در حاشیه همایش جهادگران علم و فناوری خراسان رضوی؛

بیش از ۷۴ مرکز رشد بسیج در کشور راه‌اندازی شد/ لزوم تحول نظام ارتقای اعضای هیئت علمی مراکز عالی

گفتمان جهاد علمی مقدمه رشد در همه عرصه هاست و آن گونه است که قادر هستیم فرهنگ انقلاب اسلامی صادر کنیم.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری؛ مهدی رحیمی، رئیس سازمان بسیج علمی، پژوهشی و فناوری کشور در حاشیه همایش جهادگران علم و فناوری خراسان رضوی، ضمن گرامیداشت هفته بسیج بیان داشت: رهبر معظم انقلاب در سند راهبردی اعتلای بسیج ،این تشکل مقدس را پاره تن مردم می دانند و تاکید دارند نباید مصالح مردم فراموش شود از این رو نقشه راه بسیج علمی نیز ذیل این سند تدوین شده است و هدف کلی این نقشه راه، مردمی کردن علم و فناوری در کشور است.

وی با اشاره به تغییر رویکرد جریان علم وفناوری از تقلید به نوآوری برای تولید علم ایرانی اسلامی اظهارداشت: باید به چشم انداز نقشه راه مذکور یعنی رسیدن به مرجعیت علمی دقت شود و نباید دنباله‌رو دیگران باشیم، باید مسائل جدید بر اساس نیازهای کشور تبدیل به فناوری گردد تا در نهایت به مرجعیت علمی برسیم.

دکتر رحیمی با تأکید براینکه دنباله روی از غرب به توسعه دانش و فناوری منجر نخواهد شد، افزود: توسعه علم و فناوری کشورهای پیشرفته دارای ابعاد مشخص است و برای رسیدن به تراز قدرت علمی باید نواوری،جهش علمی و فناوری درکشور صورت پذیرد. وی جهش علمی پی در پی، در نقشه راه کشور رااز مطالبات رهبری از جوانان دانست و خاطرنشان ساخت: خیزش علمی در تمام پایگاه های مقاومت و علمی باید اتفاق بیافتد تا بر اساس مزیت علمی محله کار علمی محقق و گفتمان فرهنگی علمی محقق شود.

وی ضمن اشاره به فعالیت علمی جهش یافته همراه با خلق علوم جدید و ساختار شکنی علمی در کشور ابراز داشت: گسترش علم و فناوری همراه با جهش و مرزشکنی با هدف رسیدن به اقتدار علمی مقدور است و باید برای رسیدن به اقتدار علمی، علوم، درون زا و توسط نخبگان داخلی کشف و نشر داده شود تا به منبع جهانی علم تبدیل شویم.

وی همچنین با تشریح عرصه های مختلف فعالیت در علوم انسانی اسلامی، دانش بنیان‌ها و فناوری های بدیع، کسب مرجعیت فکری و ایجاد هیئت های اندیشه ورز و حمایت از تجریبات موضوعی و کادرسازی علمی افزود: در حوزه حمایت از شرکت های دانش بنیان در سال جاری هدف گذاری کردیم و بسترهای علمی را در سپاه های استانی پیاده سازی کردیم و بیش از 74 مرکز رشد بسیج راه اندازی شده است.

رحیمی تصریح کرد: در تمام نقاط کشور در صدد راه اندازی مرکز رشد و خلاقیت به عنوان محل استقرار هسته های فناور با حمایت های فناوری و تقویت استارت اپ و شرکت دانش بنیان هستیم لذا باید نیازهای کشور شناسایی شود و در این مراکز رشد حل مسائل اصلی کشور محقق شود.

وی با اعلام این مطلب که باید 200 هزار هسته علمی مسئله محور در سازمان علمی بسیج و 40 هزار شرکت دانش بنیان مردم پایه راه اندازی شود افزود: نیازها و حمایت های مراکز رشد می‌تواند حل کننده مسئل کشور شوند و البته بسیج علمی در دانشگاه ها به عنوان معادن علم می تواند نقش بازوان کمک رسان باشد.

سردار رحیمی خاطرنشان کرد: بسیج در دکترین میان مدت خود شناسایی خلاها را در راس اقدامات خود قرارداده است و با ارتباط دهی برای هم افزایی و وحدت رویه تمام ظرفیت های علمی کشور فعال است تا با به هم رسانی حاکمیت به مردم، مسائل و نیازها مرتفع شود. وی با اشاره به دلایل مهاجرت نخبگان افزود: بسترسازی برای نخبگان و محققان و طرح های انها پیاده‌سازی نشده است و دانشگاه های ایران هنوز به صورت سیستمی نیاز جامعه و صنعت را رفع نمی‌کنند بلکه کارهای تکراری می کنند در صورتیکه باید با هسته های کاشف مسئله دانشگاهی، بر اساس نیازهای کشوردانشجو جذب و تربیت کنند تا فارغ التحصل بیکار نداشته باشیم و با حل نیاز کشور، مردم طعم علم را بچشند.

رحیمی با بیان اینکه باید جریان ملی دانش را ایجاد کنیم و نیازهای کشور را در دانشگاه رفع کنیم تا مرحله دولت سازی طی شودو دانشگاه ها ارتقا یابد گفت: نظام ارتقای اعضای هیئت علمی بر اساس مقاله باید تغییر یابد؛ مافیای عجیب ناشی از نفوذ دشمن در این عرصه وجود دارد و دشمن برای رسیدن به مرجعیت علمی کشور بیکار نبود و موانعی ایچاد می کند و البته برخی مسئولان بستر لازم برای نخبگان را  فراهم نمی کنند و اگر نیازهای علمی در بعد ملی شناسایی شود و استعداهای برتر این مسائل را حل کنند،  از مهاجرت دائمی این استعدادها جلوگیری خواهد شد.

وی افزود: متاسفانه در کشور فعالیت های علمی و تحقیقاتی توسط مراکز ذیربط بصورت هماهنگ و یکپارچه نیست در حالیکه باید وحدت رویه رسیدن به مرجعیت علمی صورت بگیرد و بسیج این ظرفیت را دارد که جهت دهی و یکپارچه سازی کند. وی با اعلام اینکه آمار شرکت های دانش بنیان حدود 7 هزار شرکت بسیار برای ایران کم است افزود: خیزش علمی زمانی محقق میشود که برای هسته‌های علمی کار تعریف شود و نیاز کشور در اختیار این هسته ها قرار بگیرد لذا باید تمام ظرفیت ها بر این اساس باشد که در قالب انجام پروژه شرکت های دانش‌بنیان مردم پایه تقویت شود.

رحیمی در پایان با بیان این نکته که ایران در راستای تولید علم در منطقه بر اساس ارائه مقالات در سطح بین الملل برای رفع مشکلات غرب حائز برتری است افزود: این در حالی است که در حوزه علم و فناوری و تبدیل محصولات علمی به ثروت در رتبه های پایین هستیم لذا امید است در گام دوم انقلاب اسلامی و آغاز سند توسعه کشور، اشتغالزایی مبتنی بر دانش بنیان‌ها برای استعدادهای برتر در راستای رفع نیازهای مردم و رسیدن به تمدن نوین اسلامی صورت بگیرد.

انتهای متن/ ص

زمان انتشار: دوشنبه ۱ آذر ۱۴۰۰ - ۱۶:۵۶:۱۳

شناسه خبر: 100174

مطالب مرتبط :
نوآوری و جهش علمی لازمه ی اقتدار کشور و رهایی از وابستگی است/ بسیج توانایی ایجاد نوآوری را دارد

رئیس سازمان بسیج علمی، پژوهشی و فناوری کشور:

نوآوری و جهش علمی لازمه ی اقتدار کشور و رهایی از وابستگی است/ بسیج توانایی ایجاد نوآوری را دارد

سردار رحیمی تصریح کرد: نخبگان با سرلوحه قرار دادن قرآن به عنوان مرجع علمی و تغییر رویکرد از مقلد به نوآوری می‌توانند با کسب علم و دانش و تبدیل نوآوری به فناوری، دستاوردهای بزرگی را برای اقتدار کشور خلق کنند.

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب