در گفت و گو با عضو سازمان نظام روانشناسی مطرح شد

چگونگی برخورد با لجبازی کودک در جمع

عضو سازمان نظام روانشناسی و مشاوره جمهوری اسلامی ایران چگونگی برخورد با لجبازی کودک در جمع را تشریح کرد.

مریم تشویقی مشاور، روانشناس بالینی، روانشناس کودک و نوجوان و عضو سازمان نظام روانشناسی و مشاوره جمهوری اسلامی ایران در گفت و گو با خبرنگار گروه پزشکی و سلامت خبرگزاری علم و فناوری با تقبیح برخی از رفتارهای پدرها و مادرها در برخورد با فرزندان اظهار کرد: با انجام برخی از رفتارها اجازه می دهید بقیه به فرزندتان طور دیگری نگاه کنند و در تربیتش دخالت کنند و یا اینکه حتی او را دعوا هم کنند.

عضو سازمان نظام روانشناسی و مشاوره جمهوری اسلامی ایران در همین ارتباط توضیحاتی را ارائه کرد و گفت: پدر و مادر گرامی وقتی در جمعی نشسته ای و می بینی که فرزندت کار بدی را انجام می دهد هیچ وقت، هیچ وقت به او نگو که ببین عمو محمد تو را دعوا می کند، یا اینکه دست نزن خاله جان تو را دعوا می کند.

این روانشناس کودک و نوجوان در تشریح این سخنان خود بیان کرد: با این حرف ها خودتان به دیگران اجازه می دهید که می توانند فرزند شما را دعوا کنند.

وی در ادامه عنوان کرد: وقتی در جمعی فرزندت لج می کند و در گوشه ای می نشیند یا گریه می کند تو بی تفاوت نباش که انگار نه انگار اتفاقی افتاده است. هیچ وقت در جمع نباید بگویی که حقش هست بزارید که ادب شود.

تشویقی خطاب به مادران گفت: مادر خوب از جایت بلند شو و به طرف کودک خود برو، جلوی همان جمع فرزندت را  بغل کن، بوس کن و با او حرف بزن تا بتوانی او را آرام کنی، بگذار بقیه بفهمند که خیلی برایت با ارزش است و به او احترام بگذارند.

عضو سازمان نظام روانشناسی و مشاوره جمهوری اسلامی ایران تصریح کرد: وقتی در جمع نشسته ای و فرزندت کار بدی را انجام می دهد به عمو، خاله، زن عمو و بقیه اشاره می کنی که بروند بچه تو را دعوا کنند تا آرام بگیرد این کار به شدت اشتباه است!

وی با تاکید بر این نکته که تربیت فرزندت را به دست بقیه نسپار، خطاب به مادران تاکید کرد: خودتان به سراغ بچه بروید و در یک اتاق جداگانه به دور از جمع با او صحبت کنید.

این روانشناس کودک و نوجوان در همین ارتباط توضیح داد که اگر گاهی در مهمانی ها کودک بدقلقی و لجبازی کرد، سریع سفره دل خود را باز نکنید و از فرزند خود بدگویی کنید بلکه مانند یک مادر دانا باشید و دلیل این کار را بیان کنید تا کسی فرزندتان را قضاوت نکند.

تشویقی اظهار کرد: گاهی بد نیست در جمع یادآوری کنید که چقدر روی فرزند خود حساس هستید که این موضوع باعث می شود کسی به خودش اجازه ندهد به او توهین کند یا حتی او را دعوا کند.

انتهای پیام/

زمان انتشار: چهارشنبه ۳ آذر ۱۴۰۰ - ۱۰:۴۶:۳۵

شناسه خبر: 100284

مطالب مرتبط :
لجبازی در کودکان

در گفت و گو با عضو سازمان نظام روانشناسی ایران مطرح شد

چگونگی پیشگیری از لجبازی و پرخاشگری در کودکان/ فرزندان را مقصر ناکامی ‌های خود ندانیم

عضو سازمان نظام روانشناسی ایران چگونگی پیشگیری از لجبازی و پرخاشگری در کودکان را تشریح کرد.

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب