژوهشی شهید الله دادی یزد:

قوانین جدید معادن به ضرر مردم و دولت است/ بخش خصوصی بیشترین سود را از معادن می‌برد

غریبی مدیر کارگروه صیانت از معادن مرکز پژوهشی شهید الله دادی یزد با بیان اینکه قوانین جدید معادن به ضرر مردم و دولت است، گفت: بخش خصوصی بیشترین سود را از معادن می‌برد.

زباله

حفاظت از محیط زیست با استفاده از مخازن هوشمند تفکیک زباله

استفاده از مخازن هوشمند پسماند خشک موجب سرمایه گذاری دولت در بخش ضایعات شهری و در نهایت افزایش بهره وری و اشتغال در سطح جامعه می شود.

کاهش آلودگی زیست محیطی با کاتالیست

کاهش آلودگی زیست محیطی با کاتالیست

نقش موثر کاتالیست در کاهش آلایندگی خودروهاست؛ قطعه ای گرانبها که نبودش نفس‌های هوا را تنگ می‌کند.

محیط زیست

معیشت پایدار در گرو حفاظت و احیاء تنوع زیستی است

مدیر کل محیط زیست چهارمحال و بختیاری گفت: چهارمحال و بختیاری دارای تنوع زیستی غنی گیاهی و جانوری است که لازمه پایدار ماندنف حفاظت و احیاء آن است.

۶۶۵۶

با وجود معضلات در صنایع معدنی کشور بررسی می گردد؛

پدیده خام فروشی =آتش زدن سرمایه ملی/جلوگیری از خام فروشی یک اولویت مهم در کشور

خام فروشی در واقع نوعی حراج سرمایه ی ملی و آسیب به نسل‌های بعدی کشور به شمار می رود به طوریکه با فروش منابع طبیعی به صورت خام ارزش افزوده این منابع نصیب دیگر کشور‌ها می‌شود.

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب