مخترع گلستانی:

​اختراعی که سیستم آبیاری کشاورزی را متحول می‌کند/ از سنگ اندازی بانک‌ها تا حمایت شعارگونه مسئولان

مخترع گلستانی موفق به اختراع سیستم آبیاری نوین کشاورزی رایزر متحرک عمودی برای نخستین بار در دنیا شده است.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری استان گلستان، علی دولتی نوده از تولید سیستم آبیاری نوین کشاورزی رایزر متحرک عمودی در کشور خبر داد.

 

 این مخترع گلستانی می گوید: روند آغاز طرح تا انتهای آن و قرارگیری در لیست معاونت آب و خاک وزارت جهاد کشاورزی تقریباً هفت سال به طول انجامید.

 

وی افزود: اختراع بنده در خصوص سیستمهای آبیاری است که در کشاورزی مورد استفاده قرار میگیرد، این اختراع تمامی مشکلات مربوط در حوزه سیستمهای آبیاری را برطرف و کشاورزی را آسان کرده است و موجب افزایش راندمان تولید و کاهش مصرف آب شده است.

 

دولتی نوده آبیاری آسان، هزینه پایین نگهداری، عدم قابلیت سرقت و تولید عمر بالا را از دیگر مزایای این محصول دانست و یادآور شد: در سیستم از مکانیزم بسیار راحت استفاده شده که کاربرد آن بسیار راحت است و نیازی به اپراتورها ندارد.

 

این مخترع گلستانی تأکید کرد: این دستگاه برای نخستین بار در دنیا اختراع شده است و طبق داوری انجام شده نمونه داخلی و خارجی آن وجود ندارد و این طرح کاملاً داخلی و بومی است و تمامی قطعات آن در درون کشورمان تولید می شود.

 

وی تصریح کرد: این محصول تولیدی ارزآور است و قابلیت صادرات را دارد و میتوان در تمامی قسمتهای زمین از آن استفاده کرد و مانند سایر سیستمهای آبیاری کشاورزی شاهد هدررفت و تخریب محصولات کشاورزی نخواهیم بود.

 

دولتی نوده اضافه کرد: این سیستم بالعکس سایر سیستمهای آبیاری دیگر برای تمامی اراضی کوچک و بزرگ صرفه اقتصادی دارد، در حال حاضر روند تجاریسازی طرح در حال انجام است و استقبال از محصول بسیار خوب بوده است.

 

این مخترع گلستانی از عدم حمایت مسئولان گلایه کرد و گفت: متأسفانه با وجود آنکه سند اختراع محصول تهیه شده و از بسیاری از کشورها دعوتنامه دارم اما هنوز هیچ یک از مسئولان از بنده حمایت نکردند.

 

وی با بیان اینکه متأسفانه مسئولان پای کار ما نیستند، خاطرنشان کرد: تاکنون تنها جهاد کشاورزی و سپاه از جمله سازمان علمی و پژوهشی سپاه و جهاد سازندگی حامی کار ما بودند اما نتوانستیم از حمایت بانک‌ها استفاده کنیم و متأسفانه مسئولان نیز هیچگاه عملکرد بانک ها را بازخواست نمی کنند.

 

دولتی نوده با بیان اینکه حمایت مسئولان تنها در حد شعار است، خاطرنشان کرد: برخی از کشورهای همسایه پیشنهادات خوبی به ما میدهند و حتی حاضر هستند کارخانه تولیدی این محصول را برای ما راهاندازی کنند اما ما به دنبال رونق تولید در کشورمان هستیم و متأسفانه در غیاب حمایت مسئولان تنها در حال رفع موانع هستیم.

 

زمان انتشار: سه شنبه ۱۶ آذر ۱۴۰۰ - ۰۸:۱۷:۳۷

شناسه خبر: 100358

مطالب مرتبط :
تصویر شاخص

سمپوزیوم کشاورزی ، امنیت و ایمنی غذایی به همت بسیج علمی سپاه عاشورا برگزار شد

سمپوزیوم کشاورزی،امنیت و ایمنی غذایی به همت بسیج علمی ،پژوهشی و فناوری سپاه عاشورا چهارشنبه ۱۸ ام اسفند ماه با حضور مسئولین استانی ،اعضای هیات علمی دانشگاه ها ، دانشجویان ، فرهیختگان در محل سالن همایش دانشکده کشاورزی دانشگاه تبریز برگزار شد .

کشاورزی

نشست امنیت غذایی کمسیون کشاورزی استان

نشست امنیت غذایی محصولات کشاورزی با حضور مسئولان استان و نخبگان صنعت کشاورزی در محل اتاق بازرگانی ، صنایع و معادن و کشاورزی تبریز برگزار شد .

بحران آب

در گفتگو با خبرگزاری علم و فناوری گلستان مطرح شد

​ابتکار نخبه گلستانی برای کمک به بحران آب/ ذخیره سازی آب باران برای مصارف غیرشرب و کشاورزی

در شرایط فعلی که با بحران کم آبی مواجه هستیم یکی دانشجوی نخبه گلستانی توانست طرح ذخیره سازی و استفاده از منابع آب طبیعی از جمله آب باران در مصارف شرب و کشاورزی را ارائه کند.

مخترع

مخترع گلستانی عنوان کرد

تولید ملات ساختمانی بدون نیاز به آب، ماسه و سیمان/ مصالح ساختمانی نوین کمک کار دولت در تأمین مسکن

این مخترع گلستانی می گوید؛ با توجه به مصرف بالای آب در حوزه صنعت ساختمان در راستای تولید ملات های نوین دیوارچینی اقدام کردیم که نیاز به آب، ماسه و سیمان ندارد.

۱۲۳

توسط مخترع جوان بوکانی :

اختراع دستگاه مدرن برداشت محصولات بوته ای

مخترع جوان بوکانی دستگاه برداشت محصولات بوته ای کوتاه (نظیر زیره،عدس،کنجد و نخود) با استفاده از تیغه برش را اختراع کرد.

۴

مخترع لرستانی مطرح کرد

سیستم آبیاری نوین کشاورزی Farm Hand اختراعی نو در دنیا

مخترع نورآبادی گفت: سیستم آبیاری نوین کشاورزی Farm Hand به‌عنوان یکی از اختراعاتم کاهش ۳۰ تا ۴۰ درصد مصرف آب را در پی دارد که طی تحقیقاتی که داشته‌ام هیچ نمونه خارجی ندارد.

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب