برگزیده پژوهشسرای هوا و فضای دانش آموزی:

طراحی پهپادی برای نجات گرفتاران در حریق

مفیدی می گوید: با طرح پهپاد اکسیژن رسان به گرفتاران در آتش به دنبال این هستم که جان افراد را نجات دهم.

کعبه مفیدی دانش آموز سال دوازدهم رشته تجربی که توانسته با ارائه طرح پژن (پهپاد اکسیژن رسان) جزو منتخبین کشوری پژوهشسرای دانش آموزی گرایش هوا و فضا حائز رتبه برتر در کشور شود.


وی می گوید: گرچه در جنگ های نظامی از پهپاد برای گرفتن جان انسان ها استفاده می شود ولی این پهپاد درصدد نجا جان افراد گیر افتاده در آتش است، این پهپاد به بدنه ضد حریق و مجهز به ماسک و دستگاه اکسیژن مجاز است که می تواند در دل آتش بزند.

این دانش آموز برتر گلستانی ابراز داشت: این ایده بر اثر یک حادثه آتش سوزی که در آن جان انسانی به خطر افتاده بود به ذهن من رسید و علاوه بر آتش می توانیم در حوادث دیگر مثل زلزله و امدادرسانی نیز از آن بهره گرفت.

مفیدی متذکر شد: دودهای ناشی از آتش سوزی و حوادث مشابه آن باعث می شود هوشیاری و اختلال در تنفس ایجاد شود و اولویت افراد که دچار طعمه حریق شدند اکسیژن است.

وی افزود: درخواست من از مسئولان این است که کمک کنند تا بتوانم این ایده را به محصول تبدیل کنم این ایده در عصر امروز که عصر پیشرفت و فناوری است بسیار سودمند خواهد بود.


این دانش آموز برترگلستانی ابراز داشت: نام پژن ( پهپاد اکسیژن) برای این طرح خود در نظر گرفتم پهپاد را می توانیم به دستگاه اطفا حریق نیز ترکیب کنیم و می توانیم برای دستگاه حس گر نیز در آتش سوزی ها نیز در محل آتش سوزی به کارگیری شود و با سیستم زنده یاب خود در کنار چند سانتی متر فرد قرار گیرد.

انتهای پیام/

زمان انتشار: چهارشنبه ۳ آذر ۱۴۰۰ - ۰۸:۳۱:۱۶

شناسه خبر: 100268

مطالب مرتبط :
۱

جوان دهه هفتادی درخواست کرد:

مسئولین کشوری باید مانع از مهاجرت نخبگان فهیم کشورمان به کشورهای دیگر شوند

رضا نوری، مخترع جوان و سازنده هواپیمای بدون سرنشین از مسئولین کشوری خواستار دیده شدن جوانان و نخبگان این مرز و بوم در عرصه تولید علم و دانش شد و گفت: مسئولین باید مانع از مهاجرت نخبگان فهیم کشورمان به کشورهای دیگر شوند و قدر نخبگان ایرانی را بدانند که همچون نگینی در جهان می درخشند .

مخترع

مخترع گلستانی عنوان کرد

تولید ملات ساختمانی بدون نیاز به آب، ماسه و سیمان/ مصالح ساختمانی نوین کمک کار دولت در تأمین مسکن

این مخترع گلستانی می گوید؛ با توجه به مصرف بالای آب در حوزه صنعت ساختمان در راستای تولید ملات های نوین دیوارچینی اقدام کردیم که نیاز به آب، ماسه و سیمان ندارد.

 تدوین سند نظام جامع آموزش کشاورزی آغاز شد/ از کنار کشیدن دولت تا نیاز شدید به نیروی ماهر

مدیر حفظ نبابات سازمان جهاد کشاورزی مازندران خبر داد:

زمان مناسب مبارزه با آفات و عوامل بیماری‌زای باغات سیاه ریشه

مدیر حفظ نباتا سازمان جهاد کشاورزی مازندران، بر اساس بررسی‌های کارشناسی، زمان مناسب مبارزه با آفات و عوامل بیماری‌زای باغات سیاه ریشه از دهه سوم آبان تا دهه اول آذرماه بعد از ریزش ۷۰ درصد برگ‌ها است.

خبرگزاری علم و فناوری

پهپاد کمان ۲۲

با جدیدترین دستاورد فناوری دفاعی کشورمان آشنا شوید

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب