قند و فشار خون دو دلیل عمده نارسایی کلیه

فوق تخصص نفرولوژی و عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی اراک:شایع ترین نوع نارسایی کلیه،دیابت و بیماری های قندی است

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری از استان مرکزی؛ دکتر فرشید حق وردی فوق تخصص نفرولوژی و عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی اراک گفت : بیماری های کلیوی جز شایع ترین بیماری ها در جامعه با وجود مشکلات و حتی منجر به بستری شدن های مکرر است.

حق وردی افزود : با توجه به اینکه فشار و قند خون بالا دو دلیل عمده نارسایی در کلیه هستند،لازم است برای جلوگیری از بروز مشکلات سبک زندگی را تغییر داد
وی تاکید کرد : مهمترین کاری که برای حفظ و سلامتی کلیه می توان انجام داد این است که از کودکی یاد بگیریم که تغذیه ای سالم داشته باشیم و در کنار آن ورزش کردن را فراموش نکنیم
این فوق تخصص نفرولوژی و عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی اراک در ادامه خاطر نشان کرد :خوردن غذاهای نمک دار و پرکالری،شیرینی و پرچرب و استفاده بیش از حد برنج،شکر و نمک را باید به حداقل برسانیم و از همه مهمتر اندازه گیری سالی یکبار فشار خون بعد از 18 سالگی را انجام دهیم.
حق وردی توصیه کرد : در صورتی که فشار خون افراد بالای 18 سال بالای 13 روی 8 باشد حتما برای درمان به پزشک مراجعه شود چراکه اگر بتوان از بیماری هایی چون دیابت و فشار خون جلوگیری کرد،قدم بزرگی در سالم نگه داشتن کلیه و مصون ماندن از بیماری های کلیوی برداشته ایم.
وی  گفت : ورزش و پیاده روی 30 دقیقه در روز و پرهیز از مصرف سیگار و دخانیات را نباید فراموش کنیم
حق وردی  ادامه داد: افرادیکه در خانواده خود فردی دارای نارسایی کلیه،افراد بالای 60 سال ،افرادیکه دارای دیابت یا فشار خون هستند،یا سابقه سرطان و مصرف مضمن مسکن و یا بیماری های قلبی و عروقی،یا دیابت بارداری و یا حتی کسانیکه سابقه کلیه های سنگ ساز دارند باید به صورت مداوم چک آپ شوند و آزمایش های ساده ی ادرار و خون را انجام دهند تا از سلامت کلیه های خود اطمینان حاصل کنند.
وی در پایان تاکید کرد : درصدی از بیماری های کلیه بر پایه ژنتیک و ارثی است که قابل پیشگیری نیست اما قابل تشخیص زودرس می باشند.

 

کلیه‌ها

 یک جفت عضو لوبیایی شکل و قهوه‌ای رنگ می‌باشند که در طرفین ستون فقرات و در موازات اصلی مهره ۱ تا ۳ کمری قرار دارند. کلیه راست کمی پایین‌تر از کلیه چپ واقع است؛ به دلیل موقعیت و شکل کبد در بالای کلیه راست. کلیه‌ها در انسان برروی جدار خلفی شکم  و بیرون از حفره صفاق قرار دارند. وزن هر کلیه در بالغین ۱۵۰ گرم می‌باشد و اندازه آن تقریباً با مشت بسته برابر است. میانه کلیه دارای فرورفتگی به نام ناف است که شریان و ورید کلیوی، اعصاب، عروق لنفاتیک و حالب از آن می‌گذرند. حالب ادرار نهایی را به مثانه می برد تا ذخیره شده و سپس دفع گردد. کلیه از کپسولی پوشیده شده‌است تا از آن، محافظت شود.

وظایف کلیه

یکی از اصلی‌ترین وظایف کلیه بیرون راندن مواد زاید تولید شده بر اثر متابولیسم یا خورده شده ، می‌باشد. کنترل حجم و ترکیبات مایعات بدن نیز از کارکردهای کلیه می‌باشد. قسمت عمده حفظ تعادل بین میزان دریافت و میزان دفع در مورد آب و تقریباً تمام الکترولیت‌های بدن بر عهده کلیه‌ها می‌باشد.

کلیه‌ها مهم‌ترین وظیفه خود را با تصفیه پلاسما و برداشت و برداشت مواد از فیلتر، بسته به نیازهای بدن انجام می‌دهند. کلیه‌های با دفع مواد ناخواسته به توسط ادرار بدن را تمیز کرده و مواد مورد نیاز را به خون بازمی‌گردانند.

قاتل خاموش: بیماری کلیوی مزمن (KBH)

بیماری های کلیوی قاتل خاموشی می باشد که کیفیت زندگی را به میزان قابل توجهی تحت تأثیر خود قرار می دهد. بیماری کلیوی مزمن (KBH) ۱۰ درصد از جمعیت کل دنیا را تحت تأثیر خود قرار می دهد، این بیماری نوعی مشکل سلامتی است که کلیه گروه های سنی و کلیه نژادها را تحت تأثیر خود قرار می دهد. باز هم ارقام نشان می دهد که؛ نیمی از اشخاصی که سن آنها ۷۵ یا بیشتر می باشد به بیماری کلیوی مزمن دچار هستند. در افراد بین سنین ۶۵ تا ۷۴ از هر پنج مرد یک نفر و از هر چهار زن یک نفر به بیماری کلیوی مزمن مبتلا می باشد. متخصصین نفرولوژی مرکز بهداشت آناتولی، در رابطه با بیماری کلیوی مزمن اطلاعات مهمی را ارائه می نمایند.

علایم بیماری کلیوی مزمن چیست ؟ چگونه تشخیص داده می شود ؟

بیماری کلیوی مزمن در مراحل اولیه هیچگونه علائم یا نشانه ای ندارد. بدون مواجه شدن با هیچگونه علائمی امکان از بین رفتن ۹۰ درصد از عملکرد کلیه وجود دارد. در مقابل این بیماری با چند آزمایش ساده که در ذیل آمده است قابل تشخیص می باشد: آزمایش ادرار و مشاهده وجود یا نبودن پروتئین در ادرار. آزمایش خون برای اندازه گیری کراتینین موجود در خون. وجود ورم در مچ پا، فشار خون بالا، خستگی، مشکل تمرکز، بی اشتهایی و ادرار کف آلود از نشانه های بیماری کلیه می باشد.

انواع بیماری‌ها

۱-بیماری کلیوی حاد یا نارسایی حاد کلیه: وقتی که ناگهان کار کلیه ها متوقف می شود.

۲. بیماری کلیوی مزمن (کهنه) یا نارسایی مزمن کلیه : در این نوع رشد این پروسه و روند بیماری در طی چند ماه یا حتی چند سال طول می‌کشد و چنانچه درمان نشود، می‌تواند باعث از کار افتادن یک کلیه یا هر دوی آن‌ها شود.

نشانه‌ها و علائم هر نوع بیماری بستگی به شدت آن دارد. بیماری نوع اول اغلب پس از یک عمل جراحی پیچیده یا یک ضربه یا آسیب جدی رخ می‌دهد که علائم آن مثل جمع شدن مایع، خون‌ریزی داخلی، سرگیجه و حالت کما به‌طور یک دفعه و ناگهانی خودشان را بروز می‌دهند که خوشبختانه در بسیاری از بیماران با درمان مناسب کلیه‌ها به وضعیت طبیعی یا نزدیک به آن باز می‌گردند. بیماران مبتلا به بیماری کلیوی مزمن، معمولاً با کاهش دائمی عملکرد کلیه‌ها مواجه می‌شوند که بیماری فشار خون و دیابت از رایج‌ترین دلایل آن است. درحقیقت بیش از ۴۰ درصد بیمارانی که به بیماری دیابت نوع یک مبتلا هستند، به بیماری کلیه مزمن نیز دچار خواهند شد. چنانچه بیماری دیابت کنترل شود، احتمال ناراحتی کلیه کاهش پیدا می‌کند.

نحوه درمان بیماران کلیوی

نحوه درمان این بیماران بستگی به درجه بیماری و میزان پیش رفتگی آن دارد و در مراحل اولیه با تجویز داروهایی خاص قابل درمان است، اما در مراحل حادتر و انتهایی این بیماران به «دیالیز» منظم یا حتی پیوند کلیه نیاز دارند. در دیالیز از دستگاهی استفاده می‌شود که محصولات اضافی و فضولات و فلویدهای اضافه را از خون بدن خارج می‌کند و آن را تصفیه می‌کند. دو نوع دیالیز برای این بیماران وجود دارد، در نوع اول آن که HD نامیده می‌شود، بیمار هفته‌ای سه مرتبه یا بیشتر باید به مرکز دیالیز برود و تا اتمام درمان به ماشین مربوط به دیالیز وصل باشد. اما نوع دوم آن که PD نامیده می‌شود، معمولاً هر روز انجام می‌شود که در این روش با استفاده از لوله‌ای که هنگام پیوند کلیه در قسمت نیم تنه بالای بیمار قرار داده‌اند فضولات و مواد سمی از داخل کلیه انسان خارج می‌شود.

نگهداری از کلیه

۱-فشار خون خود را همیشه کمتر از ۱۲۰ روی ۸۰ نگه دارید.

۲- چنانچه به بیماری دیابت مبتلا هستید، حتماً تحت نظر پزشک باشید و سعی کنید آن را کنترل کنید.

۳-رژیم غذایی مناسب و مغذی داشته باشید و حداقل روزانه ۵ وعده از میوه جات و سبزیجات استفاده کنید.

۴-مراقب کلسترول خون خود باشید.

۵-سیگار نکشید.

 ۶-روزانه بیش از ۲/۴۰۰ میلی‌گرم سدیم (نمک) مصرف نکنید، یعنی تقریباً معادل یک قاشق چایخوری.

 ۷-حتماً روزانه زمانی را به ورزش اختصاص دهید.

۸-حتماً سالی یک بار برای معاینه کلیه‌های خود نزد پزشک بروید.

۹-همه آزمایش‌های مربوط به کلیه را که پزشک شما لازم و ضروری می‌داند، انجام دهید.

۱۰-چنانچه دچار عفونت‌های کلیوی یا مثانه شدید نزد پزشک بروید که از علایم آن ادرار همراه درد یا سوزش، کدر و قرمز رنگ شدن رنگ ادرار، تب و لرز شدید، کمر درد یا درد در دو طرف دنده‌های بدن است.

۱۱-تا می‌توانید آب بنوشید. روزی ۶ تا ۸ لیوان

۱۲-از مصرف خودسرانه داروها بپرهیزید؛ زیرا اغلب مواد دارویی از کلیه جذب می‌شوند (مواد نیروزایی که افراد بدنساز استفاده می‌کنند به شدت به کلیه و به اندام‌های دیگر آسیب جدی در صورت مصرف مکرر وارد می‌کند)

 

انتهای پیام/ج

منابع:

گفتگویی با دکتر فرشید حق وردی فوق تخصص نفرولوژی و عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی اراک

https://bazdeh.org/

http://anadolumedicalcenter.ir/article

https://fa.wikipedia.org/wiki

 

.

 

زمان انتشار: شنبه ۶ آذر ۱۴۰۰ - ۰۸:۲۲:۵۳

شناسه خبر: 100287

مطالب مرتبط :
​فعالیت ۱۶۰۰ گروه جهادی در خراسان جنوبی/ حضور گروه های جهادی علمی و آموزشی در کلیه مناطق استان

فرمانده سپاه انصارالرضا(ع) دررزمایش بزرگ ۴۴۰ گروه جهادی

​فعالیت ۱۶۰۰ گروه جهادی در خراسان جنوبی/ حضور گروه های جهادی علمی و آموزشی در کلیه مناطق استان

فرمانده سپاه انصارالرضا(ع) گفت: در خراسان جنوبی ۱۶۰۰ گروه جهادی در عرصه های علمی،آموزشی، فرهنگی، عمرانی، خدماتی وغیره فعالیت می کنند.

کلیه

کلیه مصنوعی زیستی جایگزین دیالیز

محققان نمونه اولیه کلیه مصنوعی زیستی را با موفقیت نشان داده اند که می توان بدون نیاز به دارو کاشت و کار کرد.

۱۰ درصد موارد زوال عقل به دلیل بیماری مزمن و عملکرد ضعیف کلیه است

ارائه خدمات درمانی رایگان به بیماران دیالیزی کهگیلویه و بویراحمد

کارشناس مسئول بیماران خاص دانشگاه علوم پزشکی یاسوج گفت: خدمات درمانی مورد نیاز به طور رایگان به ۲۴۳ بیمار دیالیزی کهگیلویه و بویراحمد ارائه می شود.

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب