در گفتگو با خبرگزاری علم و فناوری گلستان مطرح شد

​ابتکار نخبه گلستانی برای کمک به بحران آب/ ذخیره سازی آب باران برای مصارف غیرشرب و کشاورزی

در شرایط فعلی که با بحران کم آبی مواجه هستیم یکی دانشجوی نخبه گلستانی توانست طرح ذخیره سازی و استفاده از منابع آب طبیعی از جمله آب باران در مصارف شرب و کشاورزی را ارائه کند.

به گزارش خبرگزاری علم و فناری از گلستان؛ کاهش شدید منابع آبی از یک سو و نیازهای روزافزون جوامع بشری از سوی دیگر موجب شد تا موضوع ذخیره سازی آب باران و استفاده بهینه از منابع آبی در دستور کار کشورهای مختلف قرار گیرد.

متأسفانه افزایش جمعیت، بروز پدیده تغییر اقلیم، توسعه کشاورزی، ارتقای سطح زندگی انسان ها و رشد مداوم مصرف آب از جمله مواردی هستند که به بروز بحران آب در ایران و دیگر کشورهای جهان دامن زده اند و در این شرایط آب باران می تواند جایگزین مناسبی برای آب شیرین باشد.

 

به طور قطع جمع آوری آب باران علاوه بر حفاظت از آب موجب کاهش رواناب و سیلاب شهری خواهد شد و توسعه پایداری آب و صرفه جویی در آب آشامیدنی را به همراه دارد.

 

مجتبی محمودی یکی از جوانان نخبه و خوش فکر گلستانی است که با ارائه طرحی به دنبال جمع آوری آب طبیعی و استفاده از آن در مصارف کشاورزی و غیرشرب است.

 

وی که دانشجوی کارشناسی ارشد معماری است طرح های مختلفی را ارائه کرده که یکی از طرح های وی در حوزه جمع آوری آب باران است تا با این کار ضمن کاهش بحران بی آبی و کمک به پایداری منابع آبی بتواند بخشی از مشکلات کشاورزان را حل کند.

 

این نخبه گلستانی گفت: طرح ما درباره ذخیره آب طبیعی است، تصور کنیم در طول یک شبانه روز در منطقه معتدل و مرطوب گرگان بارندگی باشد چه حجم از آب از آسمان می آید و چه حجم زیادی از آب هدر می رود، اگر با یک تدبیر و مهندسی بخواهیم مقداری از آب باران را ذخیره کنیم می توان از یک بارندگی باران چند هزار لیتر مترمکعب آب ذخیره کنیم و حداقل می توان آب مصرفی غیرشرب منزل را تأمین کنیم.

 

محمودی ابراز داشت: ابتدا باید این فرهنگ را جا بندازیم که برای مصرف غیرشرب از آب آشامیدنی استفاده نکند لذا قبل از مردم باید زمینه این مهم فراهم شود و بستری برای تأمین آب غیرشرب برای مردم فراهم شود.

 

وی تصریح کرد: در کنار این مهم درصدد هستیم آب جمع آوری شده را در بخش کشاورزی استفاده کنیم تا بخشی از مشکلات کشاورزان در تأمین آب برطرف شود.

 

این مخترع گلستانی افزود: طرح دیگر بنده در زمینه عمران بود و موفق شدم بتنی را بسازم که مقاومت آن در حد بتن مسلح باشد بدون آنکه در آن میله گرد به کار برود.

 

محمودی خاطرنشان کرد: بتنی که در آن میله گرد به کار برود بتن مسلح نام دارد و در سازه های ساختمانی مورد استفاده قرار می گیرد و این بتن بار وارده بر ساختمان را تحمل می کند.

 

وی بیان کرد: طرح ما جدا از ساختمان ها در سازه های پیش ساخته مثل تیرچه ها و یا پنل های از پیش ساخته بتنی که زیاد درگیری انسانی نداشته باشد به کار می رود چراکه خطر حذف میله گرد از ساختمان زیاد است و میله گرد نقش اصلی و نگه دارنده بتن را برعهده دارد.

 

این دانشجوی نخبه با بیان اینکه هدفم از این طرح کاهش هزینه ها بوده است، یادآور شد: این محصول تولیدی برای کارخانجات و شرکت هایی که تایل های از پیش ساخته بتنی تولید می کنند مناسب و به صرفه است.

 

محمودی افزود: طرح دیگر بنده در زمینه مکانیک تحت عنوان درب های چندمنظوره است که به زیباسازی شهر کمک می کند، در واقع بنده شهر را از منظر زیباسازی بررسی کردم و چالش هایی را به وجود آوردم و خواستم خودم آنها را برطرف کنم.

 

وی به نظم در شهرسازی در کشورهای دیگر اشاره کرد و افزود: متأسفانه در کشورمان هر کسی طرح دلخواه خود را پیاده می کنند و به راحتی از منظر شهری خارج می شوند در همین راستا در منظر شهری چالشی را به وجود آوردم که درب ها و سایه بان های مغازه هایی که حداقل در یک راستا خیابان قرار دارند از یک نظم خاص برخوردار باشند و از فرم خاصی تبعیت کنند و خارج از آن نظام شهری نباشد.

 

این دانشجوی نخبه متذکر شد: در حال حاضر بیشترین مانعی که پیش روی مخترعان وجود دارد مسائل مالی است و انتظار داریم مسئولان حمایت بیشتری از مخترعان داشته باشند.

 

زمان انتشار: شنبه ۶ آذر ۱۴۰۰ - ۰۸:۲۱:۰۹

شناسه خبر: 100302

مطالب مرتبط :
سیستم آبیاری نوین

مخترع گلستانی:

​اختراعی که سیستم آبیاری کشاورزی را متحول می‌کند/ از سنگ اندازی بانک‌ها تا حمایت شعارگونه مسئولان

مخترع گلستانی موفق به اختراع سیستم آبیاری نوین کشاورزی رایزر متحرک عمودی برای نخستین بار در دنیا شده است.

۱

جوان دهه هفتادی درخواست کرد:

مسئولین کشوری باید مانع از مهاجرت نخبگان فهیم کشورمان به کشورهای دیگر شوند

رضا نوری، مخترع جوان و سازنده هواپیمای بدون سرنشین از مسئولین کشوری خواستار دیده شدن جوانان و نخبگان این مرز و بوم در عرصه تولید علم و دانش شد و گفت: مسئولین باید مانع از مهاجرت نخبگان فهیم کشورمان به کشورهای دیگر شوند و قدر نخبگان ایرانی را بدانند که همچون نگینی در جهان می درخشند .

عباسی

استاندار سابق چهارمحال و بختیاری؛

چهارسال پرچالش را در چهارمحال و بختیاری گذراندم/بیکاری بزرگ ترین چالش این استان

اقبال عباسی استاندار سابق چهارمحال و بختیاری گفت: مهم ترین چالش این استان نرخ بالای بیکاری آن است بیان داشت: نرخ بالای مشارکت استان ۴۳ درصد است که هیچ استانی بالای ۴۰ درصد ندارد.

نکونام

چهارمحال و بختیاری وضعیت خوبی ندارد/ چالش های استان یکی پس از دیگری باید حل شود

حجت الاسلام محمد علی نکونام نماینده ولی فقیه در چهارمحال و بختیاری گفت: فقر و بیکاری در استان فریاد میزند و ما باید از فرصت دولت جدید استفاده کنیم که چالش های استان را یکی پس از دیگری رفع کنند.

 جلب حمایت‌های ملی برای پیشبرد ابرپروژه های مدیریت پسماند شهر اصفهان/ تحقق اهداف سازمانی در افق برنامه اصفهان ۱۴۰۵

مدیرعامل سازمان مدیریت پسماند شهرداری اصفها:

جلب حمایت‌های ملی برای پیشبرد ابرپروژه های مدیریت پسماند شهر اصفهان/ تحقق اهداف سازمانی در افق برنامه اصفهان ۱۴۰۵

مدیرعامل سازمان مدیریت پسماند شهرداری از برگزاری جلسات رایزنی به منظور جلب همکاری‌های ملی در ابرپروژه‌های سازمان مدیریت پسماند خبر داد و گفت: تحقق اهداف سازمانی در افق برنامه اصفهان ۱۴۰۵ مد نظر است.

مطالبه گری

مطالبه گری قرارگاه شهیداحمدی روشن درخصوص بحران آب و راه موران و شهرستان گرمی

جلسه مطالبه گری قرارگاه شهیداحمدی روشن درخصوص بحران آب و راه موران و شهرستان گرمی با حضور رئیس بنیاد مستضعفان برگزار شد.

۱۱

گزارشی بر اساس اعلام ناسا؛

مرگ مایه حیات در ایران/تکنولوژی لازم در حوزه ی آب نداریم

در گزارش ناسا به کشورهایی مثل ایران، عراق، ترکیه و سوریه هشدار جدی داده شده‌ که به‌ خاطر استفاده نامطلوب از منابع آب در معرض جدی خطر خشکسالی و بحران آب قرار خواهند داشت.

باباربیع مهرداد

نخبه گلستانی مطرح کرد :

دستاورد تحقق شعار سال غرور ایرانی است / تولیدات دانش بنیان ما با کیفیت تر از مشابه خارجی است

کارآفرین و نخبه گلستان با اشاره به اینکه مهمترین دستاورد تحقق شعار سال ایجاد غرور ایرانی در جوانان است ، گفت : شرکت های دانش بنیانی داریم که محصولاتش از نمونه شیمیایی وارداتی مفید تر ، ارزانتر و با کیفیت تر است .

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب